Anasayfa / Güncel / Ekmeğe şimdilik zam yok

Ekmeğe şimdilik zam yok

3_3587_1

Un fiyatlarının son iki ayda yüzde 8-10 oranında artmasının ardından akıllara ekmeğe de zam gelecek mi sorusu geldi. Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Vurucu “Ekmeğe şimdilik zam noktasında tarafımıza ulaşmış bir talep yok” dedi.

Oda Başkanı Mustafa Vurucu, una gelen zam neticesinde şu anda ekmeğe zam talebinin olmadığını ifade ederken “Fırıncıların zamdan önce gelen başka sorunları da var. Merdiven altı ekmek üretiminin önüne acilen geçmek gerekmektedir. Bu halk sağlığı için ciddi bir tehdittir” dedi. Vurucu sözlerine şu şekilde devam etti:   

“EKMEĞE ŞU ANDA ZAM TALEBİ YOK”    

“Bir çuval una önce 2 TL, daha sonra da 1,5 TL olmak üzere toplamda 3,5 TL’lik bir zam geldi. Una gelen zam noktasında ekmeğe de zam gelecek diye bir algı var. Fakat Çanakkale il ve ilçelerinde una gelen zamla ilgili ekmeğe de yönelik zam olması hususunda şu anda bir talep yok. Yılbaşına kadar da bu oranda devam edecektir, diye düşünüyorum. Biliyorsunuz her sene yılbaşında birçok şeye standart zamlar gelir. Zamlar her zaman olacaktır ama özellikle esnafa krediler hususunda son derece kolaylıklar var. Benim görüşüme göre sağlanan kolaylıkları da görüp bir değerlendirme yapmak gerekmektedir.”

“MERDİVENALTI ÜRETİME DUR DEMEK GEREKİR”

“Bu ufak tefek zamlardan önce fırıncılarımızın esas sorunlarına değinmek gerekir. Kayıt dışı ekmek üretimi bizim bu noktada esas ilgilenmemiz gereken problemdir. Yasal olmayan yollarla üretilen özellikle köy ekmeklerinin satışı noktasında ciddi problemlerimiz var. Bir fırın açmak oldukça zor bir teşebbüstür. Ekmek üretimi esnasında hijyenik bir ortam sağlanması bunun da belli rutinlerle kontrol edilmesi gerekmektedir. Halkımızın temel gıda maddesi olan ekmek konusunda nasıl ortamlar olduğunu kontrol edemediğimiz yerlerde üretim yapılması halk sağlığı için oldukça tehlikelidir. İş yeri açma ruhsatı olmayan, unun kalitesine bakamayacağımız, nerede nasıl üretildiğini kontrol edemeyeceğimiz ekmeklerin satışının yapılması ciddi bir sorundur. Bir fırından her türlü yasal yükümlülüğü yerine getirmesini beklerken, vergi kaçıran, kayıt dışı istihdam yapan bu ekmek satıcılarının önüne geçmek gerekmektedir.” (Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif