Anasayfa / Yazarlar / Güngör Yıldız / VAR MI HATIRLAYAN?

VAR MI HATIRLAYAN?

VAR MI HATIRLAYAN?

Salih Yıldırım, Metin Gürdere, Burhan Kara, Ahat Andican, Refaiddin Şahin, Mehmet Battallı, Cavit Kavak, Hasan Gemici, Hasan Denizkurdu, İbrahim Gürdal, Ersin Taranoğlu.

Mustafa Yılmaz, Recep Önal, Şuayip Üşümez, Ramazan Mirzaoğlu, A. Mehmet Çay, Sabahattin Çakmakoğlu, Fikret Ünlü, Sümer Oral, Koral Aydın, Osman Durmuş ve daha nice isimler…

Hangimiz şimdi bu okuduğumuz isimleri hatırladı. Belki de ilk kez ismini okuyanımız oldu. Tüm isimleri hatırlamak için özellikle Çanakkalelilerin yakından tanıdığı birini yazayım da kopya vermiş olayım. Mustafa Cumhur Ersümer. Evet, 56. ve 57. Türkiye Cumhuriyeti koalisyon hükümetlerinden bazı bakanların isimleriydi.

Zaman ne çabuk da geçiyor değil mi? İsimlerin büyük bir bölümünü unuttuk. İçlerinden Rahmetli olanlar bile oldu. Resmi kaynakların dışında, bugün birçoğumuz için bu isimler bir anlam taşımıyor. İz bırakanlar yok mudur? Tabi ki çoktur.

Kim iyilik yaptıysa, kim bir yurttaşımıza yardımcı olduysa o isimler hep hatırlanacaktır. Ve kim bölge insanının kalkınması için üretim yapan bir fabrika, işletme açtıysa. Açılmasına yardımcı oldularsa. Sayın Ersümer’i Çanakkaleliler, her fırtına çıktığında hatırlıyor. Niçin mi? Elektrikler kesilmiyor, kablolar yeraltına alındı da ondan. Sulama kanalları, barajlar, göletler işe aldırdığı insanlar hariç.

Bazen siyasiler, siyaset yapanlar, “Güç bende”, “Ben ne istersem onu yaparım”, “Astığımı asar, ihya etmek istediğimi de yaparım” zihniyeti ile hareket ediyorlar. Marjinaller hiçbir zaman hatırlanmaz. Hatırlanmayacaktır. Menderes’i asan celladı hatırlayan var mıdır? Deniz Gezmiş’in celladını hiç sormayacağım… İdam sehpasını kendisi tekmelemişti. Kalemi kıran mahkeme başkanlarını kaçımız bilir?

Yetkin varsa, sorumluluğun da vardır. Telefonu kaldırdığında “Vekilim ben”, “Başkanım ben”, “… benim” diyorsan gereğini de yapacaksın. Yapmazsan seni kimse hatırlamaz. Parasını alıp dalgasına bakanlardan olma.

Makamda iken hizmetini yap da gönüllere taht kur. Ebedi mekânında yatırıldığında, kimse başucundaki taşa bakıp, oraya yazılanlarla seni tanımaya çalışmasın.

Hakkımızda Ali Güngör Yıldız

Ali Güngör Yıldız

Bu Haber Çok Okundu

KENT KONSEYİ SEÇİMİ NEYİ GÖSTERDİ?

KENT KONSEYİ SEÇİMİ NEYİ GÖSTERDİ? Öncelikle kimlerin nerede nasıl ve ne şekilde durması gerektiğini, ardından …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif