Anasayfa / Eğitim / Soğuk algınlığına bitkisel destek

Soğuk algınlığına bitkisel destek

sec-2Soğuk algınlığına bitkisel destek

Hava sıcaklıklarının aniden düşmesi ile başlayan soğuk algınlığı ve grip salgınına karşı, aktarlar bağışıklık sistemini güçlendirici çay  ve düzenli bir yaşam öneriyor.

Meteoroloji uzmanları sıcaklıkların mevsim şartlarının altında olduğunu, hafta sonuna doğru sıcaklıkların tekrar yükseleceğini söylüyor. Yaşanan bu hava değişiminin soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkları da beraberinde getirdi. Şifayı, bitkisel çaylarda ve şifalı karışımda arayanlar aktarlara akın etti. Aktarlar ise bu rahatsızlıklardan korunmanın doğal yolunun bağışıklığı hastalığa yakalanmadan önce güçlendirmek olduğunu ifade etti.

İLK ADIM BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRMEK

Soğuk algınlığı ve grip salgınlarına karşı önceden bir takım tedbirler almak, vücudu hazırlamak adına oldukça önemlidir. Sıvı kaybının önlenmesi, vücut direncinin artması ve gereksiz yere ilaçlara maruz kalmamak için bitkisel çaylar birer şifa kaynağıdır. Aktarlar ile yaptığımız röportajlarda edindiğimiz bilgiye göre hastalığa yakalanmadan önce bitki çayları ve şifalı macunlar ile bağışıklığımızı güçlendirmek ve düzenli beslenmek ise kışa sağlıklı başlamada atılacak ilk adımdır.

Yücel Avcı: “Hastalığa yakalanmadan önce bağışıklığımızı güçlendirmesi gerekir. Bu da öncelikle düzenli beslenme, düzenli uyku ve bol su içmek ile olur. Buna paralel olarak mevsim geçişlerinde muhakkak bağışıklığımız zayıflar. Bu direnci oluşturmak için arı sütü, polen ya da keçiboynuzu pekmezi kullanılabilir. Bitki çayları ile kısa süreli rahatlamalar da yaşayabiliriz. Ada Çayı, Ihlamur, Hatmi Çiçeği ve Hibüskus Çayı soğuk algınlığı için oldukça etkilidir. Özellikle Papatya Çayı çok etkilidir. Öksürüğe karşı zencefil, zerdeçal ve bal karışımı kullanılabilir.”

Hasan Acet: “Mevsim geçişlerinde soğuk algınlığı her zaman kapımızdadır. Ada çayı, ıhlamur,  zerdeçal ve zencefil karışımı çaylar kullanılabilir. Hatmi Çiçeği çocuklarda öksürüğe iyi gelir. Bitki çayları aynı zamanda sıvı kaybını önlemek adına da ciddi bir önlemdir. Ayrıca bu çayları bir kere kullanmak tedavi getirmez; bir süre kullanmamız gerekir.”

Salih Aksoy: “Bu sene havanın birden soğuması ıhlamur, ada çayı, hatmi çayı, hibüskus gibi bitki çaylarının satışı çok hızlandı. Karanfil, zencefil ve havlıcan bağışıklığımızı güçlendirir. Mevsim geçişlerinde bu bitki çaylarını tüketirsek vücut kendini kışa hazırlar. Okul çağındaki çocuklar da bu bitki çaylarını tüketirse bağışıklıkları güçlenir.” (Dilek Akşen)

 

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Orta Okul Öğrencilerinden Çevre Hareketi

Orta Okul Öğrencilerinden Çevre Hareketi Adatepe Orta Okulu öğrencileri tarafından Eko Okul Projesi kapsamında atık …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.