Anasayfa / Güncel / Esnafa kolay kredi

Esnafa kolay kredi

manset

Esnafa kolay kredi

Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Başkanı İbrahim Ejder, esnafın kullandığı kredi miktarlarının değerlendirmesini yaptı.

Hükümet, nakit sıkıntısı çeken yüz binlerce esnaf için esnaf ve kefalet kooperatifleri aracılığıyla ’30 bin liralık faizsiz kredi’ sağladı. Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Başkanı İbrahim Ejder, konuyla ilgili Çanakkale piyasasını değerlendirdi.

Esnaf ile küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin kaynak yani para arayışına cevap buldukları kooperatiflerin amacının, kooperatife ortak olan esnaf ve sanatkârlara mesleki faaliyetleri için gerekli krediyi sağlamak veya kredi ve Banka teminat mektubu almak üzere kefil olmaktır şeklinde konuşan Ejder; kefalet sistemi ile hem esnafın hem de bankaların yükü hafiflemiş oluyor. Bize geri dönüşler çok olumlu. Bugünkü hükümetimizin büyük özveriler ile bu işi yaptığını ayrıca belirtmek istiyorum.” dedi.

“47 MİLYONLUK PARA AKIŞI SAĞLANDI”

Kooperatif Başkanı İbrahim Ejder; “Türkiye’nin en ucuz parasını bu kooperatifler aracılığıyla esnafa belli bir ödeme planı ve faizi ile sunan bir kooperatifiz. Çanakkale’de 8. Bölge ismi altında 12 kooperatifimiz bulunmaktadır ve hepsi de faaliyetlerine devam etmektedir.  Bir yıllık kredi de 0,4 faiz uygulanırken; 1-5 yıl arası kullanılan kredilerde 0,5 faiz uygulanır.  Üst limitimiz 150.000 Türk Lirasıdır. Belli bir teminat karşılığında esnafı kredi ile destekliyoruz. 30.000 Türk Liralık krediyi esnafa hiç faiz almadan; 18 ay vade ile sağladık. Bu sıfır faizli krediden çok sayıda esnafımız faydalandı. Kooperatifimize ayrılan miktarın büyük bir kısmını da kullanmış olduk. Ancak ben her esnafa 30.000 Türk Lirası olarak değil de ihtiyaçları kadarını verme taraftarı oldum. Böylece daha çok esnafımızı bu faizsiz krediden yararlandırmış olduk. Daha çok kişinin işi görüldü.  Sıfır faizli kredi için 3,5 milyonluk bir kotamız vardı. Az bir miktar kaldı. Bu 3,5 milyon Türk Lirası ile beraber Çanakkale piyasasına 47 milyonluk bir para akışı sağlamış olduk” dedi.

“ESNAFA BÜYÜK KOLAYLIK”

Ejder; “Her ay genel plasmana göre değişen bir kredi limitimiz var. Esnafa büyük bir katkı oluyor. 150,000 üst limitli krediminiz faizi 0,5 olarak belirlendi.  Esnafımız kullandığı bu krediyi 5 yıllık bir vade ile 183,750 TL olarak geri ödüyor. 3 aylık periyotlar ile ödemeler sağlanıyor. Geri ödemelerde taşınmaz teminatı ve kefil şartı olduğu için herhangi bir sıkıntı olmuyor. Yıl içinde kefaletimizin sadece yüzde beşlik kısmını icra ile aldık. Yani yok denecek kadar az. Ancak artık teminatsız hiçbir şekilde kefalet vermiyoruz. 150.000 TL ciddi bir kredidir; kendine güvenen ve işini yapan herkes için de güzel bir fırsattır” dedi. (Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif