Anasayfa / Güncel / “Parlayan Kent” Çanakkale

“Parlayan Kent” Çanakkale

“Parlayan Kent” Çanakkale

Boğaz Köprüsü’nün yapılacağının duyulmasıyla birlikte Çanakkale’de konut ve arsa satışları her geçen yıl artıyor. TÜİK Balıkesir Bölge Müdürlüğü verilerine göre de Çanakkale’de konut satışları yüzde 18’e yakın artış gösterdi. Çanakkale’deki bu artışı sorduğumuz emlakçılar, Çanakkale’nin parlayan bir kent olduğunu vurguladı.

TÜİK Balıkesir Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları 2016 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %17,8 artarak 108 bin 918 oldu. Çanakkale’de bir önceki yılın Eylül ayına göre %15,4 artış ile bin 230 konut satışı gerçekleşirken, Balıkesir’de %14,8 oranında artış ile 2 bin 329 konut satıldığı belirtildi.

Ocak ayı 728, Şubat 905, Mart 1005, Nisan 1018, Mayıs 987, Haziran 1026, Temmuz 987, Ağustos 1218, Eylül 1230 konut satışı ile 9 aylık süre boyunca 8086 satış gerçekleştirildi. Türkiye sıralamasında Çanakkale Ocak-Eylül döneminde 25. Sırada yer alırken; yapılan satışların 633 adeti ilk satış, 597 adeti ise ikinci el satış olarak gerçekleştirildi.

TÜİK tarafından belirlenen bu satış rakamları emlak sektöründeki canlılığı arz ederken Çanakkale’nin Türkiye’nin gözde şehir merkezlerinden biri olduğunu da bir kez daha vurgulamış oldu. Konut satışlarında metrekare başına düşen fiyat artışının yüksek olmasına rağmen satışlarda seyredilen bu artış ile Çanakkale ikinci İstanbul olma yolunda ilerlediğini gösterdi.

Gayrimenkul Değerlendirme Uzmanı Fikri Başer, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede; “Bugüne geldiğimizde yerel ve ulusal basının gündeminde Çanakkale’ye yapılması planlanan Çanakkale 1915 Boğaz Köprüsü var. Bu kenti tüm Türkiye biliyor ve seviyor.  Bu şehirde bir şekilde bulunmanın ortamını arıyor.  Hele on beş milyon nüfusu barındıran İstanbul’da yaşayanlar, İstanbul Boğazı’nın keyfini Çanakkale’de arıyor. Burası Türkiye’nin manevi başkentidir. 3 adet milli parkın, her yerinden tarihin fışkırdığı, birçok antik kentin bulunduğu bu merkezde Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan bir iç düzen ve huzur var. Öğrenci sayısı her geçen gün daha da artıyor.  Bu nedenlerledir ki Çanakkale emlak piyasası canlı ve hareketlidir. Gayrimenkul talepleri hep artıyor; artmaya da devam edecektir” dedi.

Türkiye’nin parlayan şehirlerinden olan Çanakkale’de yaşanan bu canlılığın en yakın tanıkları olan emlak sektörü ile satışlardaki artış nedenleri üzerine yaptığımız söyleşilerde alınan ortak fikir Çanakkale’deki huzur oldu.

vedat-tutanVedat Tutan: “Çanakkale dışarıdan göç alan bir şehirdir. Başta İstanbul olmak üzere komşu illerden vatandaşlar huzurun çok olduğu bu şehri yaşamak için tercih ediyorlar; hatta bulundukları yerdeki konutlarını satıp da buraya geliyorlar. Çünkü burası sosyal yaşam, sağlıklı çocuk yetiştirme, her yere kolay ulaşılabilirlik, asayiş ve huzur anlamında bir cazibe merkezi. Bir kadın çok rahat istediği yerde istediği saatte dolaşabiliyor.  Mavi ile yeşilin kucaklaştığı bir şehir. Dolayısıyla konut satışları oldukça yükseldi.”

haydar-ozcelikHaydar Özçelik: “Boğaz köprüsünün yapılacağı kesinleştikten sonra satışlar da artmaya başladı.  Emekli olan insanlar yaşamak için burayı tercih ediyor.  Baktığınız zaman iç huzuru görebilirsiniz. Büyük merkezlerde yaşayan insanlar artık kalabalıktan korkar hale geldi. Çanakkale bu anlamda bir merkez haline geldi. Buradaki daire fiyatlarına büyük şehirlerde de daire var ancak satışlar oralarda çok azaldı, hatta fiyatlar düştü.”

kenan-gursoyKenan Gürsoy: “Bence faizlerin düşmesi konut satışlarının artmasında oldukça büyük bir rol oynuyor. Boğaz Köprüsünün yapımına başlanmasıyla birlikte yatırımcıların daha da ilgisinin artacağını düşünüyorum. Emekli olanların da yaşamak için Çanakkale’yi tercih etmesinin doğal sonucu olarak konut satışları da artış göstermeye devam ediyor.” (Dilek Akşen)

Hakkımızda admin

Bu Haber Çok Okundu

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de Siirt Kurtalan Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Çanakkale gezileri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif