Anasayfa / Güncel / Mildon Ailesinden Kültür Hizmeti

Mildon Ailesinden Kültür Hizmeti

 

dsc_0219

Çanakkale’nin tanınmış işadamı ve siyasetçilerinden Merhum Turhan Mildon’un anısına Mildon ailesi tarafından Kepez Beldesinde, Kepez Belediyesinin de destekleri ile yaptırılan Turhan Mildon Kültür ve Sanat Merkezi görkemli bir törenle açıldı. Açılışa çok sayıda siyasetçi ve iş adamı katılırken vatandaşlarda yoğun ilgi gösterdi.

Törende açılış konuşmasını yapan Miller Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mert Mildon, Mildon ailesi adına konuklara hitap ederek “Aile olarak inancımız; babamızın amel defterinin kapanmadığıdır. Onun adına bugüne kadar yaptığımız cami, bugün burada açılışını yaptığımız kültür merkezimiz ve birkaç tane daha yapısal hatıranın sonrasında aile olarak yapımına karar verdiğimiz yaşlı bakım evi, kimsesiz çocuklar yurdu ve okul inşaatlarımızla, çok kısa zaman içerisinde yine sizlerle beraber olacağız” dedi. Mildon sözlerine şu ifadelerle devam etti.

“BABAM TURHAN MİLDON ÖRNEK BİR İNSANDIR”

“Rahmetli babam Turhan Mildon, bize göre kısa ama yüce rabbimin takdir ettiği 65 yıllık bir hayat yaşadı. Babamız gerek almış olduğu eğitimler, gerek sahip olduğu vizyon, gerek iş hayatında göstermiş olduğu cesaret, gerek ise siyasi hayatındaki dürüstlük ve hakkaniyet ile önce bizlere sonra da tüm Çanakkale ticari ve siyasi hayatına örnek bir insan ve yönetici olmuştur. Sahip olduğu siyasi düşüncesinin dışında tüm kesimlere aynı hakkaniyet ve mesafede davranarak herkesin gönlünde taht kurmuştur. Babamızın bizlere verdiği en büyük nasihat; “insanlara yardım edin, kazancınızı paylaşın, devletinize ve milletinize sahip çıkın” olmuştur. Biz de aldığımız bu talimatlar doğrultusunda önce Çanakkale’miz sonra Türkiye’miz için ailem ve yüzlerce mesai arkadaşımla cansiperane çalışmaktayız.”

BABAMIZIN AMEL DEFTERİ KAPANMADI”

“Bugün sadece memleketimiz Çanakkale’ de değil, ülkemizin değişik şehirlerinde ve dünyanın değişik ülkelerinde olmak üzere ticari faaliyetlerde bulunmaktayız. İnanıyorum ki; bugün hayatta olsaydı, dünyanın birçok kıtasında, Afrika, Avrupa, Amerika ve Asya’ da iş yapmamızdan büyük gurur ve memnuniyet duyardı. Ondan almış olduğumuz azim, çalışkanlık ve özgüven ile birçok başarılı işe imza atıyoruz. Aile olarak inancımız; babamızın amel defterinin kapanmadığıdır. Onun adına bugüne kadar yaptığımız cami, bugün burada açılışını yaptığımız kültür merkezimiz ve birkaç tane daha yapısal hatıranın sonrasında aile olarak yapımına karar verdiğimiz yaşlı bakım evi, kimsesiz çocuklar yurdu ve okul inşaatlarımızla, çok kısa zaman içerisinde yine sizlerle beraber olacağız.”

“TÜRKİYE’MİZ ARTIK TALİMAT ALAN DEĞİL, TALİMAT VEREN BİR ÜLKEDİR.”

Hem aile hem de şirket olarak bugüne kadar birçok sosyal sorumluluk projelerine el attık. Bunlardan en önemlileri bu yıl 10.’sunu düzenlediğimiz ve 20.000’e yakın misafirin Çanakkale Kordon Boyu’nda ağırlandığı 23 Nisan Çocuk Şenlikleri, yerli ve yabancı sporcuları ağırladığımız Turhan Mildon Su Sporları Kupası, çalışma bünyesinde Kızılay için kan bağışı, Engelli çocuklarımızın hayata entegrasyonu, okullarımızda bulunan ihtiyaçların giderilmesi ve en son olarak kadınların her türlü ortamda erkeklerle aynı, hatta daha fazla değeri almasını amaçlayan He For She kampanyası bulunan Ülkem İçin projesi ve bunun gibi onlarca sosyal sorumluluk çalışmaları ve sponsorluklarda bulunduk, bulunuyoruz. Bu topraklardan kazandığımızı yine memleketimize yatırım yapmak aile olarak en büyük gayemizdir. Yüce rabbimin bize bir lütfu olan Çanakkale’miz ne yazık ki hala hak ettiği yerde değildir. Birçok güzel insanın yaşadığı Çanakkale’mizde maalesef onur, şeref, haysiyet yoksunu birtakım insanlar da mevcuttur. Ancak bizim gibi düşünen, iyi kalpli, dürüst ve Çanakkale sevdalısı olan insanlar sayesinde Çanakkale’miz hak ettiği noktaya ulaşacaktır. Kötüler hiçbir zaman kazanamayacaktır. Bu kötü insanların enerjisi hiçbir zaman ne ailemizin ne de şirketimizin önünü kesemeyecektir. Biz şirket olarak yaptığımız her işte örnek olmaya, olmayanı Çanakkale’mize getirmeye devam edeceğiz. Ülkemizin geçtiği bu zor dönemde hep beraber kenetlenmenin ne kadar önemli olduğunu gördük. Bu birliğimizi hiçbir kuvvetin yıkmasına izin vermeyeceğiz. Bu ülke ne demokrasiden ne de milli iradeden vazgeçmeyecektir. Türkiye’miz artık talimat alan değil, talimat veren bir ülkedir.”

“BAŞKANIMIZ ÖMER FARUK MUTAN’IN DESTEĞİ BÜYÜK”

Miller Holdin Yönetim Kurulu Başkanı Mert Mildon yaptığı teşekkür konuşmasında; “Aile olarak, Çanakkale’mize, doğduğumuz bu topraklara babamızın adını yaşatacak birçok eser yapma kararı aldığımızda aklımızda birçok proje vardı. Bu karar aşamamızda, Kepez Belediye Başkanımız Sayın Ömer Faruk Mutan bizlere Kepez’imizin bir kültür merkezine ihtiyacı olduğunu söylediğinde, böyle bir eserin, babamız adına yakışır bir proje olacağına karar verdik. Başkanımızın desteği temelini attığımız günden bugüne hiçbir zaman eksik olmadı. Huzurlarınızda kendisine ve ekibine ailemiz adına teşekkürlerimizi sunuyorum. Aynı zamanda bu projenin her etabında bize yakışan olması için mücadele veren, ailemizin baş tacı, annemiz, Dilek Mildon’a teşekkürü bir borç biliyorum. Bu inşaatı hatasız bitiren başta kardeşim Can Mildon’u, yeğenim Berkay Tulay’ı ve miller yapıda görevli tüm mesai arkadaşlarımı tebrik ediyor ve kendilerine teşekkür ediyorum ”dedi.

 MERHUM TURHAN MİLDON’UN ARKADAŞLARI ANILARINI ANLATTI

Turhan Mildon Kültür ve Sanat Merkezi’nin açılış töreninde konuşma yapanlar arasında en yakın dostlarından olan Gelibolu Belediyesi eski başkanlarından Mehmet Ünal, Turhan Mildon’un Gelibolu Belediyesine başkanlık yaptığı dönemde yazı işleri müdürlüğü ve sonrasında başkan yardımcılığı görevinde bulunan Recep Omaç, son olarak Gelibolu’da gazetecilik yapan Recep Yüzüak anılarını paylaştılar. Merhum Turhan Mildon ile siyasi rekabet yaşayan ve büyük dostlukları bulunan Mehmet Ünal, Turhan Mildon’un siyasi çalışmalarını ve Gelibolu’ya verdiği katkıları anlattı.

YENİ YATIRIM GELİBOLU’YA GELECEK

Turhan Mildon’un uzun yıllar yardımcılığı yapan Recep Omaç ise Turhan Mildon’un çalışma anlayışını ve iş disiplinini vurgulayarak; “ Turhan Mildon’u anlatmaya sayfalar yetmez.  Hem Gelibolu Hem de Çanakkale için mühim bir insandır. Yaptığı yardımları asla aşikar etmezdi. En büyük keyfi yaptığı keyif eserlerinin önünde bir kahve bir de puro içmekti. Bugün ipuçlarını aldım. Yeni yatırım Gelibolu’ya geliyor” dedi.

“TURHAN MİLDON İLERİ GÖRÜŞLÜ BİR TÜCCARDI”

Gazeteci Recep Yüzüak ise davetlilere Turhan Mildon’un çocukluğu ve ticari hayatındaki ileri görüşlülüğünden bahsederken;    “ bizim babalarımızın dükkanları karşı karşıya idi; yazları Yahudilerin dükkanlarında çalışır sadece pazarları izin yapardık. Benim topaçlarım vardı. Bir gün bana dedi ki sana bisiklete binmeye öğreteyim. Tamam dedim; bana iki saat içinde bisiklet sürmeyi öğretti. Sonra bana dedi ki ben sana bunu öğrettim ama sen bana dört tane topaç vereceksin. O iyi bir ticaret adamıydı. Kimsenin göremediğini o görürdü” dedi.

“BİZİ HİÇ GERİ ÇEVİRMEDİ”

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan’da merhum Turhan Mildon ile yaşadığı bir anıyı paylaştı. Başkan Mutan; “1994 yılında 30 Mart yerel seçimlerini az bir oyla kaybedince Gökçeada’ya sürgüne gönderilmiştim. Gökçeada’dan kurtarma operasyonu ile Gelibolu’ya geçtim. Gelibolu’da günlük olarak hastalarla ilgileniyorum. Tabi belediye başkan adayı olmuşum, fırsat bu fırsat diyerek Turhan Mildon ağabeyimizden ders ve kurs alma adına sürekli ziyaret ediyorum. Bir yaz günü görev yaptığımız sağlık ocağının çatısı akıyor, duvarların boyası dökülüyor. O günlerde salça da yapmışız aldım elime bir kavanoz kapısını çaldım. Sağlık Ocağının sorunlarını anlattım, kendisi de “Tamam, hallederiz” dedi ve sağlık ocağının tadilatının yapılmasını sağladı. O gün bugün kendisinin kapısını ne zaman çalmışsam bizi hiç geri çevirmemiştir. Kendisini rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

“KARIN DOYURMAZ AKIL DOYURUR”

Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan konuşmasının devamında Turhan Mildon Kültür ve Sanat Merkezi hakkında teknik bilgileri paylaşırken merkezin yapımının 4 milyon TL tutarında bir yatırım olduğunu açıkladı. Mutan yaptığı konuşmada; “ Burası 3000 metrekareden fazla bir alana inşa edilen ve maliyeti 4 milyon lira olan Kültür ve Sanat merkezi olarak beldemiz ve Çanakkale halkının hizmetine sunulmuştur. Kültür ve Sanat derken eşsiz sanatçımız Müjdat Gezen’in hep söylediği bir sözü sizlerle paylaşmak istiyorum; Kültür ve Sanat karın doyurmaz ama akıl doyurur. Aklımızın doyması noktasında sevgili Turhan Mildon’un evlatları, sevgili eşi Dilek Mildon önümüzden geçerken aklımızı doyuracak Kültür ve Sanat Merkezi yapmak istiyoruz, nerede bir açığımız var dediklerinde her yerde açık var demiştim. Biga’da da gerçekleşen Halk Arenası programı Uğur Dündar, Ümit Kocasakal, Murat Erdil ile Sedef Kabaş 28 Ekim 2016 tarihinde Turhan Mildon Kültür ve Sanat Merkezi’nin konukları olacak. Burada yapılacak olan Halk Arenası programı ile Kepez’de böyle bir yer var ki; burada olacaklar. Turhan Mildon Kültür ve Sanat Merkezi’nin yapımını üstlenerek Kepez Belediyemize ve halkımıza kazandırılması konusunda desteklerini bir gün bile esirgemeyen Miller Ailesine, merhum Turhan Mildon’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

GOLDEN HORN BRASS’DAN KONSER

Konuşmaların adına Kepez Belediye Başkanı Ömer Fark Mutan, Miller ailesi adına merhum Turhan Mildon’un eşi Dilek Mildon’a günün anlam ve önemini belirten bir plaket takdim etti. Belediye başkanları, eski ve yeni Milletvekilleri ile Miller ailesi de sahneye çıkarak simgesel olarak Turhan Mildon Kültür ve Sanat Merkezi’nin açılış kurdelesini kestiler. Törenlerin ardından Türkiye ve Dünya’da oldukça ünlü ülkemizin önde gelen sanatçılarından oluşan Türkiye’nin ilk Bakır Nefesli Beşlisi Golden Horn Brass müzik grubu sahne alarak davetlilere yerli parçalarından oluşan Klasik Müzik konseri verdiler.

Turhan Mildon Kültür ve Sanat Merkezi açılış töreni öncesinde merhum Turhan Mildon’un hayat hikayesini anlatan bir sunum ile başladı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından merhum Turhan Mildon için kuran okundu. Salona giremeyen davetliler için salon dışında kurulan bir sinevizyon ile tören ve konser izlendi. Turhan Mildon Kültür ve Sanat Merkezi’nin açılış törenine CHP Milletvekilleri Muharrem Erkek ve Bülent Öz, eski milletvekili Ali Sarıbaş,  Belediye Başkanları, siyasi parti temsilcileri, işadamları, merhum Turhan Mildon’un dostları ve yakınları ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış öncesi konuklara mini bir kokteyl de verildi.(Dilek Akşen)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif