Anasayfa / Güncel / Kale’nin Yönetici Kadınları: İki başarılı muhtar

Kale’nin Yönetici Kadınları: İki başarılı muhtar

1

Kale’nin Yönetici Kadınları: İki başarılı muhtar

Yerel yönetimlerde kadının gücü noktasında Çanakkale örnek bir şehirdir. Belediyesinde, Türkiye’de bulunan Kamu Kurum ve Kuruluşları içerisinde en çok kadın çalışan sayısına ulaşan kent merkezinde iki de kadın muhtar var. Kadın muhtarlar mahallelerini sahiplenerek yüksek kalitede hizmet veriyorlar.

19 Ekim Muhtarlar Günü kapsamında, Kemalpaşa Mahallesi Muhtarı Şebnem Kumtepe ve Esenler Mahallesi Muhtarı Nazife Aydın ile yaptığımız görüşmede yerel yönetimlerde kadının önemine değindik. Detaylara önem veren ve sorunlara çözümleyici yaklaşımlar ile netice getiren kadınlar, muhtarlıklarda da hünerlerini sergilemeye devam ediyorlar.

KADINLAR HER İŞİ YAPAR

Esenler Mahallesi Muhtarı Nazife Aydın; “19 Ekim Muhtarlar günü kapsamında Çanakkale Valimiz Orhan Tavlı ile bir araya geldik. Bu şekilde hatırlanmak bizler için çok onur verici bir durumdur. 3 dönemdir mahalle muhtarı olarak hizmet veriyorum. İşimi çok seviyorum. Artık mahalle sakinleri bana alıştı. İlk dönemimde kadın olmamdan kaynaklı biraz yadırgandım ama kısa zamanda alışıldı. Ben bir kadının her işi yapabileceğine inananlardanım. Kendim de, hayatım boyunca hep erkeklere yakıştırılan meslekler ile uğraştım. Çok da başarılı oldum. Her kadının kendi ayakları üstünde durması gerektiğine inanıyorum. Ayrıca Belediyemize çok teşekkür ediyorum. Ofislerimiz de her türlü ihtiyacımız belediyemiz tarafından karşılanıyor. Fakat İzmit’te bir muhtarlık binası gördüm. Binanın yapısı, kullandıkları araç gereçler gerçekten çok güzeldi. Bizler Çanakkale’de küçük ofislerde hizmet veriyoruz. Aslında birçok birimle ortak bir merkezden hizmet vermemiz daha uygun olacaktır.” dedi.

KADIN OLMAK BİR AVANTAJ

2Kemalpaşa Mahallesi Muhtarı Şebnem Kumtepe; “Bir kadın muhtar olarak seçilebildiğim için kendimi çok şanslı görüyorum. Üstelik eski muhtar da tekrar adaydı ve ben ciddi bir oy ile seçildim. Kadın olmak muhtarlıkta çok önemli.  Benim mahallem de dul, yaşlı ve boşanmış kadın sayısı oldukça çok.  Bu kadınlar sorunlarını bana çok daha rahat bir biçimde iletebiliyorlar. Ben bu açığı çok olumlu neticelerle kapattığımı düşünüyorum. Kadın olmak bu bağlamda bir avantaj. Vatandaşla ve resmi birimler ile de iletişim bağlamında kadın olmanın bir avantaj olduğunu düşünüyorum.  Kadınlar daha çözüm odaklı bir yaklaşım ile olaylara yaklaşıyorlar.  Kadın olmanın her avantajını hem mahalle hizmetine hem de halka yansıyoruz.  Kurumlarla daha nazik ve çözümsel iletişimler kuruyoruz. Zaman zaman mahalleli ile toplantılara ihtiyaç duyuyoruz, sokaklarda toplantı yapıyoruz. İletişim bizim için çok önemli. Bir toplantı salonumuz olsaydı bu çok faydalı olacaktı. Benim ofisim mahallenin en sınırında bulunuyor. Mahallenin ortasında bir yerde olmak isterdim.”

KADINLAR YILMASIN

“Türkiye’de kamu kurumlarında en çok çalışan kadın sayısı Çanakkale Belediyesindedir. Bu da bizim için gurur verici. Bizler önde olduğumuz sürece yönetimler daha hızlı çözümlere ulaşır. Kadınların geri çekilmelerini istemiyorum. Yıldırıcı politikalara boyun eğmemeliler. Kız çocuklarımıza örnek olmak durumundayız. Muhtarlık ofisimizin bulunduğu Belediye İş Merkezinin arka tarafı biraz kuytu bir yer. Liseden çıkan kızlarımız burada bazı uygunsuz tavırlar içerisindeler. Onlara daha aktif bir sosyal yaşam temin etmek için uğraşıyoruz. Ancak ailelere burada büyük görev düşüyor.  Çocuk Şube ile iletişim halindeyiz. Her çocuk bizimle şekillenir.” dedi. (Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de Siirt Kurtalan Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Çanakkale gezileri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif