Anasayfa / Güncel / Dışı tarihi, kapısı ‘güncel’

Dışı tarihi, kapısı ‘güncel’

16299271538_b0d180e0c9_bDışı tarihi, kapısı ‘güncel’

Çanakkale’nin Tarihi Saat Kulesi tüm ihtişamı ile 1897 yılından bugüne ayakta. Özel günlerde ışıklandırılan Çanakkale’nin sembolü olmuş Saat Kulesi geçirdiği restorasyonlar ve alan düzenlemesi sonrasında daha da öne çıkan bir görünüme kavuştu.

Çanakkale’nin tarihi Saat Kulesi’ndeki görsel çalışmalarda çözülemeyen tek konu ise demir kapı. Kapı kimi zaman tek kanadı kopuk, kimi zaman kapı önü depo gibi, çoğu zaman da kapanmayan fakat zincirle kilitlenip kapanabilen görünümde.

Saat Kulesi Meydanı’ndaki esnaf da konudan habersiz olarak görüntünün zaman zaman değiştiğini ancak zincirle kapatılan kapının hep yarı açık durumda olduğunu ifade ediyor. Saat Kulesi’nin dışı ‘tarihi’, kapısı ‘güncel’.

ÇANAKKALE SAAT KULESİ’NİN TARİHSEL ANLATIMI

Kent merkezinde, 1897 yılında İtalyan Konsolosluğu da yapan Vitalis isimli tüccar tarafından parası       ödenerek inşaa edilen Saat Kulesi, Ayvalık taşından yapılmış olup, dört cephesinde de birer adet saat bulunmaktadır. Kare planlı aşağıdan yukarıya doğru incelen bir görüntüye sahiptir. Gövdesi dikdörtgen silmelerle beşe bölünmüştür. En üstte çanın asıldığı çokgen gövdeli, kubbeli köşk yer alır. Onun altında dört yönde yuvarlak kadranla saat bulunur. İki ve üçüncü katlarda birer, hafif sivri kemerli aydınlık pencereleri ile ikinci katta bir balkonu vardır. En altta güney cephede bir kapı, kuzeyde basamaklı silmeli çeşme nişi görülür. Çeşmenin mermer kurnası ve ayna taşı vardır. (Cemal Oral)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de

Siirtli Öğrenciler Çanakkale’de Siirt Kurtalan Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Çanakkale gezileri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif