Anasayfa / Eğitim / Pedofilik de eğitimsiz ebeveynler de suçlu

Pedofilik de eğitimsiz ebeveynler de suçlu

fotolardan-sec-3

Pedofilik de eğitimsiz ebeveynler de suçlu

Özellikle internetin yaygınlaşmasıyla birlikte günümüzde çocuk istismarları çok sık yaşanır oldu. Konu ile ilgili gazetemize konuşan Uzman Psikolog Güngör Yazıcı, ebeveynleri Pedofili konusunda uyardı. Her zaman dikkatli ve gözlemci olmalarını vurgulayan Yazıcı, cinsellik eğitimi konusunda her anne babanın donanımlı olması gerektiğinin altını çizdi.

Pedofilik bireyler çocuğunuzun çok yakınında olabilir; bunu fark edemeyebilirsiniz. Hatta çocuğunuz uzun zamanlar Pedofiliye maruz da kalabilir. Bilinçlendirme ve eğitim noktasında oldukça eksik kaldığımız cinsellik artık ayıp ve tabu olmaktan çıkarılmalıdır. Pedofili, bir tür çocuk sevgisi olmakla birlikte bu sevgi normal bir çocuk sevgisi değildir. Bu eğilimdeki kişiler, çocuklara karşı cinsel ve duygusal yönelime sahiptir. Türkçede Pedofili sübyancılık olarak kullanılmaktadır.

“SUÇLULARIN ÇOĞUNU TANIYORSUNUZ”

Son günlerde Manisa ‘da yaşanan pedofili vakasında zanlı bir televizyon programında suçunu itiraf ederken; 3,5 yaşındaki kız çocuğunu tecavüzün ardından boğarak öldürdüğünü anlatmıştı. Ülke gündeminde de dünya da sıklıkla yaşanan bu olaylara karşı alınabilecek en büyük önlem aile içerisinden başlıyor. Cinsel eğitim konusunda ailelerin eğitimli olması başat unsur olarak görülüyor. Pedofilinin bir suç olduğunun ve en ağır ceza ile cezalandırılmalarının yanı sıra bu vakalardaki en önemli etkenlerden biri de ailelerdeki eğitimsizliktir. Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Uzman Psikolog Güngör Yazıcı; “Pedofililer ergenlik öncesi çocuklara ya da ergenliğe yeni girmiş bireylere cinsel istek duyarlar.  Bu arzularını gerçekleştirmek için en uygun zamanı yakalamaya çalışırlar. Çünkü bu kişiler yetişkinler ile yaşanacak olan cinsel ilişkiden haz duymazlar. Bu çoğu zaman özgüven eksikliğinden kaynaklanır. Çocuklarla ilişki yaşamayı daha az tehdit edici bulurlar. Pedofililer karşı cinse haz duydukları gibi kendi cinslerine de ilgi duyabilirler. Ayrıca bu kişilerin büyük çoğunluğunu erkekler oluşturur; kadınlarda çok nadir görülür. Ayrıca suçluların %50’sinden fazlası kurbanın akrabaları, aile dostları, komşu ya da tanıdıklarıdır.

EN BÜYÜK SORUMLULUK AİLEDE

Ebeveynlerin çocuklarına ve çevresine karşı son derece dikkatli ve gözlemci bir yaklaşımla davranması gerektiğini özellikle vurgulayan Yazıcı; “ Anne ve baba olmak gelişigüzel alabileceğimiz roller değildir. Çocuklarımıza karşı son derece hassas davranmalıyız.  Cinsel saldırıya uğrayan çocuk çok ciddi bir travma yaşar. Okul ve aile yaşantısı kötüleşir ve ileride sorunlu bir yetişkinlik dönemi geçirir.  Böyle travmatik vakalarla karşılaşmamak için aileler bir takım önlemler almak mecburiyetindedir” dedi.

ÇOCUĞUNUZU DA ÇEVREYİ DE TAKİP EDİN

“Yazıcı, ailelerin dikkat etmesi gereken hususları şu şekilde açıkladı: “ Aile içinde sağlıklı bir iletişim ortamı kurulmaya dikkat edilmelidir.  Ebeveynler sağlıklı ve akılcı bir sohbet ortamı yaratarak çocuklarını dinlemelidir.  Çocuğun kendisini ifade etmesine müsaade edilmeli, çocuk kesinlikle korkutulmamalıdır. Çocuk anne ve babasının empati kurabileceğine inanıyor olmalıdır. Annesinden özellikle de babasından korkan çocuk muhakkak susacaktır. Evde internet kullanımı noktasında anne ve baba sürekli gözlemci olmalı, çocuğunu takip etmelidir. Çocukların kimlerle sohbet ettiğine ve ne konuştuğuna anne ve baba hakim olmalıdır. Sadece çocuğu değil çevredeki herkesi gözlem altında tutmalıdır.  Ayrıca evde bir filtre uygulaması ile çocuğun girebileceği siteler kontrol altına alınmalıdır.”

ANNE BABA DIŞINDAKİ HERKES YABANCI

Bazı ebeveynlerin küçük yaştaki kız çocuklarına yetişkin tarzında kıyafetler giydirilmesini de yanlış bulan Yazıcı; “Bu durum çocukların psikolojisini etkiler. Her çocuk yaşına uygun giyinmeli, yaşının gerektiği gibi oyunlar oynamalıdır. Kız ve erkek çocuklarına giyim kuşam konusunda dikkat edilmelidir. Çocukların cinsel bölgelerinin özel alanlar olduğu iyice anlatılmalı, anne baba dışındaki hiç kimseye bu bölgelerin gösterilmeyeceği iyice öğretilmelidir. Gerekirse görsel sunumlar ile destekleyici anlatımlar yapılmalıdır.  Bir yabancının kendisine bu şekilde bir yaklaşımı olduğunda bunu muhakkak anne ve babaya anlatmak gerektiği detaylıca ve sık tekrarlarla öğretilmelidir. Çocuğun bedeni çocuğa hissettirilmeden zaman zaman gözlemlenmeli, rutin dışında bir kızarıklık, morarma ya da benzeri bir değişiklik varsa çocuk takip edilmelidir. Zaten böyle travmatik bir olay yaşayan her çocukta muhakkak bir belirti olur. Ruh halinde bir durgunluk gözle görülür bir biçimde artacaktır. Ayrıca eğer evin dışında bir yerlerde ise anne ve baba dışında sadece polis ya da jandarma gibi emniyet görevlilerine hemen başvurması gerektiği de çocuğa anlatılmalıdır.” (Dilek Akşen)

 

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif