Anasayfa / Eğitim / İlk ders Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’tan

İlk ders Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’tan

1

Troya Kültür Merkezi’nde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılı açılış töreni Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un katılımıyla gerçekleştirildi.

Törene, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un eşi Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş’un yanı sıra AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Tayyar Ertem, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İl Jandarma Komutanı Albay Necmi İnce, AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ, siyasi parti temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş ve eşi Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş, ilk olarak Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’i makamında ziyaret etti. Rektörlük binası önüne mavi ladin fidanı dikti. Ardından da törenin yapıldığı Troia Kültür Merkezi’ne geçti.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan tören de müzik ve şiir dinletisi de düzenlendi. Troia Kültür Merkezi’ndeki tören başlamadan önce Afganistan’ın Badgis kentinden ÇOMÜ’ye İlahiyat Fakültesi’ne öğrenim için gelen ikinci sınıf öğrencisi Basharatullah Muradi, Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’a ülkesinin yerel kıyafeti olan yeşil cübbe hediye etti. Kurtulmuş, Muradi’ye teşekkür etti.

Açılış konuşmasını yapan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi rektörü Yücel Acer, kendisinin rektörlüğü döneminden önceki 4 yılda ilmin ve vatanseverliğin rehberliğinde değil gayrimeşru, halkın iradesinin dışındaki yapının, gayrimeşru amaçlarına hizmet eden bir yönetim tarafından yönetildiğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:

“Bu yıl 49.170 öğrenci ile eğitim öğretime başlıyoruz. Türkiye de mevcut 173 üniversite arasından öğrenci sayısı açısından 21. Üniversite olmak tercih edilebilirlik anlamında büyük ilerlemedir. En itibarlı akademik kalite sıralamasında 2014-2015 eğitim öğretim döneminde 54. Sırada iken 2015-2016 eğitim öğretim döneminde 38. Sıra ve bu yılda 34. Sıraya yükselmiş bulunmaktayız. 3 yıl içerisinde böyle bir yükselme göstermiş bir üniversiteyiz biz her şeyden önce Çanakkale’nin gururuyuz. Üniversitemize sadece 2016 yılında 69 milyon Türk lirası, 2017 yılında ise 56 milyon Türk Lirası yatırım bütçesi sağlayan hükümetimize sayın Başbakan Yardımcımız Numan Kurtulmuş şahsında şükranlarımızı sunuyoruz.”

3“ÇOMÜ’DE YÖNETİM GAYRIMEŞRU İDİ”

ÇOMÜ’nün önceki dört yıllık dönemdeki ilmin ve vatanseverliğin rehberliğinde değil gayrimeşru, halkın iradesinin dışındaki yapının, gayrimeşru amaçlarına hizmet eden bir yönetim tarafından yönetildiğini ifade eden Acer;  “Ancak, bu ülkeye karşı gayrimeşru amaçları olan iç ya da dış odaklara her zaman hesabını sormuş bu millet, şüphesiz ki bu yapıya da hesabını soracaktı. Bunu, 3 yıl önce ‘bu millet bunlardan hesabını soracak’ diyen birisi olarak, şu an memnuniyetle görüyorum ki bu millet, devlet, gayrimeşru amaçlarla ortada olan yapıya bunun hesabını soruyor. Bu, ülkemizin bütün olarak ya da bilim dünyasının tümüyle geleceğinin garantisi. Mağdur edebiyatı yaparak bu sürece sekte vurmaya çalışanlara lütfen dikkat edelim. Şüphesiz ki hatalar olabilir. Ama bilinmeli ki bu hataların her zaman geriye dönüşleri vardır. Bilmeden haksızlığa uğrattığımız insanların dönüşü mutlaka vardır.

Rektör Yücel Acer’in ardından konuşma yapan AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider; 15 Temmuz sürecinde yaşanan olumsuzluklara değinerek öğrencilere seslendi. Gider; “Bir vekil olarak, kabul ederseniz bir abiniz olarak sizden ricam o dur ki aklınızı, vicdanınızı kimseye teslim etmeyin. Bu vatanı sizden başka koruyacak kimse yok;  bundan başka vatanımız da yok” dedi.

“ÇOMÜ ÖNEMLİ BİR MERKEZ”

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı da bir konuşma yaptı. Vali Tavlı, “Üniversiteler, ülke sorunlarıyla ilgili ortaya koyacakları görüşler ve bilimsel çalışmalarla topluma önderlik etmekte ve toplumun ufkunu açmaktadırlar. Bu nedenle, ülkemizin geleceğini, milletimizin umut ve düşüncelerini şekillendiren kurumlar olarak da büyük öneme sahiptirler. ÇOMÜ, çok önemli kültür ve medeniyet mirasının merkezinde bulunduğundan ilimizin tarihi ve kültürel dokusu milli ve manevi değerlerimizi ilmek ilmek örerek şekillendiren Çanakkale ruhu, üniversitemizin ve akademisyenlerimizin ve sevgili gençlerimizin de sorumluluğunu bizlerin de sorumluluğunu bir kat daha artırmaktadır. Ülkemizin millileşme ve özüne dönme adımları, bazı ülkeleri ve içimizdeki FETÖ’cü ve bölücü hainleri rahatsız etmiş, 15 Temmuz darbe girişimiyle ülkemizin önünün kesilmesi istenmiştir. İşte bu büyük milletin içinde var olan ve hiçbir zaman bitmeyecek Çanakkale ruhu, bu hain darbe girişimine ‘dur’ demiştir. Bu anlamda vatan savunması için canlarını feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralanıp gazi olanlarımıza da acil şifalar diliyorum. Demokrasimize, milli iradeye ve ülkemize zarar vermek için son günlerde Doğu ve Güneydoğu’da bölücü hainler tarafından acımasızca katledilen sivil iradenin sesi olan siyasetçilerimizi de rahmetle anarken bütün terör örgütlerini ve yandaşlarını kınıyor ve lanetliyoruz” dedi.

“ORTADOĞU’DA SUNİ SINIRLAR”2

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş “Skyes-Picot’un 100. Yılında Bir Barış Vizyonu” konulu dersi ile öğrencilere seslendi. Sykes Picot’un Birinci Dünya Savaşı’nın kazanan devletlerinin, Orta Doğu’nun sınırlarıyla ilgili olarak birinci paylaşım üzerinde karar verdikleri anlaşma olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş; “Üzerinden tam bir yüzyıl geçti. Aşağı yukarı Sykes Picot’yu oluşturan olayların aynen benzerleri yeniden oluşturulmaya çalışılıyor. 15 Temmuz’un ne manaya geldiğini, Sykes Picot’un ne olduğunu anlamadan anlamamız mümkün değildir. Çanakkale Harbi’nden sonra, İstiklal Harbi’mizden sonra, kurulan ulusal kurtuluş mücadelesiyle verdiğimiz yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ruhunun anlaşılabilmesi içinde Sykes Picot’yu anlamamız ve onun o bugüne ne ifade ettiğini çok iyi şekilde görmemiz lazım. Bir asır evvel gerçekten savaşın galipleri İngilizler, Ruslar, Fransızlar ve diğerler bir masanın etrafına oturdular. Ellerine pergelleri cetvelleri aldılar. Bu pergellerler, cetvellerle bugün Osmanlı’nın bakiyesi olan bu coğrafyadaki sınırları çizdiler. İstisnasız söylüyorum. Bu coğrafyadaki sınırların hiçbirisinin tarihi ve kültürel geçmişi yoktur. Geçerliliği yoktur. ‘Örnek olsun’ diye söylüyorum. Türkiye ile Suriye sınırının hiçbir yeri tarihsel gerçeklere dayandırarak çizilmemiştir. Bugün Kobani ile Mürşitpınar’ı ayıran sadece bir demiryoludur. Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesi ile Suriye’nin Tel Abyad İlçesi’nde akrabalar yaşar. Tel Abyad zaten Akçakale demektir. Hiçbir gerçekliliği olmayan bu sınırlarla Türkiye, Irak, Suriye, Ürdün, Lübnan çizilmiş. Sınırlar çizilirken galipler sadece bundan sonraki dönemde bu sınırlarda oluşabilecek bir takım sorunları da, problemleri de o sınırların içine gömmüşlerdir. Dolayısıyla Sykes Picot’la bu coğrafya verilen en önemli sonuçlardan birisi suni sınırlarla ülkelerin bölünmesidir. Ama bu ülkeleri halkları bu sınırları kabul etmedi. Vicdanen benimsemedi. Şimdi bir asır sonra, bir asır önce sınırlarını böldükleri sınırlarda insanların gönüllerini ve zihinlerini bölmeye çalışıyorlar. Bugün bölgede devam eden birçok çatışmanın, DEAŞ’ın, PYD’nin, PKK’nın ve diğer terör örgütlerinin arkasındaki esas anlayışta budur”dedi. Kurtulmuş sözlerine şu ifadelerle devam etti:

“BÖYLE İHANET GÖRMEDİK”

“Bu Anadolu toprakları nice ihanetler gördü. Kendi içimizden çıkan hain sürüleri bu ülkenin bu milletin önüne hep engel olmaya çalıştı. Ama hiç abartmadan söylüyorum. 15 Temmuz’daki teşebbüs, bu FETÖ çetesinin ortaya koyduğu ihanet Anadolu ve Rumeli topraklarının gördüğü en büyük ihanettir. Bu ihanetin mutlaka bir bedeli olacaktır. Bu ihaneti yapan çete ile irtibatlı, irtisatlı, yanında, yöresinde, önünde, arkasında kim varsa bunlar hepsi bedelini ödeyecekler. Hiç şüpheniz olmasın. Ancak bunu yaparken de ülkeyi yönetenler olarak adalet ve hakkaniyet sınırlarından asla çıkmayacağız. Yanlışlar olmaz mı olur. Olan yanlışlıkların düzeltilmesi için komisyonlar kuruluyor. 1 kişi bile olsa haksızlık yapılmaya gayret edilecek. Ancak sanki bir haksızlık yapılıyormuş, sanki bir FETÖ mağdurları meselesi varmış gibi algı operasyonu oluşturmak darbeye yapan zihniyetin planladığı işlerden birisidir. Bu memlekette FETÖ mağdurları yoktur. FETÖ’nün mağdur etmeye kalktığı 79 milyon milletimiz vardır.”

Son olarak coğrafyamızın yeniden yapılanması sürecinde farklılıklarımızı zenginlik olarak kabul edeceğimizi ifade eden Kurtulmuş, “Alevi’ydi, Sünni’ydi diye ayrım yapmayacağız. Demokratik sistemler inşa edeceğiz.  Hukukun üstünlüğü ilkesine göre hareket edeceğiz. İnsanların aralarında adil bir ekonomik sistem inşa edeceğiz. Hep birlikte bu şekilde yeni bir düzen kurabilirsek; Ortadoğu’da bütün sorunları çözebiliriz. Önemli olan Türkiye’nin güçlü bir şekilde ayakta durmasıdır.” (Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif