Anasayfa / Güncel / Önce geçiş ücreti sonra ihale tarihi

Önce geçiş ücreti sonra ihale tarihi

canakkale

Önce geçiş ücreti sonra ihale tarihi

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projesi, Malkara-Çanakkale (1915 Çanakkale Köprüsü Dahil) Kesimi için ihale tarihi ise geçiş ücreti belirlendikten sonra dünkü Resmi Gazete’de yayınlandı.

Balıkesir-Çanakkale ve İstanbul’da bine yakın kişiyle yapılan anketler neticesinde Çanakkale Köprüsü’nün ücreti belirlendi. Başbakan Binali Yıldırım, önceki gün Çanakkale 1915 Köprüsü hakkında açıklamalarda bulunmuş, “Viyadüklerle 5169 metrelik uzunluğu olacak. Hedefimiz 2023 yılına kadar bitirmek. Geçiş ücreti de 15 Euro+KDV olacak. Japonlar, Güney Koreliler ilgileniyor.” diye konuşmuştu.

ÜCRETİ 60 TL İHALESİ 26 OCAK 2017

Dün de Resmi Gazete’de yayınlanan ihale ilanını kamuoyu ile paylaşan AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan, “İlk somut, resmi adım atılmış oldu” dedi.

İhale tarihinin 26 Ocak 2017 olduğunu belirten Turan, “Başbakanımızın da söylediği gibi bir aksilik olmazsa Çanakkale 1915 Köprüsü’nde ilk kazmayı 18 Mart’ta atmak istediklerini söyledi. Köprüyü Çanakkale’nin kaderi olarak görüyoruz. Köprü sayesinde transit geçişler kolaylaşacak. Çanakkale aynı zamanda tarım şehri. Hem Çanakkale’den hem de bölgeden tarımsal üretimin ihracatında köprü önemli bir işlevi üstlenecek. Hem Çanakkale turizmi olumlu etkilenecek hem de lojistik taşımacılıkta Çanakkale önemli bir geçiş noktası haline gelecek” dedi.

YAPIMI YAKLAŞIK 5 YIL SÜRECEK

Başbakan Binali Yıldırım, yaptığı açıklamada köprünün yapımına en kısa zamanda başlanacağını söylerken, 5 yıllık bir yapım süresinin öngörüldüğünü ve 2023 yılında Köprü’nün hizmete girmesinin planlandığını bildirdi. Köprüden geçiş süresi 5 dakika gibi kısa bir süre olacak.

2023 METRE OLACAK

Çanakkale Köprüsü 2023 metre olacak. Viyadüklerle topladığımızda 5.169 metrelik bir uzunluğa erişiyor. Köprü viyadük şeklinde bir geçiş oluyor. 100 kilometrelik bir de otoyol var. Ağırlıklı kısmı Gelibolu tarafından başlayıp Malkara’ya kadar devam eden oradan da İstanbul yoluna katılan bir otoyol. Buradan Havza üzerinden Edirne’ye uzanan bölünmüş yolu bulunuyor. Bir taraftan Gelibolu’dan Lapseki’ye geçiyor. Bir kolu Çanakkale’ye bir kolu da Bandırma İzmir yoluna geçiyor. Çanakkale’den diğer tarafı Bandırma üzerinden Bursa Manisa ve diğer illere gidiyor.

İHALEYİ EN KISA SÜREYİ VEREN KAZANACAK

Hedefimiz 2023 yılına kadar bitirmek. Yaklaşık 5 yıl olarak öngörülüyor yapımı. 18 Mart Çanakkale törenlerinde temel atmayı hedefliyoruz. Burada sistem şöyle olacak yapım süresi dahil işletme süresini en az veren kazanacak. Süre yarıştırılacak. Trafik garantisi var. Süreyi en kısa veren, kazanan teklif olacak.

KÖPRÜDEN ETKİLENEN KÖYLER

Raporda, İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale ve Balıkesir illerini kapsayan yeni otoyol güzergâhından etkilenecek olan köyler de belirtilmiş. Projeden etkilenecek köyler İstanbul sınırından başlamak üzere sırasıyla şöyle: Karaevli, Nusratfakı, Yenice, Ahievren, Ballı, Yülüce, Bolayır, Güneyli, Sındal, Hacıgelen, Hurma, Süle, Navruz, Seyvan, Umurlar, Başkoz, Gündoğdu, Havutbaşı, Çakallar.  (Haber Merkezi)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Orta Okul Öğrencilerinden Çevre Hareketi

Orta Okul Öğrencilerinden Çevre Hareketi Adatepe Orta Okulu öğrencileri tarafından Eko Okul Projesi kapsamında atık …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.