Anasayfa / Güncel / Gebelikte anneye yapılan aşılar, bebeği korur!

Gebelikte anneye yapılan aşılar, bebeği korur!

1

Gebelikte anneye yapılan aşılar, bebeği korur!

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gazi Yıldırım, anne adaylarının en çok merak ettiği konuların başında gelen “Gebelik sırasında veya gebelik öncesi yapılan aşıların yararları ve zararları” hakkında önemli bilgiler veriyor. 

Aşılamanın annenin, fetusun ve yenidoğanın hastalıklardan korunmasında önemli bir role sahip olduğunu belirten Doç. Dr. Gazi Yıldırım, “zararsız hatta koruyucu önemi olan aşıların yanı sıra zararlı olan aşılarda var” diyor ve sözlerine devam ediyor; aşılama ile annenin ve dolayısıyla fetusun sağlığı korunurken geçen pasif antikorlar sayesinde yenidoğanın ilk altı ayında enfeksiyonlardan korunması sağlanır. Amaç: gebelik esnasında fetusta konjenital malformasyon, büyüme geriliği, ölü doğum ve nörolojik arazlara sebep olan enfeksiyonlardan korumak, erken doğum eylemini azaltmak, gebelik esnasında daha şiddetli seyreden hastalıklardan anneyi korumak (influenza, hepatit B vb), yenidoğan enfeksiyonlarını azaltmak şeklinde sıralanabilir. Gebe olmayan ancak gebelik planlayan anne adayları için de önemli bilgiler veren Doç. Dr. Gazi Yıldırım, bayanların kızamıkçık ve suçiçeği enfeksiyonuna karşı bağışıklığı yok ise gebelik öncesi dönemde bu aşıları yaptırmaları uygun olacaktır. Böylece gebelikte kızamıkçık ve suçiçeği geçirme riski ortadan kalkacaktır.” diyor. Bazı aşıları gebelik döneminde yaptırmanız gerekebilir.

Size ve bebeğinize zarar vermeyecek aşılar şunlardır:

Hepatit A Aşısı

Hepatit B Aşısı

Pnömokok Aşısı

Meningokok Aşısı

Hemophilus Aşısı

Tetanos Aşısı

Grip (influenza) aşısını gebeliğin 12. haftasından sonra yaptırabilirsiniz.

Gebelik boyunca canlı virüs ve bakteri aşılarını yaptırmamalısınız. Bu aşılardan bazıları:

Gebelikte kızamıkçık, su çiçeği gibi canlı aşılar yapılmaz, zararlıdır. Bu aşıların gerek varsa gebelikten önce tamamlanmaları gerekir.

Suçiçeği Aşısı

Kızamıkçık (Rubella) Aşısı

Kabakulak Aşısı

Çiçek Aşısı

Sarı humma Aşısı

Canlı çocuk felci Aşısı (Poliomiyelit)

Kızamık Aşısı

                                                                                            

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de Siirt Kurtalan Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Çanakkale gezileri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif