Anasayfa / Eğitim / Çanakkale en büyük eserine sahip çıkıyor

Çanakkale en büyük eserine sahip çıkıyor

mans%cc%a7et-foto

2002 yılında yapılan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Eğitim Fakültesi’nde yer alan Çanakkale’nin en büyük seramik rölyef panosu için demontaj çalışması yapılıyor. Eğitim Fakültesi yıkımı gerçekleştirilirken, eser ise yıkılmak yerine, sahip çıkılarak korumaya alınıyor.

Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Cam Bölümü Öğr. Gör. Ergün Arda ve 11 kişi ile yapımı gerçekleştirilen seramik pano Çanakkale’nin metrekare olarak ne büyük seramik rölyef pano olma özelliğini taşıyor. Eser sahibi Arda, eserin yapılmasından demontaj çalışmasına kadar olan süreci aktardı. Eser için; “Ancak bu Çanakkale sınırları içerisinde metrekare olarak ne büyük eser. Yani bir başlık gerekirse Çanakkale en büyük eserine sahip çıkıyor” diyen Arda, gazetemize şunları söyledi:   

“2002 yılında Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nin 10. yılı anısına bu panonun yapılmasını, dönemin Rektörü Ramazan Aydın bana istirham etti. Güzel Sanatlar Fakültesi’ne alınan ilk, öğretim görevlisiydim. Askerdeyken lojistik komutanlığında 2 tane seramik rölyef pano yapmıştım. Askere gitmeden önce buraya davet edilmiştim. Askerde böyle bir pano yapınca çok memnun oldular bize de yapar mısın dediler? Göreve başladıktan hemen sonra da bu duvara bir çalışma yapmam istendi. 8 ay öncesinden istirham ettiler. 3-4 ay araştırma ve tasarımı sürdü. 3 ay uygulaması sürdü. Uygulamada 11 kişi çalıştı. 100 gün çalıştık ama hafta sonları dâhil hafta içi 8 saatin dışına çıkarak günde 12-13 saat çalıştığımızda oldu. Zaman menfuru gözetmeksizin çalıştık. 10. Yıl anısına böyle bir eser kazandırdık.”

“ÜLKEMİZDE BAZEN ESERLERE VANDALİZM UYGULANIYOR”

“Şu anda yeni binalar yapılacak, biz de eserimizi binadan demontaj yapıyoruz. Sağ salim eseri indirdikten sonra korumaya alacağız. Sonra uygun bir mekâna dış yüzeye montajını gerçekleştireceğiz. Burada şunu söylemekte fayda var. Şu anki Rektörümüz Yücel Acer, danışmanları, yardımcıları üniversitenin ilk eseri olmuş olmasından dolayı bu esere kesinlikle sahip çıktılar diyebilirim. Benim de fikrimi alarak demontajına karar verildi. Ülkemizde bazen sanat eserlerine bir Vandalizm uygulanıyor. Bunlar tabii ki çok kötü örnekler. Biz, üniversite olarak sanat eserlerimize sahip çıktığımızı söyleyebilirim.”

“YÜKSEK LİSANS ÖĞRENCİLERİMİZ İLE BERABER YAPIYORUZ”

“Şu anda, yüksek lisans öğrencilerimizden Oğuzhan Karadal, Serhat Sayguvar ve Murat Biçer arkadaşlarımız ile beraber demontajı yapıyoruz. Montajının ne kadar sürdüğünü hatırlayamıyorum. Karşı taraftaki spor salonunun içine yaymıştık. Parçalar teker teker öğrenciler tarafından getiriliyordu. Sırayı bozmadan teker teker yapıştırıyordum. Ancak daha önce böyle bir çalışmanın demontajını yapmadığımız için süresini kestiremiyorum. Ama 3. Güne girdik, 3 gündür 3 kişi çalışıyor bende ara ara gelip destek oluyorum. Sanıyorum 5-6 gün sürecek gibi.”

“ÇANAKKALE’NİN EN BÜYÜK ESERİNE SAHİP ÇIKIYOR”

“Şu anda nereye montaj yağacağımız net belli değil. Bunun benzer örnekleri var. Fakat bu örnek Çanakkale sınırları içerisinde Çanakkale’nin en büyük panosu. Çimenlik Kalesi’nin girişinde bir seramik rölyef pano var. Bunun uzunluğu 45 metrekare, Onu da ben yaptım. Mustafa Tuncalp hocamız vardır. Onun Adliye’de bir panosu var. Ancak bu Çanakkale sınırları içerisinde metrekare olarak en büyük eser. Yani bir başlık gerekirse Çanakkale en büyük eserine sahip çıkıyor. 16 yıldır bu bölümde Üniversite’ye katkı sağladığımı, bu eser gibi Çanakkale’ye katkı sağladığımı söyleyebilirim. 2 tane Ankara’da var. Bu konuda açıkçası tecrübeliyim. Resmi kurumlar tarafından başka talepler de geldi. Ancak darbe kalkışmasından dolayı şu an her şey feshedildi.” (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de Siirt Kurtalan Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Çanakkale gezileri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif