Anasayfa / Güncel / ÇASİAD’dan haftalık değerlendirme

ÇASİAD’dan haftalık değerlendirme

image001

Çanakkale Sanayi ve İş Adamları Derneği dünya ve ülke ekonomi raporunu açıkladı.

Derneğin yayınladığı ekonomik rapora göre Temmuz ayında sert bir şekilde daralan sanayi üretimi, Ağustos ayında sanayi üretimi beklentilerin üstünde bir değer alarak bir önceki aya göre artış gösterdi. Türkiye’nin ve dünyanın ekonomik değerlendirmesi ise şu şekilde yapıldı:

TÜRKİYE EKONOMİSİ

Temmuz ayında sert bir şekilde daralan sanayi üretimi, Ağustos ayında sanayi üretimi beklentilerin üstünde bir değer alarak bir önceki aya göre %9,4 oranında arttı. Takvim ve mevsim etkisinden arındırılmış olarak ise %2,2’lik bir artış kaydetti.

İstanbul Sanayi Odası ve Markit işbirliğinde hazırlanan PMI Endeksi Eylül ayında bir önceki aya göre 1,3 puan artarak 48,3 değerine yükseldi. İSO ve Markit’in hazırladığı PMI Anketi yanıtları, Eylül ayında üretim ve yeni siparişlerdeki gerilemenin hız kestiğine ve imalat sanayinde istihdam artışı yaşandığına işaret etti.

IMF’in Küresel Ekonomik Görünüm Raporu Ekim ayı güncellemesine göre, Türkiye ekonomisinin darbe girişimi ve saldırılar nedeniyle belirsizlikler yaşadığı makroekonomik politikaların ekonomik faaliyetleri desteklediği belirtildi. IMF, Türkiye’nin büyüme tahminlerini de 2016 için %3,8’den %3,3’e, 2017 için ise %3,4’ten %3’e düşürdü.

Ekonomi Bakanlığı’nın yayınladığı Dış Ticaret Beklenti Anketi’ne göre, 4. Çeyrek için İhracat Beklenti Endeksi bir önceki çeyreğe göre 0,6 puan artarak 109,7’ye, İthalat Beklenti Endeksi ise 7,7 puan artarak 109,1’e yükseldi.

DÜNYA EKONOMİSİ

IMF, yayınladığı Ekim 2016 Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nda 2016 yılı küresel ekonomik büyüme tahminini 0,1 puan aşağı revize ederek %3,1’e güncelledi. IMF, Brexit nedeniyle İngiltere ve AB arasındaki dış ticaret belirsizliği, ABD ekonomisinin yılın ilk yarısında beklentilerin altında gelmesi gibi gelişmeler nedeniyle büyüme tahminini düşürdüğünü açıkladı.

IMF aynı zamanda yayınladığı Ekim 2016 Finansal İstikrara Raporu’nda gelişmiş ülkelerdeki bankaların dörtte birinin yapısal zorluklarla karşılaşmaya devam edecekleri belirtildi. “Düşük Büyüme Düşük Faiz Ortamında Sürdürülebilirliği Sağlamak” başlıklı rapora göre, küresel ekonomik büyüme hızında gerileme, düşük enflasyon ve düşük faiz ortamında orta vadeli risklerin arttığı belirtildi.

ABD’de yeni yaratılan istihdam Eylül ayında 156 bin kişi ile beklentilerin altında gerçekleşti. Eylül ayında işsizlik oranı ise %4,9’dan %5’e yükseldi. Son açıklanan veriler, piyasada Aralık ayında FED’in faiz artırımı yapma ihtimalinin sürdüğü şeklinde yorumlandı.

Alman Araştırma Şirketi Sentix’in düzenlediği ankete göre, Euro Bölgesi’nde yatırımcı güveninin Brexit kararı sonrası toparlandığı belirtildi. Bir önceki ay %5,6 büyüyen endeks Ekim ayında %8,5 oranında arttı.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, %2 enflasyon hedefine ulaşılmasının 2018 yılını bulabileceğini açıkladı. Kuroda enflasyon hedefine ulaşmak için parasal genişleme politikalarının sürdürüleceğini belirtti. (Haber Merkezi)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif