Anasayfa / Güncel / Parion Hotel’den kente hizmet

Parion Hotel’den kente hizmet

1

Parion Hotel’den kente hizmet

 2014 yılında Çanakkale’nin ikinci 5 yıldızlı oteli olarak açılışını gerçekleştiren Parion Otel, 2 sene içerisinde kentin turizme dönen yüzünü değiştirdi. Kadrosunda, sene başında yeniliklere giden Parion Hotel son olarak bünyesinde bir de pastane kazandırdı.

 Adını Çanakkale Kemer Koyu sınırlarında bulunan ve hazineleri ile ünlü Parion kentinden alan Parion Hotel’in Genel Müdürü Yaşar Baran, Swissotel geçmişi sayesinde bugün önemli tecrübelere sahip olduğunu belirtirken; “Bizler Swiss otel bünyesinde çok ciddi bir eğitim aldık. Günde 14 saat çalıştığımız olurdu ancak bunun 2 saatinde mutlaka ders alırdık. Otelciliği gerçek anlamda bilen kişilerle çalıştık. Türkiye’de otelcilik anlamında okul olmaya başlayan ilk isim Hilton, sonrasındaki isim de Swissotel’dir. Bunu her yerde gururla söylerim. Birçok deneyimli müdürün, çalışanın, yetkilinin eğitim aldığı yerdir. Yapamayacağımız işi asla söylemez, ancak yaptığımız işlerin de mutlaka gösterilmesi gerektiğine inanırız. Beni otelin her bölümünde, bu lobi olabilir, mutfak olabilir, çalışırken görebilirsiniz. Kendimden hiçbir şey kaybetmem. Saygı hiçbir şekilde satın alınamaz, verdiğiniz ölçüde geri alırsınız. Ben de sıfırdan başlayan biri olarak nereden geldiğinizi unutursanız kendinize ihanet edersiniz diye düşünüyorum. O yüzden tekrarlıyorum, benim personelim benden değerlidir ancak benden daha fazla çalışamaz. Her ay kendi aramızda küçük bir tören düzenleriz ve ayın personelini seçeriz. Seçilen personelimize de altın hediye ediyoruz. Bir arada çalışmaktan mutlu insanlar çalıştıkları yere daha çok verimli olurlar.” diyerek çalışma prensiplerinden bahsetti.

Yaşar Baran otelde yaptıkları son değişikleri şu ifadeleri kullanarak anlattı:

MİSAFİR BAŞ TACIDIR”

“Çanakkale’ye 13 Ocak’ta geldim. Bizim öncelikli hedefimiz misafirlerimizi otelimizden de Çanakkale’den de mutlu yolcu etmektir.  Otele ilk göreve geldiğim dönemde gördüğüm eksiklikleri ivedilikle düzenledim. Bireye ait dinlenme odası, ayrı bir dinlenme salonu, havuzun etrafında bambular, ekstra masaj odaları, yeni ve daha büyük bir spor salonu yaparak ciddi bir masraf ile kapasitemizi ve kalitemizi artırdık. Fiyatlar çok uygun ama kalite çok üst seviyelerde bizim misafirlerimizin kaliteyi yaşamasını istiyoruz. Fiyat korkusundan bazı kentlilerimiz otelimize hiç gelmemiş olabilir. Ücret tarifemiz dışarıdaki fiyatlardan çok da farklı değil. Dışarıda harcadığınız paradan çok daha az paraya hizmet alırsınız ve kaliteyi yaşarsınız. Bizim amacımız da zaten misafirlerimize kaliteyi yaşatmak. Pahalı almak aslında ucuza almaktır. Misafirlerimizin ferah bir şekilde dinlenmesi bizim ilk amacımız… Spor salonumuzu, üst kata daha geniş bir alana taşıdık. Klima sistemini daha kaliteli bir hale getirdik. Masaj salonumuzda arkadaş sayımızı artırdık. Misafirlerimizin bir gününü kendilerine ayırarak; otelimizden de Çanakkale’den de mutlu ayrılmalarını istiyoruz.”

“AMACIMIZ KENTLİYE DE HİZMET ETMEK”

“Bünyemize yeni bir pastane kazandırdık. Pasta şefimize iyi bir eğitim aldırdık ve daha şık ürünler, daha tasarım pastalar, kurabiyeler ve muffinler almaya başladık. Çanakkalelilere en kaliteli en lüks malzemelerle pasta ve kurabiye çeşitleri sunuyoruz. En kaliteli şekeri kullanıyoruz ve kesinlikle pastamızda esansa yer vermiyoruz. Son derece kaliteli malzemeler ile misafirlerimizin sağlığını önemsiyoruz. Örneğin çikolata şelalemiz var ve biz bunu büyük bir özenle ve en kaliteli malzemelerle hazırlıyoruz. Hijyenik koşullara da çok dikkat ediyoruz. Tatlı ve tuzlu ürünlerden oluşan üç katlı bir tabağımız var. Üstelik pastanemizde bu hizmetleri tahmin edemeyeceğiniz kadar düşük bir fiyatla veriyoruz. Pastanemizde belirli günlerde kentli hanımlarımız etkinliklerini düzenleyebilir, toplantılarını yapabilir. Çanakkalelinin ihtiyaçlarını da göz önüne aldık. Bu kente ne katabiliriz onu düşündük. Yaz sezonunda gördüğüm en büyük eksiklik kına geceleri ve düğün organizasyonları oldu. Biz oteller bulunduğumuz şehirler için belli ödünler vermek zorundayız. Çanakkale’de bir kına gecesi olduğunda gelinin kına elbisesini kiraladığını öğrendim. Hemen bir shop hazırladık. Biri Hürrem Sultan Serisi olmak üzere birkaç farklı konseptte setler, kaftanlar, bindallılar hazırladık. Çok sayıda tef ve davul çeşitleri edindik. Mumluk, eldiven, konfeti gibi birçok materyalle konsepti zenginleştirdik. Gelinin arkadaşlarını da düşündük, onların da giyeceği elbiseleri aldık. Tüm bunları kına gecesi organizasyonumuzun bir hediyesi olarak gördüğümüz için ücretlendirmeye tabi tutmuyoruz.  Hatta bunları dışarıya yine çok uygun bir fiyata kiraya da verebiliyoruz. Ayrıca Baby Shower organizasyonları ve doğum günleri için de her türlü materyalimiz bulunmaktadır. Doğum gününde kullandığımız her şeyi doğum günü çocuğuna hediye ediyoruz.”

“TURİZM YARALANDI”

“Dövizdeki bu dalgalanma, iç karışıklık, komşu ülkelerimizde yaşanan savaşlar Türkiye’nin turizmini olumsuz yönde etkiledi. Öyle ki sadece aylar önce Avrupa Birliği’nden borç isteyen Yunanistan turizm ile ayağa kalktı. Çünkü ülkemize gelmekten vazgeçen turistler Yunanistan’ı tercih etti. Terör saldırıları zaten turizmi çok etkilemişti. Üstüne yaşanan hain darbe kalkışması ile daha büyük yaralar aldık. Ancak buna rağmen ciddi adımlar atmaya devam ediyoruz. Turizm bacasız sanayidir, bu sözü ilk kim söyledi ise yürekten tebrik ediyorum. Biz turizmciler, Türkiye’nin görünen yüzüyüz.

Fakat ülkemizde, turizm de turizmci de çok yıpratılıyor. Ciddi yatırımlar ve kredilendirmeler yok. Sektörümüzde çok başarılı isimler var, mesela Çetin Şekercioğlu gibi… Turizmciler arasındaki kaliteli ve başarılı isimlerin bakanlıklarda görev alması gerektiğine inanıyorum.”

(Dilek Akşen)

 

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

GESTAŞ’a sis engeli

Sabah saatlerinden itibaren etkili olan yoğun sis, Boğaz trafiğini tamamen durdurdu. GESTAŞ tarafından da Gelibolu-Lapseki, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.