Anasayfa / Güncel / Çocuklara özel bahçe; ‘Yörem Meyve Bahçesi’

Çocuklara özel bahçe; ‘Yörem Meyve Bahçesi’

mans%cc%a7et-alti-foto

Çanakkale Belediyesi tarafından 4 bin 315 metrekare alanda TEMAD ağaçlandırma sahasında, bölgeden ve bölge dışından onlarca meyve ağacının yer aldığı ‘Yörem Meyve Bahçesi’ açılışı gerçekleştirildi. Bahçede, aynı zamanda çocuklara bilinen ve bilinmeyen meyve ağaçları hakkında bilgi verilmesi de planlanan bahçenin açılışına çocukların ve halkın ilgisi yoğun oldu.

Çanakkale Belediyesi tarafından Esenler Mahallesi Ahmet Piriştina Caddesi üzerinde, bölgede olmayan ağaçlar dâhil olmak üzere, çocuklara eğitim ve yeşillendirme amacı ile kurulan, Yörem Meyve Bahçesi’nin açılışı gerçekleştirildi. Halkın yoğun ilgisinin olduğu açılışa Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile Başkan Yardımcıları katıldı. Gerçekleşen açılışta öncelikle konuşan Çanakkale Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Göksel Koyuncu;  Öğrenci grupları meyve bahçelerine gelerek, bahçelerin budanması, sulanması, meyve oluşumu, seyreltilmesi ve hasadı ile ilgili uygulamalar ile ilgili bilgi alabilecekler. Bahçemizde 23 çeşit meyve ağacı bulunmaktadır. Öncelikle bölgemizde çok kullanılan adanın üzümü, kaz dağlarının elması, Umurbey’in şeftalisi, Kepez’in kayısısı, Çanakkale’nin kirazı gibi meyve türleri ön planda olacak. Yöremizde yetişmeyen ancak birçok kimsenin ağacını tanımadığı, limon, portakal, mandalina ve Malta eğiri fidanları da meyve bahçesinde bulunmakta” diye konuştu. Koyuncu’nun ardından 2002 yılında kendilerine tahsis edilen Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Başkanı İsmail Erdem ise; “Sosyal faaliyetlerde bulunmak üzere 2002 yılında belediyemize müracaatta bulunduk. Sağ olsun belediyemizde bu konuyu değerlendirerek 2002 yılında bu alanı TEMAD parkı olarak bizlere tahsis etti. Ne yazık ki bu güzelliği deneğimizin bağışlama imkanı olmadı. Bu nedenle Belediye Başkanımıza konuyu ilettiğimiz zaman sağ olsun bize yardımcı oldu. Bu güzelim yeri bu hale getirdiler. Bizlere yardımından dolayı teşekkür ediyorum” dedi. Son olarak konuşan Başkan Gökhan ise meyve bahçesi hakkında bilgi verirken aynı zamanda yeni yapılan projeler hakkında da yeni bilgiler verdi. Gökhan, belediye kreşi adının Atam Kreşi olacağını söyledi.

TEMAD’A TEŞEKKÜR

Gökhan, açılışa katılanlara şu konuşmayı yaptı:

“Bugün burada Çanakkale’nin yeşiline katkıda bulunmak üzere yapmış olduğumuz, daha doğrusu TEMAD tarafından yapımına başlanmış olan, ama bizim tarafımızdan da sürdürülmesi söz konusu olan bu parkın, Yörem Meyve Bahçesinin açılışı için hep beraber buluştuk. TEMAD’a teşekkür ediyorum. Çünkü TEMAD Çanakkale’nin çok önemli ve güçlü bir sivil toplum kuruluşu. Onların böyle bir talebi olmuştu ve burası kendilerine tahsis edilmişti. Tabi Çanakkale yöresi tarım açısından çok önemli bir yöre. Özellikle meyvecilik açısından çok zengin bir bölge. Tropik meyvelerin dışında her türlü meyve yetişiyor. Hatta il olarak düşünürsek, mandalinasından portakalına kadar da olan bir bölge…

ÇOCUKLAR BİLGİLENSİN VE YÖRELERİNİ TANISINLAR1

Çok değerli, çok önemli, nam yapmış meyveleri var. Başta zeytin, elma, şeftali, kiraz, üzüm gibi daha birçok meyve hatta şimdi bir de hünnap başladı. Dolayısı ile bu isimler tabi çocuklar tarafından da biliniyor, ama maalesef kentler yapılaştıkça yeşil alanlar az a olsa kalıyor, ama bu tarz, tarla tarzı çocukların erişebileceği tarzda bir mekân olmuyor. Biz de bunun üzerine dedik ki, madem böyle bir ihtiyaç var ki, bu bağlamda okulların da hevesi var, biz de bu yörede yetiştirilen meyveleri burada yetiştirelim, bunlar da yetiştiği zaman çocuklar okul zamanı veya dışında gelsin, bilgilensinler, öğrensinler ve onlar hem yöresini tanısınlar, hem bu tür namlı meyvelerimizi öğrensinler. Hatta görmek de yetmiyor. Çocuklar bazen meyvelerin nerede yetiştiklerini bile bilmiyor. Acaba çilek ağaçta mı yetişiyor diye soran çocuklar var. Onun için burada da onları bire bir pratikte de görecekler. Hem onları yetiştirecekler, hem de meyvelerini toplayacaklar.

23 ÇEŞİT MEYVE AĞACIMIZ VAR

Yöremizin en önemli meyvesi elma, biliyorsunuz. Elmaları okullara bir kampanya şeklinde dağıtıyoruz. Hatta bir sene bizim yöremizin değil, ama mandalina da dağıtmıştık. İhracatında bir sıkıntı olduğu için, bizim kardeşimiz Seferihisar Belediye Başkanı ile anlaşma yaparak çocuklarımıza dağıtmıştık. Ama bizim için esas elma önemli. Elmayı okullarda dağıtıyoruz. Bu sene yine hazırlanıyoruz, dağıtacağız. Hem faydalı bir meyve olduğunu, hem de yöremizin namlı bir ürünü olması nedeni ile çocuklarımızı da bilinçlendirmiş olacağız. Burada 23 çeşit meyve ağacımız var. Bu noktada biraz sonra açılışını yapacağız. Çocuklara ve ailelere de bir bölüm, bir de öğretmenlerin çocuklara uygun zaman dilimlerinde sadece meyve ile ilgili değil, başka konularda da açık alanda bilgi ve eğitim de verebilecekleri bir amfi tiyatro da yapıldı.

ATAM KREŞİNE GİDİYORUZ DESİNLER

Çanakkale Belediyemizin eski Yerel Gündem 21’in olduğu yerde Çocuk Kreşi ve üst katta Çocuk Eğitim, Bilim Merkezi açıldı. 3-6 yaş arasındaki çocuklar için kreş, 6-14 yaş arası için de  böyle bir merkez oldu. Bütün çocuklar gelebilir. Üst kattaki alanda, ilgi duydukları alanlar ile ilgili, müzikten bilime, spordan baleye kadar o alandan yararlanabilecekler. Buranın adı yok. Buraya ad koymadık. Ne koyalım derken, geçen sabah giderken bir baktım, çocuklar Atatürk’e bakıyorlar. Ben de buranın adının ‘Atam Çocuk Merkezi ve Bilim Merkezi’ olsun dedim. Alkışlarınızdan da bunun kabul gördüğünü algılıyorum ve ilk defa size söylüyorum. Gerçekten çocuklar hep o isimle anılsınlar. Nerde okuyorsun denildiğinde, ‘Atam Kreşi’ne gidiyorum, ben Atatürk ilkelerine sahip çıkan bir nesil olacağım’ desinler. Bu bahçeleri de bunu için yapıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk, Atatürk Orman Çiftliği’ni yapmış. Biz de hiç olmazsa burada çocuklar için minyatürünü yapıyoruz. Olsun. Bu da onun bize bir mirası olarak düşünelim. Özellikle de bu çocuklar için ne yapsak azdır. Onun için onlara hizmet etmeye devam edeceğiz. Yine bir bilgi daha vereyim. Daha henüz meclisimiz karar vermedi , ama çalışmalar sürüyor. Tekel Şarap Fabrikasının olduğu alanda 10 dönümlük bir arazimiz var. Hatta orada ‘Çanakkale halkına aittir’ diye yazıyor. Oraya çocuklara ve gençlere bir bilim merkezi, ama tabi ki de halka açık. 50 kuruş çay sözüm de baki. Ondan asla vazgeçmem. Böyle bir çalışma öngörüyoruz. Geçen hafta meclisimize böyle bir sunum yapıldı. Şimdi tekrar sivil toplum kuruluşları ile bir görüşe yapacağız. Güzel bir proje olarak görünüyor. Yine orada çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik bir etkinlik olacak. Bunları yapmaya da devam edeceğiz.” (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan Çanakkale Kent Konseyi seçimi, Cumartesi günü Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif