Anasayfa / Güncel / Hayat Aslında Mavi-Yeşil mi?

Hayat Aslında Mavi-Yeşil mi?

6Hayat Aslında Mavi-Yeşil mi?

Her anlatımda, ya da ‘değerli Çanakkale halkı’ diye başlayan her nutukta Çanakkale’nin geleceğe bakışı farklı anlatımlarla yorumlanıyor. ‘Çanakkale emekli kenti’ tanımının geleceğe bakışla ilgisi yok lakin en çok bilinen de o. Turizm, eğitim, sağlık, sanayi, tarım kenti tanımlarından bir ya da birkaçının seçilmişliği yok.

Turizmin ön planda olmasını isteyenler ‘mavi-yeşil’ renklerden dem vurup Çanakkale’nin bitki örtüsünü anlatıyor. İçinde barındırdığı ağaç türlerini, kuş türlerini dile getirip yüzyıllar boyunca araştırmacıların dikkatini çeken Çanakkale’nin bugünkü durumuna dikkat çekiyor. Bugün Çanakkale mavisiyle yeşiliyle ne durumda acaba?

Resmi Anlatım İle Başlayalım…

“Yaklaşık olarak % 55’i ormanlarla kaplı olan Çanakkale’de önemli bitki alanları bulunmaktadır. Bunların başında, güneydoğusundaki büyük bir alanı 1994 yılında Milli Park ilan edilen Kazdağları gelmektedir. Balıkesir ve Çanakkale arasında uzanan doğal bir sınır oluşturan ve bol yağış alan iklimi sayesinde çok zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Kazdağları’nın eteklerinden başlayıp yüksek rakımlara kadar uzanan karaçam, köknar, kayın ve Kazdağı göknarı  karışık ormanlar oluşturmaktadır.  Biga yarımadasının orta bölümünde yer alan Biga dağları da en az Kazdağları kadar zengin bir bitki örtüsüne ve tarım alanlarına sahiptir. Alçaktan yükseğe doğru kızılçam, saçlı meşe ve karaçam ormanları sıralanmaktadır. Endemik bitkiler arasında Homeros’un İliada destanında yer alan Troia bölgesinden ismini alan Troia kardeleni de bulunmaktadır. Gelibolu yarımadasının  alçak kesimlerinde kestane ve karaçam, yarımadanın orta bölgesinde yer alan yüksek kesimlerde ise kızılçam ormanları öne çıkmaktadır. Büyük yangınlar sebebiyle tahrip olmuş yerler de maki toplulukları ile örtülmüştür. Avrupa, Asya ve Afrika göç yolları arasında bir köprü görevi gören Çanakkale Türkiye’de yer alan kuş türlerinin yarısına sahiptir. Özellikle kartal, doğan, şahin, keklik, çulluk, tahtalı, martı, sumru, bülbül, ardıç en zengin türlerin başında gelmektedir. Çanakkale’de bulunan memeli türleri arasında en sık rastlananlar ayı, karaca, yaban kedisi, su samuru, sincap, yarasa, kirpi, tavşan, porsuk, sansar, tilki ve yaban domuzudur.  Bölge çok geniş fare türlerine de sahiptir. Kazdağı Milli Parkı’nın varlığı, Çanakkale’deki sulak alanların ve ormanların fazlalığı, bölgede bulunan canlı türlerinin sayısının yüksek olmasında çok büyük etkendir”

Orman Yangını Raporu İle Devam Edelimdsc_0034

Çanakkale’de bu yılki yangınlarda zarar gören ormanlık alanlar, havadan görüntülendi. Ekim ayı itibariyle bu yıl 39 orman yangınında toplam 94 hektar alanın kül olduğu belirtildi. Çanakkale Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy, Çanakkale Bölge Müdürlüğü’nde 8 İşletme Müdürlüğü olduğunu söyledi. Bölgenin yüzde 48‘inin ormanlık alan, orman dışı alanın yüzde 52 olduğunu ifade eden Refik Ulusoy, sözlerine şöyle devam etti: “Çanakkale yılda 200 günden fazla rüzgar alan bir bölgedir. 143 bin hektar gençleştirilmiş orman var. 2016’da ortalama rüzgar hızımız 35 km/saat’tir. Çanakkale’de 1985’te İntepe 6 bin hektar, 1994’de Eceabat’ta 4 bin hektar, 2008’de İntepe’de 1464 hektar, 1986 Eceabat’ta 1076 hektar, 1988’te Eceabat’ta 1040 hektar, 2000’de Yenice’de 845 hektar, 1987’de Eceabat’ta 650 hektar, 1985’te Yenice’de 615 hektar ve 1996’da Gökçeada’da 606 hektar ormanlık alan yandı. 2016 yılında 39 orman yangınında toplam 94 hektar alan yandı.”

Yeşil  Her Yıl Yok Olmaya Devam Ediyor

Çanakkale Orman Bölge Müdürmüğü’nün raporunda yanan alanlarda bu yıla bakıldığında 94 hektarlık yeşil alanın kül olması  diğer yıllara göre ‘düşük’ olarak değerlendirilse de 1985 yılından bugüne kadar ortaya konulan verileri alt alta koyup topladığınızda yeşilin her yıl yok olduğunu görürsünüz. Her ne kadar yanık sahaları sezon başlangıcında yeşillendirilse de o sahanın tekrar ormanlık alan olabilmesinin on yıllar sürdüğünü unutmamak gerekli.

Deniz Varsa Hayat Varorman-akarsu

2002 yılından bu yana Deniz Temiz Derneği/TURMEPA koordinatörlüğünde ‘Deniz varsa hayat var’ sloganıyla gerçekleştirilen ICC etkinliğinin merkezi Çanakkale oldu. TURMEPA’nın hayata geçirdiği “Çanakkale Deniz Aşıkları-Çanakkale İçin Mavi Adım” projesi Çanakkale’nin Kepez beldesinde gerçekleştirildi. Uluslararası kıyı temizliği kampanyası çerçevesinde üç denizimizin kıyılarını temizlemek için kolları sıvayan TURMEPA, Çanakkale’nin yanı sıra İzmir, Antalya, İzmit, Muğla, Bodrum ve Fethiye kıyılarına uzanacak. Her yıl yüzden fazla ülkede sayısız deniz gönüllüsünün katılımıyla düzenlenen “Uluslararası Kıyı Temizliği (International Coastal Cleanup – ICC) Kampanyası”, bugün dünya ile eş zamanlı olarak Türkiye’de farklı noktalarda yapıldı. ICC Uluslar arası kıyı temizleme etkinliğinin 101 ülkede eş zamanlı olarak Türkiye’de gerçekleştirildiğini ifade eden ICC Türkiye Koordinatörü Şeyda Dağdeviren Hill, “Bu yıl Çanakkale merkez olmak üzere Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinde gönüllü, şube ve temsilcilerimizin desteğiyle bu etkinliği yapıyoruz. Bugün yüzü aşkın üniversite öğrencisi ve üç yüzü aşkın gönüllüyle birlikte kıyı temizleme etkinliği yapıyoruz. Dikkat çekmek istediğimiz konu kirletmezsek, çöpü etrafa atmazsak, denizi ve kıyıları kirletmeyiz. Esas vurgulamak istediğimiz nokta bu olduğu için bugünkü etkinliğimizin temel hedefi budur” dedi.

Mavi Bayraklı Plajlarımız Var  Ama…

Çanakkale il genelinde mavi bayraklı plajlarımızla, deniz suyumuzun her yaz mevsiminde temiz çıkmasıyla övünüp seviniyoruz ama yeşilde olduğu gibi maviyi de kendimiz yok ediyoruz. Kepez Beldesi’nde yapılan sahil temizliğinde atık maddeler toplanırken tek tek sayıldı ve ortaya bakın nasıl bir sonuç çıktı?  Kepez Belediyesi , İÇDAŞ ve Deniz Temiz Derneği / TURMEPA’nın iş birliğiyle gerçekleştirilen kıyı  temizliği etkinliği yaklaşık 350 kişiyi geçkin katılımcı ile Kepez kordonda yapıldı. Kıyı temizliğinde  12.662 adet izmarit, 178 adet plastik şişe, 682 adet su şişesi kapağı, 1250 adet metal içecek kapağı, 90  adet cam şişe, 151 adet metal içecek kutusu, 1178 küçük plastik parça katılımcılar tarafından  toplandı. Sadece sahilde çıkan atıklar böyle, ya masmavi denizimizin dibinde, üstünde olanlar!

Yaşamak ve Çalışmak İçin En İyi Şehirlerde Çanakkale 11. Sırada

Mavi-yeşil derken hep karamsar olmamak gerek tabii ki; Forbes’in araştırmasına göre, Türkiye`nin yaşamak ve çalışmak için en iyi şehirleri arasında Çanakkale 11’inci oldu. Çeşitli onlarca veriye göre derlenen araştırmada, İstanbul birinci, Ankara ise ikinci oldu.   Forbes`in, “İş Yapmak ve Yaşamak İçin En İyi Kentler” araştırmasının sonuçları yayınladı. AHaber’in internet sitesinden yayınlanan habere göre; Araştırma, 94 başlıktaki veri setine göre hazırlandı. Oluşan veri seti 4 ana kategoriden oluşuyor: Beşeri Sermaye ve Yaşanabilirlik, Marka Becerisi ve Yenilikçilik, Ticaret Becerisi ve Üretim Potansiyeli, Erişilebilirlik. Bu araştırmaya göre İstanbul; 68,9 puanla birinci, Ankara; 66,13 puanla ikinci, işsizlik ve enflasyonun en büyük sorun olarak görüldüğü İzmir ise 3’üncü oldu. Sırasıyla Tekirdağ, Kocaeli, Antalya, Yalova, Bursa, Eskişehir ve Trabzon’un ardından Çanakkale 11’inci sırada kendine yer buldu. tüm kategori ve kriterlerde Çanakkale, 11’inciliğe 53,36 puan ile adını yazdırdı.

Bir de Şöyle Bakalım; Türkiye’de Hava Kirliliği ve Çanakkale

Türkiye’deki hava kirliliğinin boyutunu Temiz Hava Hakkı Platformu hazırladığı raporla gözler önüne serdi. Türkiye’de havanın kirli olmadığı tek il Çankırı. “Türkiye’de Hava Kirliliği: Kara Rapor” adlı raporu hazırlayan ekipten Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kayıhan Pala, Türkiye’de klasik hava kirleticilerinin tümünün ölçülmediğini ifade ederek, “Ülkemizde yalnızca SO2 ve PM10 tüm illerde ölçülüyor. Diğer klasik hava kirleticilerinin ölçüldüğü il ve istasyon sayısı sınırlı. Hükümet hava kirliliğini önleme konusunda ivedi olarak adım atmalı ve hava kirleticileri için Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen sınır değerlerin kullanılmasını sağlamak amacıyla yasal düzenleme yapmalıdır” dedi.

Yeşil Düşünce ve  “İşini Güneşe Dön”

Yeşil Düşünce Derneği olarak yürütülen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi tarafından fonlanan ve İŞKUR’un operasyonel destekçisi olduğu “İşini Güneşe Dön” Projesi kapsamında Türkiye’de yeni kurulmaya başlayan Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri 15 Ekim’de Çanakkale’de bir araya gelerek deneyimlerini paylaştı.

Anlatımda, “ 2000’li yıllarda parlayan ve hızla yaygınlaşarak dünya enerji kaynakları arasında verimlilik ve kolay elde edilebilir olması ile kendine yer açan rüzgar ve güneş enerjisi gibi temiz enerji santralleri ülkemiz açısından da çok önemli. Zira Türkiye güneş ve rüzgar potansiyeli açısından oldukça verimli bir ülke ve Çanakkale son yıllarda kurulan yenilenebilir enerji santrallerinden de anlaşılacağı gibi, lider il olmaya aday” denildi.

Resmi Anlatım İle Bitirelim

“Doğal çevrenin giderek bozulup yok olduğu günümüzde; ülke nüfusunun % 25′ inin, ülke sanayisinin yarısından fazlasının bulunduğu Marmara Bölgesinde kentleşme ve sanayileşme baskısına direnebilen bir yaşam ortamıdır Çanakkale. Dünyanın önemli su yollarından biri olan Çanakkale Boğazı, 671 km. kıyı şeridi, kendine has özellikleri, ilimiz doğal çevresinin en belirgin zenginliklerindendir. Çanakkale’de kentleşme ve sanayileşme yoğun bir biçimde yaşanmadığından ülke genelinde görülen çevre problemleri ilimizde yaşanmamaktadır. Mevcut sanayi tesislerinde sıvı ve gaz atıkları yönünden gerekli önlemler alınmakta, yerleşim yerlerinden kaynaklanan sıvı ve katı atıkların en az zararla bertarafına çalışılmaktadır. Gerçekleştirilmesi planlanan yatırımların çevre üzerinde yapabileceği olumsuz etkilerin önceden belirlenerek gerekli önlemlerin alınması amacıyla Çevresel Etki Değerlendirme Çalışmaları sürdürülmektedir”

Çanakkale için; O tanımları resmi kaynağın yaptığı gibi biz de yapabilecek miyiz?

Yoksa; “ Çanakkale’de hayat aslında mavi- yeşil mi? Yoksa gri de, siyah da var mı? Gelecek yıllar da mavi siyah mı olacak? Yeşil kırmızı alevlere mi teslim olacak?” sorularını sora sora, kentin vizyonunu, misyonunu tartışa tartışa, gittiği yere kadar yolumuza devam mı edeceğiz?

Haber-Yorum:Cemal ORAL

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Hedefe Doğru Adım Adım

Hedefe Doğru Adım Adım İşsizliğin azaltılması ve istihdamın artması hedefine yönelik başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif