Anasayfa / Güncel / Kale Havacılık’ın F-35 gururu

Kale Havacılık’ın F-35 gururu

kale-f-35e-400-kritik-parc%c2%a6gayla-katk%c2%a6-verdi

Kale Havacılık’ın F-35 gururu

Lockheed Martin’in ana sorumluluğunda Türkiye’ye teslim edilecek ilk yeni nesil savaş uçağı F-35’in montajına Amerika’da törenle başlandı. Kale Havacılık, F-35’lere 400 kritik parça üreterek katkı veriyor.

Dünyanın en önemli savunma projelerinden Müşterek Taarruz Uçağı Programı çerçevesinde geliştirilen F-35’in ana sorumlusu ABD’li Lockheed Martin, Türkiye’ye teslim edilecek ilk uçağın montajını ABD’nin Marietta kentindeki merkezinde düzenlediği törenle başlattı. Sistemleri ve dizaynı ile dünya havacılık tarihinde yeni bir sayfa açan F-35’e Kale Grubu şirketlerinden Kale Havacılık, önemli tedarikçilerden biri olarak büyük katkı verdi. Lockheed Martin’in liderliğindeki bu büyük savunma sanayii projesinde 2004 yılından bu yana yer alan alan Kale Havacılık, Türkiye için üretilen bu ilk uçağa, 400 değişik gövde, kanat, kokpit  parçaları ve montaj gruplarıyla katkı verdi.

Kale Havacılık, F-35’lerin en önemli yapısal parça üreticisi

Müşterek Taarruz Uçağı Programı’nda yer alan ilk Türk şirketi olan Kale Havacılık, F-35’ler için ürettiği parçalarla Lockheed Martin’in en önemli yapısal parça üreticisi konumunda. Kale Havacılık, gövde ve kanat parçalarının yanı sıra, Pratt & Whitney ortaklığıyla kurulan Kale Pratt& Whitney Uçak Motor Sanayi tesislerinde, F-35’lerin F-135 olarak adlandırılan gelişmiş motorunun kritik parçalarını da üretiyor. Kale Havacılık, Türkiye’ye teslim edilecek bu ilk uçakta olduğu gibi dünyada uçan ilk F-35 olan AA1’de de parçası bulunan tek Türk şirketi.

Geleceğin savaş uçağı F-35

 

F-16 ve F-18 gibi savaş uçaklarından dört kat daha etkili olduğu belirtilen F-35’ler, önümüzdeki 40 yılın taarruz uçağı olarak öngürülüyor. Radara yakalanmama özelliğine sahip yeni nesil uçaklar, Türkiye dahil 9 ülkenin ortak projesi. Türkiye’nin 116 adet F-35 savaş uçağı sipariş verdiği projenin diğer ortakları ise Avustralya, Kanada, Danimarka, İtalya, Hollanda, Norveç, İngiltere ve Almanya. (Haber Merkezi)

 

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif