Anasayfa / Manşet / Kepez Protez-Ortez’de yeni dönem

Kepez Protez-Ortez’de yeni dönem

img_0766

Troya Caddesi üzerinde hizmet veren Kepez Protez-Ortez Üretim ve Uygulama Merkezi, yeni ustası ile yeni bir çalışma dönemine kapılarını araladı. Aynı zamanda Mesul Müdürleri olan ortakları ile yollarını ayıran Tolga Akman, Çanakkale’ye de işinde uzman bir tekniker kazandırmış oldu.

Medikal sektöründe Çanakkale ve Kepez’de on yılı aşkın bir süredir hizmet veren Tolga Akman, gazetemize bir değerlendirmede bulundu. 1999’dan beri Protez – Ortez üzerine çalışan işinin ehli Tekniker Ramazan Akgün ile çalışmaya başladıklarını belirten Akman; “Çanakkale’ye daha donanımlı, işinde uzman, el becerisi yüksek bir tekniker kazandırmaktan dolayı memnuniyet içerisindeyiz. Yolumuza Ramazan Akgün ile devam edeceğiz. Başarılı bir çalışma yaşamı geçireceğimize inanıyoruz” dedi.

“MEMLEKETİME FAYDA SAĞLAMAYA GELDİM”

Hem teoride hem pratikte başarılı olan Protez Ortez Teknikeri Ramazan Akgün, aslen Çanakkale Yeniceli… Akgün, Kütahya’dan Çanakkale’ye geliş amacını şöyle anlatıyor: “Trakya Üniversitesi’nden 1999’da mezun olduktan sonra 15-16 yıldır çalıştığım Bursa ve Kütahya’nın ardından Çanakkaleli olduğum için buralarda böyle bir potansiyel olmayışı sebebiyle memleketime biraz daha bilinçli bir çalışmayla fayda sağlamak amacıyla geldim.”

Çanakkalelilerin protez-ortez konusunda iyi hizmet almasına önem veren merkezin yeni teknikeri Ramazan Akgün, gazetemize protez ve ortez arasındaki farkın ardından protez- ortez hastaların izlemesi gereken adımları bir bir anlattı. Akgün, “Ortez, uzvu olan hastanın var olan uzvunu destekleyici cihaz anlamında kullanılıyor. Özürlü olan uzvu destekliyoruz. Örneğin; bir ayağı kısaysa diğer ayağı extra destek yaparak eşitliyoruz. Protez ise belli sebeplerden dolayı kesilmiş ayağın veya kolun yerine destekleyici cihaz yerleştirmektir. Bu ürünler zaten SGK tarafından karşılanıyor. Hasta sadece katılım payını ödeyerek bu cihazlara sahip olabiliyor. İlk olarak doktor reçetesini, raporunu düzenliyor. O raporla gelen hastanın birebir ölçüsünü alıyoruz. Uzvuna göre, birebir alçıyla kalıbını yapıyoruz. Hasta bize geldiğinden itibaren ampüte ise yarasının iyileşme süresi, sağlık durumu vs. kişiye özel değişen bir aşama… Ayağı iyileşmişse protezin hazırlanma süresi 15 gün, ortez ise bir hafta veya bir gün bile olabiliyor. Cihazların kullanım süresi ile ilgili ise gelişme çağındaki çocuklarda net bir şey söylemiyoruz ama yetişkinlerde bu süre 2 yıl.” dedi.

HEKİMLERİN DAHİ MEMNUN KALACAĞI BİR USTA

Çanakkale’nin ve yetkililerin protez-ortez konusunda yeterince bilinçli ve duyarlı olmadıklarına da değinen Akman, “Sahada bu işi yapan bir firma var, biz ikincisiyiz. Biz bu konuda bir boşluk olduğuna kanaat getirdik de bu işi yapıyoruz. Aslında genel mesleğim medikal ama protez-ortez de medikal ile bağlantılı bir branş olduğu için boşluğu gördük, eksikliği gördük. bunu da tamamlayalım istedik. Bu tamamlama aşamasına Elif Kenar ile başladık ama çeşitli sebeplerden dolayı yolumuzu ayırdık. Şimdi Ramazan arkadaşımızla yolumuza devam ediyoruz. Kendisi 17 yıllık ustadır. Ustanın benim gözümdeki yeri her zaman çok farklıdır. Benim de kökenim çıraklıktan geliyor yani mektepli değilim, alaylıyım. Ustanın ne anlama geldiğini iyi biliyorum. Ustamızın da el becerisini gördüm. Çanakkale’de hekimlerin de memnun kalacağı bir ustayı Çanakkale’ye kazandırdığıma inanıyorum. Bu süreçten sonra Allah nasip ederse ustamızla birlikte iyi şeyler yapacağız.” diye konuştu. (Eylem Gözeldere)

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif