Anasayfa / Güncel / “Engelli aylıklarımız dahi kesiliyor”

“Engelli aylıklarımız dahi kesiliyor”

1

15 Ekim Dünya Beyaz Baston Günü dolayısı ile 6 Nokta Körler Derneği Çanakkale Şubesi tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada konuşan Karabıyık, belirli koşullarla engellilere bağlanan aylıkların kesildiğini açıkladı.

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte konuşan 6 Nokta Körler Derneği Şube Başkanı Hayrettin Karabıyık, aileleri ile birlikte 35 milyonu geçen engellilerin, hükümetlerin, sosyal devlet anlayışını tam olarak yerine getirmedikleri için olanaklardan yoksun kaldıklarını belirtti. Şu an kadar kazanılan hakların birer birer ellerinden alındığını açıklayan Karabıyık, belirli koşullar ile bağlanan aylıkların bire birer kesildiğini ifade etti.

Engellilerin toplumsal sorunlarına değinen Karabıyık şöyle konuştu:

“Biz engelliler istatistiklerin 9 milyon dolayında gösterdiği büyük bir kitleyiz. Ailelerimiz ile birlikte sayımız 35 Milyon’u aşmaktadır. Engelli olmayı ya da engelli doğmayı biz seçmedik. Bu durumu ülkemizin olumsuz yaşam koşulu ve hükümetlerin ağır ihmali bize armağan etti. Anayasamızın 2. Maddesi, devletimizin sosyal niteliği açıkça belirtmektedir. Sosyal Devlet, toplumun en güçsüz kesimlerinden başlayarak, yurttaşlarının sağlık, eğitim, istihdam, sosyal güvenlik gibi temel gereksinimlerini karşılayan devlet demektir. Devletin sosyal niteliğini yaşama geçirmek hükümetlerin anayasal yükümlülüğüdür. Ne yazık ki hükümetler bugüne dek bu hükümlülükleri yerine getirmemişlerdir. Engelli nüfusun yüz 90’ın dan fazlası sosyal olanaklardan yoksundur. Toplam nüfusun yüzde 12’sini oluşturdukları halde, ulusal gelirin sadece 10 Binde 28’i engeliler için harcanmaktadır. Kentlerimiz, toplu taşıma araçlarımız engelliler yok sayılarak planlanmıştır. Hizmetlere, mekânlara, bilgiye erişebilmemizin önünde büyük engeller bulunmaktadır. Engelli çocuklar ve kadınlar her türlü istismara, şiddete ve kötü muameleye karşı tamamıyla korunmasızdır.

2

MÜCADELE İLE OLAN KAZNIMALR ELİMİZDEN ALINMAKTA

Derneğimizin de içinde bulunduğu engelli derneklerinin yoğun mücadeleleri sayesinde elde edilen kimi kazanımlarımız birer birer elimizden alınmakta. Belirli koşullara bağlanmış olan engelli aylıkları kesilmektedir. Kaynaştırma eğitimi adı altında gerçekleştirilen uygulama, gerekli alt yapı sağlanmadığı için Çocukların niteliksiz eğitim görmelerine ve başarı ortalamalarının düşmesine sebep olmaktadır. Engelliler üretim ilişkilerin dışında tutulmaktadır.

SADAKA DEĞİL EŞİT HAKLAR İSTİYORUZ

İktidarı ve muhalefeti ile tüm siyasal partilere sesleniyoruz. Bizler himaye, himmet, sadaka değil herkesle eşit haklara, fırsatlara sahip başı dük yurttaşlar olarak yaşamak istiyoruz. Hak öznesi yurttaşlar ve eşit bir taraf olarak kabul edilmek istiyoruz. Kimsenin yardımına gereksinim duymadan yaşamını sürdüren bireyler olarak yaşamak istiyoruz.  Ayrımcılı, dışlama, şiddet ve tacizlerin sona erdirilmesini istiyoruz.” (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Orta Okul Öğrencilerinden Çevre Hareketi

Orta Okul Öğrencilerinden Çevre Hareketi Adatepe Orta Okulu öğrencileri tarafından Eko Okul Projesi kapsamında atık …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.