Anasayfa / Güncel / İşini Güneşe Dön

İşini Güneşe Dön

2

Yeşil Düşünce Derneği; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi tarafından fonlanan ve İŞKUR’un operasyonel destekçisi olduğu “İşini Güneşe Dön” Projesi kapsamında çalıştay gerçekleştirdi. 

Türkiye’de yeni kurulmaya başlayan Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri ile Tarımsal Kalkınma kooperatifleri bir araya geldi.  Kooperatiflerin deneyim ve sorunlarını paylaştığı çalıştay Parion Otel’de düzenlendi. 6 aydır süren çalışmanın sonucu olarak buluşan kooperatiflerin yanı sıra, Çanakkale ili içinde faaliyet gösteren tarımsal kalkınma kooperatifleri, yapı kooperatifleri de çalıştaya iştirak etti.

Gerçekleşen çalıştay ile Tarım Kooperatifleri ile Enerji Kooperatifleri ortak bir paydada buluşmaya çalışarak; yenilenebilir enerji üretimi üzerine bilgi alışverişinde bulundu.

“TEMİZ ENERJİ AVANTAJLI”

Yeşil Düşünce Derneği “İşini Güneşe Dön” projesi Genel Koordinatörü Orkun Yağcı; “Yenilenebilir enerji kooperatifleri Türkiye’de çok yeni bir gelişmedir. Temiz enerji meselesi çalışmaları da yeni yeni konuşulmaya başladı. Enerji kooperatifi belli bir bölgede yaşayan bir grup insanın ortaya çıkarttığı ortak bir sermayedir. Bu proje Türkiye’nin enerji karakteristiğinde farklılık yaratacaktır.  Temiz enerjinin kendine göre avantajları var.  Var olan şebekeden bağımsız elektrik üretebilirsiniz. Fakat kritik olan şu ki lisanslı enerji alma konusunda kontenjan sıkıntısı mevcut; ayrıca UEDAŞ trafoların da yer olmadığını bildiriyor. Ancak bütün belediyelerin birer kontenjanı olur; belediyeler kooperatiflerle bir araya gelebilir.  Belediye kendisi de ortak olarak bir kooperatif kurabilir ve trafolardan yer alabilir. 10 adet enerji üretim kooperatifi kurulmuş durumdadır. Küçükkuyu’da bir pilot enerji kooperatifi kuruyoruz. Adatepe Köyü’ne küçük bir enerji üretim tesisi kuracağız. Çanakkale Meslek Lisesi öğrencilerine teknik eğitim vereceğiz” dedi.1

“HALK KAZANCA BAKAR”

Çan Süt Birliği Müdürü Davud Özdemir, “Halkı sürece dahil edemediğimiz sürece kooperatifleşmenin anlamı kalmaz.  Sosyal sermayeden insanları kazanç elde eder hale getiremezsek, başarılı olamayız. En zayıf halkamız kadar güçlü olursak kooperatiflerin gerçek gücü açığa çıkar. İnsanlarımız aç ölmektense tok ölmeyi tercih eder. Kırsaldaki insanlar tuzu kuru olmayan insanlar, termik santrallere de zaten bu anlayışa müsaade ediliyor.   Bu insanları kazançlı hale getirebileceksek başarılı oluruz. Yenilenebilir enerji kooperatifleri ile kırsal kesimi aynı projede buluşturabilmemiz için onlara kazanç garantisi vermek durumundayız. Ürettiği yenilenebilir temiz enerjiyi herkese satabilen bir yapı oluşturmak durumundayız. Kırsal da çoğu yapı güneş paneli ile enerjisini üretiyor.” dedi.

Yenilenebilir Enerji alanında girişimlerde bulunan Nilüfer Belediyesi, Edremit Belediyesi, Denizli Bozkurt Belediyesi, Konya Hadim Belediyesi ve Çanakkale Belediyesi’nden Başkan ve Başkan Yardımcısı düzeyinde katılımın gerçekleşeceği çalıştaya ayrıca, Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü’nden Melih Toprak, Troya Çevre Derneği Başkanı Oral Kaya, Ege-Marmara Çevre Belediyeler Birliği Başkanı Cahit İnceoğlu, Çan Süt Birliği Başkanı Davud Özdemir, Yeşil Düşünce Derneği, Yeşilköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Kazdağı Koruma Derneği de katıldı. (Haber Merkezi)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Hedefe Doğru Adım Adım

Hedefe Doğru Adım Adım İşsizliğin azaltılması ve istihdamın artması hedefine yönelik başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif