Anasayfa / Güncel / Cumhuriyet’in kız çocukları

Cumhuriyet’in kız çocukları

dsc_0187

Kadınlarımız, bugün sahip olduğu hakların tamamını cumhuriyete borçludur. Türk kadını sosyal, siyasal ve ekonomik anlamda tüm iyileştirmeler ile Cumhuriyet’in ilanından sonra tanışmıştır. 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında; Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Sanat Sokağı Çalışma Grubu tarafından düzenlenen “Sanat Sokakta” etkinliği kapsamında Halk Bahçesinde stant açan Toz Sanat Tasarım Atölyesi’nin en küçük öğrencisi olan Kübra Zenginoğlu resimlerini sergiledi.

Küçük yaşlardan beri resim yapan Kübra Zenginoğlu, gazetemize verdiği demeçte; “Turgut Reis Ortaokulu’nda 8. Sınf öğrencisiyim. Özellikle portre ve imgesel çalışmalar yapıyorum. Renklerin bir araya gelmesi hoşuma gidiyor. Bazen karakalem de çalışıyorum. Tuğçe hocam kadar ilerleyip iyi bir ressam olmak istiyorum. 3 senedir Toz Sanat ve Tasarım atölyesindeyim. Ben çizim yapmaya başladığımda annem benim bu yeteneğimi keşfetti. Beni resim kursuna yazdırdı. Resim üzerine eğitim almamı istedi.  Böylece hocamla yollarımız kesişti. Frida Kahlo ve Van Gogh benim için en özel isimler. İleri de yurt dışına çıkmak istiyorum.” diye konuştu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında; Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Sanat Sokağı Çalışma Grubu tarafından düzenlenen “Sanat Sokakta” etkinliği 28-29-30 Ekim tarihlerinde Halk Bahçesinde gerçekleşecek. Siz de Kübra’nın çalışmalarını görmek istersiniz diye umuyorum…  Ne demişti Ulu Önder Atatürk; “Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki, o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.”

1933 yılında Türkiye’nin ilk kadın muhtarı olarak seçilen Gül Esin. Okuma yazma bilmiyordu… Zaten Türkiye’de neredeyse kimse okuma yazma bilmiyordu. Bu tarihlerde Fransa’da, İtalya’da, Japonya’da veya Çin’de kadınların oy kullanma hakkı dahi yoktu… Cumhuriyetin kadınlara tanıdığı hakların daha çok başlangıcındaydı bu ülke… Kadının bu denli yüceltildiği o günlerde 11 Aralık 1933’de Halkevi Gazetesi’nde çıkan haberde, “Büyük inkılabın ilk kadın muhtarı vazifen kutlu mutlu olsun” manşetiyle verilmişti.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri ve törenleri kapsamında, Çanakkale Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevine giderek çocukların bayramını kutladı. Başkan Gökhan çocuklarla şarkı ve marş söyledi. Çocukların eğitim-öğretim hayatına 3 yaşında başlamasının oldukça önemli olduğunu vurguladı Başkan Gökhan… Özellikle de kız çocuklarının okuması, kendi ayakları üzerinde durması demek bu ülkenin ilerlemesi demektir.

“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin Ne Kadar Önemli, Değerli Olduğunuzu Düşünerek Ona Göre Çalışınız. Sizlerden Çok Şey Bekliyoruz.” Mustafa Kemal Atatürk 

 

 

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Diplomatik Misafir” Star Morre

“Diplomatik Misafir” Star Morre İngiliz Büyükelçi Richard Moore’un, engelli eşinin köpeği için çıkarılan “diplomatik misafir” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif