Anasayfa / Yazarlar / Güngör Yıldız / SİYASET PAYLAŞIM VE GÖNÜL İŞİDİR

SİYASET PAYLAŞIM VE GÖNÜL İŞİDİR

SİYASET PAYLAŞIM VE GÖNÜL İŞİDİR

İktidar, kaynakların yeniden yeniden ve yeniden paylaştırılması, paylaşılması sanatıdır. Eğer bunu başarırsan, uzun süreli iktidar olur ve gün gelip çekip gittiğinde arkanda selam verebilecek birilerini bırakmış olursun.

Kaynakları paylaşmak tek başına yeterli mi? Tabi ki değil. Bunun yanında bir de gönül işi var ki bunu çözmek her babayiğidin işi değil. Bir ailede, kurumda, kuruluşta, siyasi partide, dernekte, kulüpte kısacası hayatın her alanında sevgi yoksa yarın da yoktur. Yaşantımızın geçmiş dönemine bir bakalım. Anılarımız arasında çok yaşadıklarımız vardır. Bu gerçeği buluruz.

Dün akşam saatlerinde eski Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir’in alan başkanlığına atanmasını mutlulukla öğrendik. Siyasete küsmeyen, sabır eden ve tüm kırgınlıklarını içine atan kim varsa AK Parti’de hep bir yerlere geldi. Tüm bu nitelikleri taşıyıp da gelmeyen isimler ise ilk akla gelenler Murat Efe, Müjdat Kuşku, Yücel Atalay, ve Muzaffer Kutlu’yu sayabiliriz. Bu isimler kadar naif, kendisi için çay isterken bile yüzü kızaran da olmamıştır. İsteselerdi eminim ki birer makam bulurlardı.

Bir de CHP ile MHP’deki duruma bakalım. MHP’de çok paylaşacak kadar iktidarda bulunmadı. Bir ara büyük balığı yakalamışlardı ama balık büyük, beklenti ve düşünceler küçük olduğu için merhemi bulan olmadı. Kırk yılda bir fırsat geçince ele, elindekinin kıymetini bilemeden, havuçların tümüne göz diktiler. Bir de baktılar ki ortada ne havuç kalmış ne de tavşan.

Ya CHP. 40 yıldır yerelde iktidar. Bu nedenle de paylaşımlar ve yarenlikler hep yerelde yapılıyor olmalı. Yani Çanakkale’de hiç kimse olmasa eşraftan birçok isim fayda görmeli. Bu teorik açıdan böyle. Pratiğe bakıldığında öyle mi? Bir bakalım Rahmetli Reşat Tabak zamanında neler oldu. İsmail Özay zamanında kimler vardı. Ve bugün Ülgür Başkan döneminde kimler var ve daha uzun süre gündemde olacaklar?

Bu arada partinin bir kongre sırasında, Rahmetli Musa Artam’ın ince esprili eleştirileri aklıma geldi. O gün o kongrede bulunanlar çok iyi anımsayacaktır. Partiye yeni genç isimler de çok fazla katılmadığı için partililerin büyük çoğunluğu bilir… O gün Sosyal Tesislerde kürsüye gelen Musa Hoca, “Uzun süredir bu evde oturuyorum. Bir türlü mutfağa giremedim. Ev sahibi bir türlü bizi mutfağa sokmadı, sokmuyor” demişti. Hocam haklı çıktı. Mutfağa girmeye ömrü vefa etmedi. Hep ya salonda oturtuldu, ya da kapı eşiğinde. Bunca hizmetine karşın misafir odasına bile alınmadı.

Paylaşmaz, birbirini sevmez isen kök salamazsın. Düdük çaldığında kimseyi toplayamazsın. İnandırıcı olmaktan uzak kalırsın. Ey seçilmişler, atanmışlar; Oturduğunuz koltuklar, hiç birinize babanızdan miras kalmadı. Bu makamlar, halka hizmet edesiniz diye size verildi. Kimse salak falan değil. Çanakkale’de herkes her olayı en ince ayrıntısına kadar biliyor. Sustuğuna da bakmayın. İnanmayın.

Bir gün gelir(O günler çok yakın) o koltuklarınızdan inerseniz, kimse yüzünüze bakmaz. Kıçınıza tekmeyi nasıl yediğinizin hesabını bile yapamayacaksınız. Hele çift çıkışlı koltuklarda oturanlar. Size tekmeyi iki tarafta bulunanlar ortak atacak. Siyaseten o makamlara geldiniz. Bu memlekette Başbakanların bile garantisi yok.

Unutmayın; kimi asıldı, kimi görevden alındı. Türk siyasi tarihinde Genç Osmanlar da var. Menderesler de…

Hakkımızda Ali Güngör Yıldız

Ali Güngör Yıldız

Bu Haber Çok Okundu

SINAV ZAMANI

SINAV ZAMANI 26-27 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek olan TEOG sınavının mazereti 20-21 Mayıs tarihlerinde yapılacak. Sınav …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif