Anasayfa / Güncel / Prof Mirici: “Akciğer grafisi insan ve ekonomik açıdan önemli”

Prof Mirici: “Akciğer grafisi insan ve ekonomik açıdan önemli”

1Prof Mirici: “Akciğer grafisi insan ve ekonomik açıdan önemli”

Çanakkale Tabip Odası tarafından her ay düzenli olarak yapılan, ‘Sürekli Eğitim Etkinlikleri’ Prof. Dr. Arzu Mirici sunduğu ‘Akciğer Grafisinin Değerlendirilmesi’ konusu ile gerçekleştirildi.  Akciğer grafisinin önemine değinen Prof. Mirici: “Diğer radyolojik yöntemler ile yüksek radyasyona maruz kalmak yerine böyle ucuz hızlı bir yöntemle hasta hakkında bilgi sahibi olmak çok daha insan ve tıp ekonomi açısından da avantajlı görünüyor” diye konuştu.

Çanakkale Belediyesi Çalışanları Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen eğitim toplantısında Mirici tarafından akciğer grafisi değerlendirildi. Seminer öncesi gerçekleştirilen eğitim programları hakkında bilgi veren Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Durmuş Evcüman: “Tıp eğitimi sürekli bir eğitimdir. Fakültesi bitirince bizim eğitimimiz hemen bitmez. Eğitimde kendini yenileme ihtiyacı hep devam eder. Bizde hekimler ve meslektaşlarımızın bu ihtiyacını giderebilmek için bu programları düzenledik. Geçen ay adli raporlar ile ilgili bir eğitimimiz vardı. Bu ayda akciğer biyopsisinin değerlendirilmesi ile ilgili bir eğitim programladık. Bundan sonrada elden geldiğince her ay bir eğitim programımızı değerlendirmeye çalışacağız” diye konuştu.

2

Gerçekleştirilen eğitim seminerinde konuşan Prof. Dr. Mirici akciğer grafisi için şunları söyledi:

“Akciğer grafisi, tıbbın fazlaca konuşulan konularından bir tanesi.  Öyle de olmaya devam edecek gibi görünüyor. Çünkü ilk yardım gibi bir hekimin bilmesi gereken birkaç konudan bir tanesi olarak görülüyor. Dünya bizden, fizik muayeneyi, asit baz dengesini, sıvı elektrolit dengesini EKG’yi ve kanserin etken belirtilerini bilmemizi bekliyor. Bunlardan bir tanesi de akciğer grafisi. Akciğer grafisi kamu oyununda çok yakından bildiği bir tetkik.  Uzun yıllar böyle iken daha karmaşık radyolojik tetkikler ortaya çıkınca sanki değeri kaybolmuş gibi oldu ama gerçek hiç de öyle değildi. Çünkü tomografi ve diğer radyolojik yöntemler ile yüksek radyasyona maruz kalmak yerine böyle ucuz hızlı bir yöntemle hasta hakkında bilgi sahibi olmak çok daha insan ve tıp ekonomi açısından da avantajlı görünüyor.” (Eren Aşnaz)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif