Anasayfa / Güncel / Kapalı kapılar elmayı vurdu

Kapalı kapılar elmayı vurdu

manset

İhracat kapılarının açılmaması, elma üreticilerini sıkıntıya soktu. Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, geçen yıl 1 Lira 30 Kuruş olan elma fiyatlarının bu yıl 70 Kuruşa kadar indiğini belirtti. Sıkıntının ihracattan kaynaklı olduğunu ifade eden Kaya, şu an itibari ile ihracat sıkıntısı aşılsa dahi üreticinin ürünleri tüccarlara çoktan teslim ettiğini söyledi.

İhracatta yaşanan sıkıntılar nedeni ile Türkiye’nin birçok yerinde elma üreticileri mağduriyet yaşadı. Çanakkale’de de yoğunluk kazanan elma üretimi en çok sıkıntıyı yaşayan illerden biri oldu. Konu ile ilgili gazetemize açıklama yapan Kaya, soğuk hava depolarının şu anda dolduğunu ancak fiyatların geçen yıla göre çok aşağıda olduğunu söyledi. Bu zamandan sonra ihracat kapılarının açılmasının üreticiyi değil ancak tüccarı memnun edeceğinin altını çizen Kaya, ihracatta yaşanacak düzelmenin kış ayından itibaren üreticiye yansıyabileceğini ekledi.

 

FİYATLAR KALİTEYE GÖRE DEĞİŞİYOR

Kaya yaşanan elma sıkıntısı ile ilgili olarak gazetemize şu açıklamalarda bulundu:

“Elma bu sene sıkıntılı. Bir şekilde satılıyor, ancak bizim istediğimiz fiyatların çok altında satılıyor. Şu anda ciddi şekilde üreticiyi tedirgin eden bir durum var. Mevcut ilimizde olan soğuk hava depoları şu anda doldu. Geçtiğimiz yıllara göre fiyatlar geriden takip ettiği için üretici sıkıntılı. Bu fiyatlar ürünün kalitesine göre değişiyor. Geçen sene 1,2 – 1,3 TL’ye giden toptan giden elma 70 kuruşlara indi. Bu, Bayramiç gibi ilçelerde 50 kuruşlara kadar düştü. Bodur ağaçlarda birinci sınıf ağaçlarda yarı ve tam bodur dediklerimizde bu fiyatlar mevcut. Normal klasik ağaçlarda ki elmalar 40-50 kuruşa gidiyor.

 

BU DAKİKADAN SONRA ÜRETİCİYİ MEMNUN ETMEZ

Bu durumu düzeltmenin yolu ihracat kapılarının açılması. İhracattan elma talebinin gelmesi bu durumu düzeltir. Ancak bu dakikadan sonra ihracattan gelecek elma talebinin çiftçiyi memnun etmez. Elma çiftçinin elinden tüccarın eline geçmiş durumda. Bu ancak tüccarı memnun eder. Şu anda üreticinin elinde 15-20 gün içinde hiç elma kalmayacak. Dolayısı ile bu saatten sonra oluşacak bir ihracat potansiyelinde malı toplayan tüccarın işine yarar. Üretici bu durumda elma fiyatlarında mağdur oldu.

 

RUSYA İHRACATI KIŞTAN İTİBAREN FAYDA SAĞLAR

İhracat kapıları son günlerde açıldı. Ancak, ihracat kapıları açıldı deyince hemen ihracat yapılmaya başlanmıyor. Her ülke kendine bir yıllık programlar yapıyor. Bu kapıların açılması Rusya ayağına bakarsak bu kış ayından itibaren önümüzdeki yıl yarayacak. Rusya ayağının açılması demek, Kış ayından itibaren bütün ürünlerde bir hareketlilik getirecek demek. Hükümetin de bu konuda ‘mazotun yarısını ben vereceğim’ demesi biraz moral getirdi. Ancak, elma açısından bakarsak elma sezonu iyi bir sezon geçirmedi.” (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Hedefe Doğru Adım Adım

Hedefe Doğru Adım Adım İşsizliğin azaltılması ve istihdamın artması hedefine yönelik başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif