Anasayfa / Güncel / Aşure etkinlikleri yasaklanamaz

Aşure etkinlikleri yasaklanamaz

1

Pir Sultan Abdal Derneği Çanakkale Şubesi tarafından Muharrem Ayı içerisinde tutulan 12 günlük matem orucu sonunda geleneksel olarak gerçekleştirilen aşure lokması dağıtımı gerçekleştirildi.

Pir Sultan Abdal Derneği Çanakkale Şubesi tarafından yapılan aşure dağıtımı Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Pir Sultan Abdal Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı Filiz Ceylan, yapılan etkinliğin uzun yıllara dayanan bir kültür ve geleneğin parçası olduğunu söyledi. Ankara’da Valilik tarafından alevi derneklerinin aşure dağıtmasının yasaklanması için ise; “Kabul edilemez, hoş görülemez. Güvenlik gerekçesi ile bu kültürü yasaklamak hiç hoş değil. Devlet güvenlik gücünü kullanıp tüm halkını korumak ile yükümlüdür” diye konuştu.

Ceylan konuşmasında şunları söyledi; “Muharrem ayı nedeni ile alevi halkımız tarafından 12 gündür matem orucu tutuluyor. 12 Günün sonunda aşure etkinliği ile tüm halkımız ile birlikte aşure lokması dağıtımı gerçekleşiyor. Bu uzun yıllara dayanan bir kültür ve geleneğin parçasıdır. Bir gün içerisinde dolaşan ve sosyal medyada dolaşan Ankara’da valilik tarafından yapılan yasağı gördük. Kabul edilemez, hoş görülemez. Güvenlik gerekçesi ile bu kültürü yasaklamak hiç hoş değil. Devlet güvenlik gücünü kullanıp tüm halkını korumak ile yükümlüdür. Biz bu durumu hoş görü ile karşılamıyoruz. Onlar Türkiye’deki bütün halkları korumak ile yükümlüdür. Biz bu geleneği kesinlikle devam ettireceğiz. Toplumun büyük bir kesimi de hoşgörü ile bu faaliyetlerin içerisinde yer alıyor. Bu bir inanç meselesidir. Lütfen bunlara müdahale edilmesin. Bu süreçte biz katkı sunan özellikle Çanakkale Belediyesi’ne ve Çanakkale halkına tekrar tekrar teşekkür ediyoruz.”  (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Devlet; Parti Devleti Oluyor!

Devlet Parti Devleti Oluyor! CHP  Çanakkale Milletvekili Adayı Metin Ümit Ural, “Demokrasi, Değişim ve Reform …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif