Anasayfa / Güncel / Muharrem Erkek’ten pedofili tepkisi

Muharrem Erkek’ten pedofili tepkisi

muharrem-erkekten-pedofili-tepkisiMuharrem Erkek’ten pedofili tepkisi

CHP Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek, son 10 yılda artış gösteren cinsel saldırı suçları ve pedofili hakkında basın açıklaması yaptı.

Geçen hafta Manisa’nın Alaşehir İlçesi’nde yaşanan Irmak bebek olayının acısının ve öfkesinin tazeliğini koruduğunu hatırlatan CHP’li Muharrem Erkek, yaptığı açıklamada; “Acaba duymadığımız, kamuoyunun gündemine yansımayan daha ne olaylar var?” diyerek konuyla ilgili duyarlılık gösterdi. Milletvekili Erkek, sözlerine şu şekilde devam etti:

SOSYAL EROZYONUN NEDENLERİ

“Siyasi iktidar, Türkiye’de yaşanan gerçeklere daha ne kadar sırtını dönebilir? Kadına ve çocuğa şiddet, pedofili, cinsel suçlar konusunda tüm gerçekliğe rağmen nasıl önlem almaz? Bunu siyaset, hukuk ya da vicdanla açıklamak mümkün mü? İktidar yüzünü gerçeklere dönmek ve buna göre önlemler almak, adımlar atmak zorundadır.  Bakınız, geçtiğimiz günlerde TÜİK acı tabloya dair resmi rakamı açıkladı. Buna göre, nüfusunun yüzde 15’inden fazlası yoksulluk sınırının altında olan ülkemizde, milyonlarca yurttaşımız yaşamını yardım alarak sürdürmek zorunda. TÜİK’in verilerine göre 2012’de 23 milyon 668 bin olan yardıma muhtaç insan sayısı, 2014’te 30 milyon 500 bine ulaşmıştır. Başka bir ifadeyle 79 milyon nüfusluk ülkede her 5 kişiden 2’si yardımsız yaşayamamaktadır. İşte ülkemizde yaşanan sosyal erozyonun başlıca nedenlerinden biri bu rakamlardır.”

DUR DEMEK KİMİN GÖREVİ

“Gelir dağılımındaki adaletsizlik, rant uğruna çevrenin ve doğanın talan edilmesi, çocukların ve kadınların uğradığı şiddet, taciz ve tecavüz, çocuk gelinlerin sayısı, artan boşanma, intihar vakaları, bilinçli olarak temelinden sarsılmış eğitim sistemi toplumu hızla geriye götürmektir. Bunlara dur demek kimin görevi? İçinde olduğumuz durumu, başka açından ve rakamlarla göstermek istiyorum. Bu rakamlar Türkiye’nin acı tablosudur:  Türkiye’de 2006 yılında cinsel taciz suçlamasıyla açılan dava sayısı 3.649’dur. Aynı yıl toplam verilen 5.243 karardan %43.5’i, yani 2.282’si mahkumiyetle sonuçlanmıştır. 10 yıl sonra, 2015 yılında elde edilen rakamlar, büyük bir çöküntü yaşandığının göstergesidir. 2015 yılında, cinsel taciz suçlamasıyla açılan dava sayısı yaklaşık %400’lük bir artışla 13.619’a yükselmiştir. Toplam 15.294 karar içinden %32.1’i, yani 4.907’si mahkumiyetle sonuçlanmıştır.Cinsel saldırı nedeniyle 4.419 davanın açıldığı 2006 yılında ise toplam 9.864 kararın %44.8’i (4.418) mahkumiyet ile sonuçlanmıştır. 2015 yılına gelindiğinde cinsel saldırı suçu iddiasıyla açılan dava sayısı yaklaşık %150’lik bir artışla 7.355 olmuştur. Bunların (10.499 toplam karar) %48.7’si (5.109) mahkumiyetle sonuçlanmıştır. “

TABLO İÇLER ACISI

“Yine 2006 yılında çocukların cinsel istismarı nedeniyle açılan dava sayısı 2.414, verilen toplam karar sayısı ise 3.778’dir. Bunlar içinden çıkan mahkumiyet kararı ise %42.5 ile 1.607’dir. 2015 yılında ise aynı nedenle açılan dava sayısı yaklaşık %700’lük bir artışla 16.957’ye yükselmiştir. Bunun (24.983 toplam kararın) %55.9’u (13.968) mahkumiyetle sonuçlanmıştır. Ülkemizin içinde bulunduğu tablo hiç iç açıcı görünmemektedir. Bu rakamların hukuk mekanizmasına aktarılanlar olduğu, gizlenenler, üstü örtülenlerin de eklenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Sosyal devlet algısında yaşanan sorunu ve eğitimi düzeltmekle işe başlamamız lazım. Sosyal ve ekonomik yardımlar devam etmekle birlikte, yurttaşlarımızın yardıma muhtaç olmadan yaşamasının yolları iktidar tarafından açılmalıdır. Üretime dönük ekonomi politikalarının yanı sıra, eğitimde ciddi bir yapılanmaya ihtiyacımız bulunmaktadır. Eğitimle birlikte tüm bu yaşananların hukuki boyutunun bulunduğu açıktır. Suç ve ceza sisteminde yeni düzenlemeler gerekmektedir. Cezalarda caydırıcılık sağlayacak ve iyi hal indiriminin olmayacağı hükümlerle konu pekiştirilmelidir.”

DİN İSTİSMARINA SON

“15 Temmuz darbe girişimi sürecinde de gördük ki halkımızın temiz dini duygularının sömürülmesi her açıdan büyük zarardır. Bu sömürü, çocukların cinsel tacizinin önünü açtığı gibi, demokrasinin de tacize uğramasına neden olmaktadır. Muhafazakâr siyaset adı altında din istismarı artık son bulmalıdır. Cemaatlerden cemaat beğenme sürecine dur denilmelidir. Aksi takdirde çocuklarımıza temiz, erdemli ve güzel bir gelecek bırakamayacağız.” (Haber Merkezi)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif