Anasayfa / Güncel / Assos Antik Kenti’ne iki büyük proje

Assos Antik Kenti’ne iki büyük proje

manset-foto

Assos Antik Kenti’ne iki büyük proje

 Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale Köyü’nde bulunan Assos Antik Kenti’ndeki kazılarda gün yüzüne çıkarılan “Han kompleksi” ve 2016 yılı kazılarında ortaya çıkarılan yeni buluntular hakkında, Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin ve Assos Kazıları Başkanı Prof. Dr.Nurettin Arslan kamuoyuna bilgiler verdi.

İlçesinde 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensuplarını ağırlayan Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, öğleden sonra Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi(ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü ve Assos Kazıları Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan ile birlikte  gazetecilere antik kenti gezdirerek, bu yılki kazılarda ortaya çıkarılan yeni buluntular hakkında geniş kapsamlı bilgiler verdi. Assos’taki kazıların bu yıl ağırlıklı olarak kentin iç kesimlerinde yer alan “Bizans Çağı” denilen dönemin kalıntılarını kapsadığını belirten Arslan, bu kazılarda antik kaynaklarda bilinen ama şimdiye kadar ortaya çıkarılmamış, Batı Kapısı’nın gerisinde bulunan, insanların konakladığı ve hastaların tedavi edildiği “Han” yapısı olarak isimlendirilebilecek bir komplekse ait kalıntıları gün yüzüne çıkardıklarını anlattı.

“BULUNTULAR SAYESİNDE AYDINLATACAĞIZ”
10 yıldır kazılara başkanlık yaptığını ifade eden Arslan, şu bilgileri paylaştı:
“Kompleksin kendine ait fırını, mutfağı, sarnıçları var. Buraya gelenlerin bütün ihtiyacını karşılıyor. Aynı zamanda da gelen insanların ibadetlerini yapması için mescit dediğimiz şapel de burada mevcut. O yüzden antik kaynaklarda, böyle bir yapının sözü ediliyor. Bizans dönemindeki antik kaynaklar, Han konusunda bilgiler veriyor. Ancak hiçbirisi böyle bir yapıyı tanımlamamış ve arkeolojik kazılarda belirlenmemiş. O yüzden de bizim bulduğumuz yapı, tabii ki doğru tanımlama yaptıysak, eğer yanılmadıysak, bu Han’ın nasıl olduğunu, nasıl işletildiğini, hangi mekanlardan oluştuğunu, bu mekanların hangi amaçlar için kullanıldığını buluntular sayesinde aydınlatabileceğiz. Örneğin odada birden fazla mermer masanın ele geçmesi burada insanların yemek yediğini gösteriyor. Küçük bir şapel ise insanların dini ibadetlerini yaptığını gösteriyor. Yine birden fazla sarnıç ve kuyuları var. Mutfak kısmı gibi bölümler var. Bunun dışında da insanların konakladıkları çok sayıda birbirine bağlanmış mekanlardan meydana geliyor. Ama hiçbir arkeolojik kazıda böyle bir yapı tespit edilememiştir. O yüzden, ilk defa Bizans dönemine ait ‘Han’ dediğimiz bir yapıyı burada ortaya çıkardığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. İlk örneklerinden bir tanesi.”

“DEPREMDE YIKILDIĞI İÇİN OLDUĞU GİBİ KALMIŞ”

Aşağı Agora olarak adlandırılan bölümde, Bizans döneminde meydana gelen bir depremde yıkılmış konutları da kazılarda ortaya çıkardıklarını ifade eden Arslan, “Büyük bir ihtimalle bu kentin ileri gelen Bizanslı ailelerinden birinin ikamet ettiği büyük bir yapı kompleksini ortaya çıkardık. Bunun en büyük özelliği, olasılıkla bir deprem nedeniyle yıkılmış olması. O dönemdeki yaşantının ortaya konması açısından bizim için önemli bir buluntu. Çünkü depremde yıkıldığı için olduğu gibi her şey kalmış. Bu da bize özellikle Bizans dönemindeki konutlarda kullanılan malzemeler ve yaşam şekli hakkında bilgiler vermekte. Bir evde, hangi eşyalar vardı ve neler kullanıldı, bunları çözmek bizim için daha avantajlı.” diye konuştu.
Arslan, Assos’un sadece arkeolojik kalıntılarla değil, özellikle doğası, denizi ve kültürüyle dikkat çeken ve bir tane modern yapı görünmeyen nadir kentlerden biri olduğunu ifade ederek, bu doğal yapının korunmasının önemine dikkati çekti.

ANTİK KENTTE İKİ BÜYÜK PROJE
Antik kentte düzenleme faaliyetlerinin sürdüğünü söyleyen Arslan, şöyle devam etti:
“Basit onarımlar yapılması gerekiyor. Özellikle geç antik dönemi yapıların onarılması gerekiyor, O yüzden bunların da hemen onarımlarını gerçekleştiriyoruz. İki büyük projemiz var. Biri örenyeri karşılama merkezi projesi. Bakanlık bunu tamamladı, Koruma Kurulundan geçecek. Bu yıl büyük olasılıkla ihale edilecek. Ziyaretçilerin antik kenti daha rahat gezebilmesi için ana caddeleri açığa çıkartmak hedeflerimiz arasında. Antik kentin tiyatrosu ise Anadolu’nun en güzel tiyatrolarından bir tanesi, restorasyon projesi hazırlandı. O bittiği zaman buranın da restorasyonuna başlanacak. Böylelikle tiyatro, bu bölgede sosyal faaliyetlerin kullanıldığı nadir yerlerden biri olacak.”

BU YIL ARİSTO YILI

“Assos dendiği zaman akıllara Aristoteles gelir” diyen Arslan, konuşmasının devamında şu bilgileri paylaştı: “Bütün antik kaynaklar onun burada yaşadığı konusunda bilgi veriyor. Aristoteles, 347 yılında gelip, 345’e kadar burada yaşamış. Beraberinde 6 öğrencisi de burada. Bu da bize, onun burada dersler verdiğini gösteriyor. Bu yıl Aristoteles’in bin 400’üncü ölüm yılı olması nedeniyle ‘Aristo yılı’ ilan edildi. Assos’un UNESCO Geçici Listesi’ne alınmasını istiyoruz. Başvurumuzu yaptık. Troia’nın tanınırlığı nasıl fazlaysa burası da tanınacak. Assos, İncil’de geçtiği için tanınan bir kent. İnsanlar kutsal kentler içinde yer aldığı için Assos’u biliyor. İncil’in dışında bir de UNESCO listesinde yer alırsa kentin ziyaretçi sayısı artacak. Ülkemizdeki olumsuz şartlar nedeniyle turizmde bir azalma var. Ama Assos’ta ziyaretçi sayısında tam tersine artma var. Bunun da sebebi bu antik kenti, yabancılardan daha çok Türklerin de ziyaret etmesi… Çevre düzenlemesi ve onarımları yapıp, gelen insanların kenti daha iyi algılama ve gezmesine olanak tanırsak ziyaretçi sayısının daha da artacağına inanıyoruz.”

Antik çağda oynanan 9 taş oyununa ait buluntuları da basın mensupları ile paylaşan Nurettin Arslan, her dönemde bu tür oyunlara rastlamak mümkün olduğunu ifade etti. Arslan, Başkan Şahin ile birlikte nasıl oynandığını göstermek üzere bir süre 9 taş oynadı. (Günnoş Yıldız)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Hedefe Doğru Adım Adım

Hedefe Doğru Adım Adım İşsizliğin azaltılması ve istihdamın artması hedefine yönelik başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif