Anasayfa / Güncel / Kış kapıdan baktırdı sobaları yaktırdı

Kış kapıdan baktırdı sobaları yaktırdı

kis-kapidan-baktirdi-sobalari-yaktirdi-2

Kış soğuklarının yavaş yavaş yüzünü göstermesi ile birlikte ısınma sorunu da baş gösterdi. Artık birçok ev yüklü faturalarıyla doğalgazı tercih ederken, Çanakkale’nin bazı mahalleler ve köyler hala soba kullanmaya devam ediyor. Çanakkaleli soba satıcılarına soğukların gelmesi ile birlikte satışları sorduk. Soba satışlarının yıldan yıla azalma gösterdiğini belirten esnaflar, doğalgazı çok pahalı bulan vatandaşların da sobaya rağbet ettiklerini belirtti.

Çanakkale’de soba satışı yapan esnaflar şunları söylediler:

Mehmet Çeneli(Yörükoğşu Soba): “Satışlarda geçen yıllara oranla düşüş var. Her geçen yıl daha da azalıyor. Doğalgaz bunda büyük etken. Ama yine de kısmi de olsa soba satışı yapabiliyoruz. Tabi hareket olsa dahi eskiye nadir çok az. En çok köylerden almaya gelenler var.”

 Ahmet Altan(Altanlar Ticaret): “Normal kış dönemi var ama eskisi gibi aman aman bir durum yok. Çanakkale merkezde artık satış yapılmıyor. Yüzde seksen kesimin doğalgazı var. Yüzde yirmi de zaten soba sanayini besleyecek bir kesim değil. Bizim işimiz köylerle Kenar mahallelerdeki gariban vatandaşlarımız alım yapıyor ama onlarda ikinci el almaya çalışıyorlar. Bu şekilde gidiyor. Yani bundan 15 sene önceki satışlar yok. Doğalgaz yokken ki satışların hiçbirisi yok doğalgaz geldikçe soba da bitiyor.”

Hasan Ilgın(Bigalı Sobacı): “Soba satışları çok iyi değil. Kışın gelmesi de eskisi gibi etken olmuyor. Doğalgazın artması bir de havaların çok fazla soğumaması henüz satış hakkında bir fikir vermiyor. Yeni yeni sobalar kuruluyor, az diyebiliriz.” (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif