Anasayfa / Kent Yaşamı / Ağaçeriler’in çığlığı belgesel ile duyulacak

Ağaçeriler’in çığlığı belgesel ile duyulacak

manset-foto

Kazdağı Tahtacı Türkmenleri tarafından her yıl geleneksel olarak yapılan Aşure etkinliğinde bu yıl da canlar bir araya geldi. Bu yılki etkinlikte farklı olarak, sosyal güvenleri olmadan kadınlı-erkekli çalışan ve zaman zaman kazalara kurban giden “Ağaçeriler(Tahtacılar)”in sesini duyurmayı amaçlayan bir belgesel de gelen canlara izletildi.
Kepez Aykırı Bahçe’de düzenlenen etkinliğe aynı zamanda dernek üyesi olan Çanakkale Belediyesi Meclis Üyesi Ali Uyanık, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Handan Özyayla ve Çanakkale Belediye Başkanvekili Hüseyin Koç, Meclis Üyeleri Mustafa Kurt ve Birten Sarıbaş, Kepez Belediye Başkanvekili Musa Gökdeniz ve Belediye Meclis Üyesi Ali Aygün, belediye birim müdürleri ve CHP Milletvekili Aday Adayı Metin Ümit Ural ve dernek üyeleri katıldı. ÇOMÜ Halkla İlişkiler Topluluğu üyeleri ile birlikte aşure etkinliğe katılan Gökhan Bayram ise aşureleri elleriyle konuklara ikram ettikten sonra hayra katılan Emekli Prof. Dr. Osman Demircan ile bir süre sohbet etti.

UYANIK: “AMACIMIZ; ÖNCE SESLERİNİ DUYULMASI SONRA ÇÖZÜM BULUNMASI”
Hayırda, Kazdağı Türkmenleri’nin yaşantısını ve yaşadıkları sorunları anlatan kısa kültür belgeselinin gösterimi de yapıldı. Kültür Üniversitesi’nden Elif Ertürk’ün yönetmenliğini yaptığı, Uygulayıcı-Yapımcı olarak da Dernek Başkanı Uygun Uyanık’ın yer aldığı ‘Ağaçeriler’ adlı belgesel, Adana’da Altın Koza’da gösterilmesi kabul edilen 9 kısa filmden biri olarak belirlendi. Belgesel ve etkinlik hakkında gazetemize konuşan Kazdağı Tahtacı Türkmenleri Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Uygun Uyanık, “Tam adı Kazdağı Tahtacı Türkmenleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olan derneği 2008 yılında, bu yöredeki insanların dayanışması ve ihtiyaçlarını karşılamak için taleplerini duyurmak adına kurduk. Olabildiği kadar atıl durumlardaki ilkokulların, Cem Evi ve sosyal tesis olarak kullanılması için çaba gösteriyoruz. Yerel yönetimlerden bu konuda destek almaya çalışıyoruz. Yaptığımız en önemli şey, geçen yıl 12 tane çocuğumuza burs verdik. Eğitime olabildiği kadar katkı sağlamaya çalışıyoruz. Aşurelerimiz oluyor, belgeselde de yer aldığı gibi yazın Sarıkız’a Cılbak Baba’ya çıkıyoruz. Bazen 10 araba, bazen tek araba ile ama her yaz gidiyoruz.
Birinin ekstra bir derdi olduğunda dernek üyeleri tarafından ona merhem olmaya çalışılıyor. Bu insanlar hala fiili olarak Türkiye’de en geniş orman işi yapan insanlar… Hiçbir sosyal güvenceleri olmadan çalışıyorlar. Ona da belgeselde vurgu yapıldı zaten… Biz de kadın ve erkek birlikte çalışır. Yanında çalışırken, ağacın düşmesiyle eşini kaybeden bir kadın var belgeselde… Bunlara bir şekilde önce sesinin duyurulması, sonra çözüm bulunması için bu dernek var. Asıl olan insanların haklı taleplerinin doğru bir şekilde karşılanması…” diye konuştu.
Etkinliğe katılan canlar da aşurelerini yerken izledikleri belgeseli çok beğendiklerini, çok yaşantılarının ve sorunlarının çok güzel anlatıldığını ifade etti. Belgeselde vurgulanan nokta, erkek ve kadının beraber çalıştığı Tahtacı Türkmenlerinin, hiçbir sosyal güvencelerinin olmaması… Çalışmalarına başlarken “Baş kesmem yaş keserim ekmeğimi kazanmak için…” diye bağırarak başlamaları ise bir başka dikkat çeken nokta oldu. (Eylem Gözeldere)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de Siirt Kurtalan Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Çanakkale gezileri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif