Anasayfa / Güncel / Mildon ailesinden kültür hizmeti

Mildon ailesinden kültür hizmeti

1

Mildon ailesinden kültür hizmeti

Çanakkale’nin tanınmış işadamı ve siyasetçilerinden Merhum Turhan Mildon’un anısına ailesi tarafından Kepez Belediyesi’nin de destekleri ile yaptırılan Turhan Mildon Kültür ve Sanat Merkezi görkemli bir törenle açıldı. Açılışa çok sayıda siyasetçi ve iş adamı katılırken vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

Törende açılış konuşmasını yapan Miller Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mert Mildon, Mildon ailesi adına konuklara hitap ederek “Aile olarak inancımız; babamızın amel defterinin kapanmadığıdır. Onun adına bugüne kadar yaptığımız cami, bugün burada açılışını yaptığımız kültür merkezimiz ve birkaç tane daha yapısal hatıranın sonrasında aile olarak yapımına karar verdiğimiz yaşlı bakım evi, kimsesiz çocuklar yurdu ve okul inşaatlarımızla, çok kısa zaman içerisinde yine sizlerle beraber olacağız” dedi. Mildon sözlerine şu ifadelerle devam etti:

“BABAM TURHAN MİLDON ÖRNEK BİR İNSANDIR”

“Rahmetli babam Turhan Mildon, bize göre kısa ama yüce rabbimin takdir ettiği 65 yıllık bir hayat yaşadı. Babamız gerek almış olduğu eğitimler, gerek sahip olduğu vizyon, gerek iş hayatında göstermiş olduğu cesaret, gerek ise siyasi hayatındaki dürüstlük ve hakkaniyet ile önce bizlere sonra da tüm Çanakkale ticari ve siyasi hayatına örnek bir insan ve yönetici olmuştur. Sahip olduğu siyasi düşüncesinin dışında tüm kesimlere aynı hakkaniyet ve mesafede davranarak herkesin gönlünde taht kurmuştur. Babamızın bizlere verdiği en büyük nasihat; ‘insanlara yardım edin, kazancınızı paylaşın, devletinize ve milletinize sahip çıkın’ olmuştur. Biz de aldığımız bu talimatlar doğrultusunda önce Çanakkale’miz sonra Türkiye’miz için ailem ve yüzlerce mesai arkadaşımla cansiperane çalışmaktayız.”

ARKADAŞLARI MERHUM MİLDON’U ANLATTI

Turhan Mildon Kültür ve Sanat Merkezi’nin açılış töreninde konuşma yapanlar arasında en yakın dostlarından olan Gelibolu Belediyesi eski başkanlarından Mehmet Ünal, Turhan Mildon’un Gelibolu Belediyesine başkanlık yaptığı dönemde yazı işleri müdürlüğü ve sonrasında başkan yardımcılığı görevinde bulunan Recep Omaç, son olarak Gelibolu’da gazetecilik yapan Recep Yüzüak anılarını paylaştılar. Merhum Turhan Mildon ile siyasi rekabet yaşayan ve büyük dostlukları bulunan Mehmet Ünal, Turhan Mildon’un siyasi çalışmalarını ve Gelibolu’ya verdiği katkıları anlattı.

“BİZİ HİÇ GERİ ÇEVİRMEDİ”

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan da merhum Turhan Mildon ile yaşadığı bir anıyı paylaştı. Başkan Mutan; “1994 yılında 30 Mart yerel seçimlerini az bir oyla kaybedince Gökçeada’ya sürgüne gönderilmiştim. Gökçeada’dan kurtarma operasyonu ile Gelibolu’ya geçtim. Gelibolu’da günlük olarak hastalarla ilgileniyorum. Tabi belediye başkan adayı olmuşum, fırsat bu fırsat diyerek Turhan Mildon ağabeyimizden ders ve kurs alma adına sürekli ziyaret ediyorum. Bir yaz günü görev yaptığımız sağlık ocağının çatısı akıyor, duvarların boyası dökülüyor. O günlerde salça da yapmışız aldım elime bir kavanoz kapısını çaldım. Sağlık Ocağının sorunlarını anlattım, kendisi de “Tamam, hallederiz” dedi ve sağlık ocağının tadilatının yapılmasını sağladı. O gün bugün kendisinin kapısını ne zaman çalmışsam bizi hiç geri çevirmemiştir. Kendisini rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

GOLDEN HORN BRASS’DAN KONSER

Konuşmaların adına Kepez Belediye Başkanı Ömer Fark Mutan, Miller ailesi adına merhum Turhan Mildon’un eşi Dilek Mildon’a günün anlam ve önemini belirten bir plaket takdim etti. Belediye başkanları, eski ve yeni Milletvekilleri ile Miller ailesi de sahneye çıkarak simgesel olarak Turhan Mildon Kültür ve Sanat Merkezi’nin açılış kurdelesini kestiler. Törenlerin ardından Türkiye ve Dünya’da oldukça ünlü ülkemizin önde gelen sanatçılarından oluşan Türkiye’nin ilk Bakır Nefesli Beşlisi Golden Horn Brass müzik grubu sahne alarak davetlilere yerli parçalarından oluşan Klasik Müzik konseri verdiler.

Turhan Mildon Kültür ve Sanat Merkezi açılış töreni öncesinde merhum Turhan Mildon’un hayat hikayesini anlatan bir sunum ile başladı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından merhum Turhan Mildon için kuran okundu. Salona giremeyen davetliler için salon dışında kurulan bir sinevizyon ile tören ve konser izlendi. Turhan Mildon Kültür ve Sanat Merkezi’nin açılış törenine CHP Milletvekilleri Muharrem Erkek ve Bülent Öz, eski dönem milletvekili Ali Sarıbaş,  Belediye Başkanları, siyasi parti temsilcileri, işadamları, merhum Turhan Mildon’un dostları ve yakınları ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış öncesi konuklara mini bir kokteyl de verildi. (Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Hedefe Doğru Adım Adım

Hedefe Doğru Adım Adım İşsizliğin azaltılması ve istihdamın artması hedefine yönelik başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif