Anasayfa / Güncel / 93. yılda coşkulu kutlama

93. yılda coşkulu kutlama

193. yılda coşkulu kutlama

Cumhuriyet’in 93. Kuruluş yıldönümü, Çanakkale Kordonboyu’nda gerçekleştirilen resmigeçit töreniyle kutlandı.

Resmi tören protokolünde Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Tayyar Ertem’in yanı sıra Milletvekilleri Muharrem Erkek ve Bülent Öz ile siyasi parti ve STK temsilcileri yer alırken, kutlamalara çok sayıda vatandaş katıldı. Geçiş töreni öncesi Vali Tavlı, yaptığı konuşmada Cumhuriyet’in millete bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değer olduğunu vurguladı.

y-3Tavlı, törende yaptığı konuşmada şöyle ifadelere yer verdi:

“Türk Milleti’nin ortak eseri Cumhuriyet’imizin 93’ncü yıldönümüne kavuşmanın gurur ve iftiharını hep birlikte kalbimizde hissediyoruz. Cumhuriyet’i bizlere kazandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde aziz milletimizi temsilen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması, Kurtuluş Savaşının zaferle sonuçlanması ve Türk Devletinin kurulması gibi olağan üstü işler bundan 93 yıl önce başarılmıştı. 19 Mayıs 1919 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatması 29 Ekim 1923 tarihinde de ‘Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun idare Cumhuriyet idaresidir’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, halkın iradesi ile seçilmiş Türkiye Büyük Millet Meclisince de kabul edilerek aziz milletimize bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. O günden bu güne kadar geçen 93 yıllık süreçte ülkemizin her bir ferdi, ülkemizi her alanda büyütmek için hep birlikte mücadele ettik. 93 yılın ardından geldiğimiz noktada demokrasiyi her geçen gün yücelten bir cumhuriyetimiz ve milletimiz var. Milletimizin şanlı tarihinde en önemli dönüm noktalarından biri olan Cumhuriyet, bizim için sadece bir yönetim şekli değil aynı zamanda milletimizin çağdaş dünya da hak ettiği yeri alma kararlığıdır. Türk Milleti olarak bizler Cumhuriyet rejimi ile kazandığımız değerleri vazgeçilmez bir unsur olarak değerlendirerek; karşılaştığımız tüm engelleri Cumhuriyete olan bağlılığımızla her zaman aşmayı başardık.  Bizi tek devlet, tek millet ve tek bayrak altında birleştiren Cumhuriyete sahip çıkarak ve bu değerleri yüceltmek en önemli vazifemiz olmaya devam edecektir. Demokrasi ve hukukun üstünlüğünü daha da güçlendirerek, Türk milletine ve Türk Devletine olan bağlılık ve inancımızı her koşulda muhafaza etmek geleceğimizin teminatı olacaktır. Bizlere miras bırakılan kutlu vatanımızın, şanlı bayrağımızın yüceltilmesinin manevi hazzını hep birlikte paylaşacağız. Aradan geçen 93 yılda demokrasi, eğitim, sağlık, ekonomi, bilim, kültür alanlarında önemli mesafeler kat eden Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Cumhuriyetin değerlerini daha fazla sahiplenerek Türk Milletinin kıymetli evlatlarının elinde daima yükselecek ve ilelebet payidar kalacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, kahraman silah arkadaşlarını, canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, Cumhuriyetimizin 93.kuruluş yıldönümünü kutluyorum.”

Tören, Vali Tavlı’nın konuşmasının ardından gerçekleştirilen yürüyüş ve gösteriler ile son buldu.

(Eren Aşnaz)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif