Anasayfa / Güncel / Akarsu: “Zor bir süreçten geçiyoruz”

Akarsu: “Zor bir süreçten geçiyoruz”

casiad1_resize

Uzmanlara göre son dönemde hem Türkiye’de, hem Ortadoğu’da yaşanan siyasi gelişmeler, doların yükselmesi, işsizlik oranlarının artması gibi ekonomik olumsuzlukları da beraberinde getirdi. Dolar 3.10 barajını aşarak tarihi bir yükselişe imza atarken, işsizlik oranları ise resmi rakamlara göre 0,9 puan artarak, 10,7 seviyesine kadar çıktı. Çanakkale Sanayiciler ve İşadamları Derneği (ÇASİAD) Başkanı Erdal Akarsu, gazetemize yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Özellikle doların yükselmesini ve genç nüfus da işsizliğin artmasını olumsuz olarak değerlendiren Akarsu, yaşanan ekonomik durumu bir geçiş süreci olarak gördüğünü belirtti. Ekonomik olumsuzlukların bizim dışımızda yaşanan olaylar neticesinde oluştuğunu belirten Akarsu, özellikle işsizliğin aşılması için istihdam yaratılması gerektiğini, aksi takdirde sosyal patlamaların yaşanabileceğinin altını çizdi. Her şeye rağmen umutsuz olmadığını ifade eden Akarsu, dünyada yaşanan sıkıntıların artık bütün dünya ülkelerini ekonomik olarak etkilediğine vurgu yaparak, 2016 yılının uzmanlarca ekonomik kayıp yıl ilan edildiğini açıkladı.

Akarsu yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler hakkında görüşlerini şu şekilde paylaştı:

“Dolar bana göre çok aşırı bir tepki vermedi. Türkiye’de her gün bir olay olduğu oluyor. Ortadoğu’daki durum, hem içeride hem dışarıda yaşanan terör olaylarından kaynaklı güven ortamı olmayan her ülkede, bu tür sıkıntılar yaşanabilir. Biz zaten zor bir süreçten geçiyoruz. Bunu, birlik ve beraberlik ile çözeceğiz. Fakat bazı şeyler bizim dışımızda gelişiyor. Özellikle Suriye ve Irak’ta son gelişen olaylardan ve diğer ülkelerinde baskılarından dolayı paylaşılmak istenen şeyler olduğu apaçık belli. Doğal olarak tüm bunların bizim ülkemize yansıması oluyor. Biz, zaten enerji anlamında dışa bağımlı bir ülkeyiz. Doğalgaz başta olmak üzere birçok konuda en büyük giderimiz enerji gideri. Biz, kendimizin yenilenebilir enerjiyi ihtiyacımız olduğunu her fırsatta söylüyoruz. Bu konuda gelişmemiz lazım. Ancak, resmen sınırlarımızda bir savaş yaşanıyor. Bu yüzden içimizde de daha yeni yeni toparlanmaya çalışıyoruz.”

 

“GELİR DAĞILIMI SOSYAL PATLAMALARA YOL AÇABİLİR”

“Bir yandan da ekonomide bir geçiş süreci yaşıyoruz. Zaten bu yılı kayıp yıl olarak görüyorum. 2017’nin de ekonomistlere göre ilk 6 ayının kayıp yıl olarak görüldüğü söyleniyor. Tabii ki bunlar bize olumsuz olarak yansıyor. Sonuçta iş adamları olarak bu süreci zor günler olarak geçiriyoruz. Özellikle küçük esnaf bu süreçten çok etkileniyor. Bu da doğal olarak bize olumsuz olarak yansıyor. Şu anda birlik ve beraberlik ruhu oluştu. Bunu devam ettirebilirsek, bu noktada yatırımlarımızı istihdam konusunda yapabilirsek, başarabiliriz. Gençlerimiz çok diyoruz ama o genç nüfusumuzun çalışan oranı çok düşük. İş sahası sağlayamıyoruz. İstihdam sağlayamıyoruz. Çok boşta olan ve iş arayan bir sürü gençlik var. Bu da ekonomik anlamda gelir dağılımı noktasında çok farklılıklar oluşturuyor. Bu durum böyle giderse süreç içerisinde sosyal patlamalara neden olabilir. Bu tür önlemleri, iş bulma noktasında yapabilmemiz lazım. Dediğim gibi, ekonomik olarak bu yılı kayıp yıl olarak görüyoruz. Bu zor günleri yavaş yavaş aşacağız. Çok olumsuz değil, bir geçiş süreci olarak görüyorum. Dışa bağımlı olduğumuzdan dolayı da bu tür sıkıntıları maalesef yaşamak zorunda kalıyoruz. Şu anda olumlu diyemem tabii ki ancak sürece bakıp göreceğiz.”

 

“GELİŞMEKTE OLAN ÜLKE OLARAK DAHA ÇOK ETKİLENİYORUZ”

“Ekonomide ya da dövizin artması ile alakalı şunları söyleyebilirim. Örneğin Amerika’da bir veri açıklanıyor ve bundan biz etkilenebiliyoruz. Yani ekonomide iki kere iki dört etmiyor. Artık dünya ekonomisi birbirine bağlı hale geldi. Avrupa da şu anda ekonomik anlamda sıkıntı yaşıyor. Herkes buradan bir şekilde çıkmaya çalışıyor. Bu kaos sebebi ile gelişmekte olan ülke statüsünde olduğumuz için, Brezilya gibi, Arjantin gibi, bizim gibi ülkeler ister istemez daha çabuk etkileniyoruz. Çünkü biz gelişmekte olan bir ülke durumundayız. Bu yüzden bunların bize yansıması daha kötü oluyor. İnşallah döviz böyle artmaya devam etmez. Ederse bizim için de çok kötü olacak. Çünkü dövizin artması her şeye zam gelmesi demektir. Bu da bize çok kötü yansıyacaktır. Bu durumu olumsuz olarak görüyorum ama yapacak bir şey yok. Bu noktada hükümet olarak yapılandırma yapıyorlar, ek ödenekler çıkartıyorlar, devlete öğretmen alımı yapıyorlar kendilerine göre istihdamı bir şekilde düzeltmeye çalışıyorlar. Fakat şu andaki verilerde bu yılı kayıp olarak gösteriyor. Bu yılsonuna kadar dövizi takip edeceğiz ve ne olacağını göreceğiz. Şu an için her şey iyi değil diye düşünebilirim. Ancak umutsuz da değilim, sonuçta bunlar yaşanacak, çünkü bazı şeyler bizim dışımızda gelişiyor.”  (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif