Anasayfa / Güncel / Kış geliyor dert büyüyor

Kış geliyor dert büyüyor

fevzi-ali

Kış geliyor dert büyüyor

İngiliz bilim adamları tarafından yapılan meteorolojik açıklamaya göre bu kış, son yılların en soğuk kışlarından biri olacak. Soğuk kış ayları yaklaşırken, Çanakkaleli vatandaşlara ısınma yöntemlerini ve ısınma için ne kadar harcama yaptıklarını sorduk.

Vatandaşlardan aldığımız cevap ise kendilerine ve bütçelerine göre ısınma yöntemleri buldukları oldu. Doğalgaz ile ısınan vatandaşların bazıları, temel bir ihtiyaç olan ısınma için doğalgazın çok pahalı olduğunu açıklarken, bazıları ise doğalgazın gerektiği gibi kullanılmadığından dolayı faturaların kabarık geldiğini iddia etti. Odun ve kömür kullanan vatandaşların birçoğu ise yakacaklarını köylerinden ya da yardımlardan temin ederek kışı geçirmeye çalıştıklarını ifade ettiler.

Kışın gelmesi ile beraber ısınma sorununu konuştuğumuz vatandaşlar şunları söylediler:

Fevzi Ay: “Bizim yerimize doğalgaz gelmedi. Yıkılacağı için belediye girmedi. Kömürle ısınıyoruz. Ben 50 torba ile kışı çıkarıyorum. 500 TL ile benim kışım bitiyor. Aynı zamanda marangozum tahta parçaları ile de idare ediyorum. Isınma konusunda diğer vatandaşlara göre daha avantajlı sayılırım.”

“BİRÇOK ÜLKEDE ZORUNLU İHTİYAÇ ÜCRETSİZ”

meydin-nurluMeydin Nurlu: “Birçok ülkede doğalgaz gibi zorunlu ihtiyaçlar bedelsiz veriliyor ama ülkemizde maalesef böyle. Bizde doğalgaz dışarıdan geldiği için halkımıza pahalı geliyor. Yakıtlar için de alternatif olarak yatırımı yapılabilirse doğalgaz daha ekonomik. Ekonomisi iyi olanlar için belki sorun değil ancak ekonomisi düşük olanlar için doğalgaz pahalı. Artık kömür yakımı çevre ve sağlık açısından zararlı. O bakımdan gene enerji olarak sağlığa en uygunu doğalgaz. Bu açıdan da doğalgazın teşviki amacı ile de çok daha ucuz olması lazım. Yürütme organları bu konuda halka destek vermesi. Yatırımlar için yatırımcılar nasıl destekleniyorsa bunun içinde halka destek verilmeli. Bu maliyet vatandaşın üstünden indirilmeli diye düşünüyorum.”

Ali Saka: “Ben kiradayım. Bizim binamızda doğalgaz yok. Ben de kışı kömür ile çıkartıyorum. Doğalgazı da tercih etmem aslında… Çok pahalı. Kömür ile işimizi görmeye çalışıyoruz.”

mehmet-toprakMehmet Topak: “Ben doğalgaz bağlatmıyorum. Evim ara katta, o yüzden doğalgaz bağlatmayı tercih etmedim. Kömür içinde durumu iyi vatandaşlara 100-150 torba kömür verir ancak bize gelince nedense bir şey çıkmaz. Bu yüzden kömür de almıyorum. Kışın odun yakıyorum. Derdimiz, bu şekilde düzeleceğini de sanmıyorum. Ben de köyden toplayıp getiriyorum odunları. Kömürden de doğalgazdan da daha iyi olduğunu düşünüyorum.”

 

EV KUZEYDE İSE DAHA FAZLA ÖDÜYORSUN

yilmaz-ozyorukYılmaz Özyörük: “Yapılan anlaşmaya göre Rusya artık ucuz doğalgaz vermeye başladı. Doğalgaza daha önce ‘yüzde 10 indirim yapacağız’ diye bir açıklama geldi ancak bunun yansıyıp yansımadığını henüz bilmiyorum. Şu anda Türkiye olarak doğalgazı pahalı kullanıyoruz. Yapılacak yüzde 10’luk indirim de az. Bilhassa çalışanlar ve emekliler için ya da evi kuzey cepheli olan vatandaşlar için oldukça pahalı. Güney ve doğuya bakan cepheler hava güneşli ise idare ediyor ama kuzey cepheli evlerde oldukça fahiş fiyatlar geliyor. Ben belki biraz daha az ödeme yapıyorum ancak kuzey cepheli evler 250-300 TL civarında ödeme yapıyorlar.”

İsmail Yavaş: “Ben yıllarca odun yaktım. Şu anda doğalgazdan çok memnunum. Yazın sadece mutfak için 10-15 TL geliyor. Kışın ise bana 50-60 TL geliyor. Kullanmasını bilmek lazım. Eğer bilmezsen 300-400 TL de gelir.  Bana dediğim kadar geliyor ve çok memnunum.” (Eren Aşnaz)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Devlet; Parti Devleti Oluyor!

Devlet Parti Devleti Oluyor! CHP  Çanakkale Milletvekili Adayı Metin Ümit Ural, “Demokrasi, Değişim ve Reform …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif