Anasayfa / Güncel / Vekil Öz’den köprü uyarısı

Vekil Öz’den köprü uyarısı

canakkale Vekil Öz’den köprü uyarısı

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Çanakkale 1915 Köprüsü’nün ihalesinin yapılmadan geçiş ücretinin belirlenmesi üzerine bir basın açıklaması yaptı.

Milletvekili Bülent Öz; “Sayın Başbakan Çanakkale 1915 Köprüsü ile ilgili olarak yaptığı açıklamada 26 Ocak’ta teklifleri alacağını ifade etti. ‘Japonlar, Koreliler, Türk müteahhitler projeyle ilgileniyor’ dedi.  Neticede birer birer meydana çıkacaklar, boy gösterecekler diyor. Trafik garantisi var, birim geçişi ücreti var. Üstüne bir de devlet bankalarından ballı krediler ve hazine garantisini, bundan önceki yap işlet devret projelerinde verdiğiniz gibi verdiniz mi talipli sayısının artmasından doğal ne olabilir” diyerek düşüncelerini ifade etti.

Milletvekili Öz sözlerine şu ifadelerle devam etti:

“AÇTINIZ AMA ÜSTÜNDEN GEÇEN YOK”11993

“Şimdi daha ihale şartnamesi ortada yokken Sayın Başbakan 15 Euro+ KDV geçiş ücreti olacağını açıkladı. Yapılan açıklamalardan öyle anlaşılıyor ki proje ihalesi 26 Ocak 2017 tarihinde gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz günlerde Osmangazi Köprüsünün açılışını gerçekleştirdiniz. Köprüyü açmaya açtınız ama üstünden geçen yok. Yüklenici firmaya neredeyse tüyü bitmemiş yetimin hakkı hükümetçe taahhüt edilmiş. Adamlarda yap işlet devret modeliyle projeyi bitirmiş. Vatandaş üstünden ister geçsin ister geçmesin hazine olarak günlük 40.000 aracının köprüden geçiş yapacağını garanti etmişsin. Vatandaş kullanmıyor köprüyü, peki ne oluyor? İşletmeci zarar mı ediyor? Olur mu öyle şey AKP hükümetleri bununda çaresini bulmuşlar. 78 Milyon Türk vatandaşı köprüden geçse de geçmese de işletmecinin parasını ödüyor. Bunu şunun için ifade ediyorum; yarın bölgemiz için son derece önemli olan Çanakkale 1915 Köprüsü’nde de aynı rezalete imza atmayın. Şartnameyi hazırlarken bu milletin geleceğine ipotek koymayın, yüklenici firmaları değil milletin çıkarlarını gözetin diye uyarı görevimizi yerine getiriyorum.”

KÖPRÜ AÇILDI MEYVE SEBZE PAHALANDI

“Yap – İşlet – Devret modeli ile yapılan işleri şunu yaptık bunu yaptık diye millete anlatmayın.  Müteahhitlere devlet bankalarından kredi ver, yetmez onların yabancı ortakları ile özel sektörü yurtdışına borçlandır, ondan sonra da çık yok duble yol yaptık, yok hızlı tren yaptık, yok köprü yaptık de. Bırakın Allah aşkına en son bir köprü açtınız, İstanbul’da sebze meyvenin fiyatı 50 kuruş arttı. Ülkemizde nakliyecinin, karayolu ulaşım sektöründeki firmaların yüksek vergiler ve akaryakıt fiyatları sebebiyle durumları hiç de iç açıcı değil. Yurttaşlarımızın yaşadığı onca ekonomik sıkıntının üstüne birde devletin yapmakla mükellef olduğu yol, köprü gibi alt yapı yatırımlarından ötürü yurttaşlarımızın ek maliyetlere katlanmak zorunda bırakılması ve bunun marifet olarak sunulması oldukça ironik bir tablo oluşturuyor. Yurttaşlarımızın büyük bölümünün yoksulluk sınırının altında yaşadığı ülkemizde 15 Euro+KDV gibi yüksek bir geçiş rakamının köprü tamamlandıktan sonra hane halkını nasıl etkileyeceğini ise yaşayarak göreceğiz. Dilerim Çanakkale 1915 Köprüsü öngörülen süreler içerisinde tamamlanır ve hem Çanakkale hem de bölge ekonomisi için bir kaldıraç görevi görür. Bu tarz projelerde sicili bozuk olan iktidarı uyarıyorum, Çanakkale 1915 Köprüsü’nde geçmişte yaptığınız yanlışları tekrarlamayın.” (Haber Merkezi)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Hedefe Doğru Adım Adım

Hedefe Doğru Adım Adım İşsizliğin azaltılması ve istihdamın artması hedefine yönelik başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif