Anasayfa / Güncel / Yoksullar daha da yoksullaşacak

Yoksullar daha da yoksullaşacak

erdinc_uslan-1

Genel-İş Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Erdinç Uslan, zorunlu bireysel emeklilik sistemi ile emeklilik sistemi özelleştirilmesine dikkat çekerek konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Uslan yaptığı açıklamada Hükümet’in ekonomide tasarruf oranlarını yükseltmek için bulabildiği tek kaynak işçi ücretleri olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi:

“BİREYSEL EMEKLİLİK GÖNÜLLÜLÜK ESASINA DAYANIR”

“BES, gönüllülük esasına dayalı özel bir sigorta sistemi olarak 2001 yılında hayata geçmiş ve 2016 yılına kadar 6,4 milyonun üzerinde katılımcıya ulaşmıştır. Yeni yapılan düzenleme ile de bireysel emeklilik sistemi gönüllülük esasından çıkarılarak ‘zorunlu’ bir hale getirilerek sosyal güvenliğin özelleştirilmesinin önü açılmıştır.”

“EMEKÇİLERİN SIRTINDAN ULUSAL TASARRUF OLMAZ”

“Yasanın temel gerekçesinde ülkemizde ulusal tasarruf oranının düşük olması gösterilmiş; zorunlu bireysel emeklilik sistemiyle tasarrufların arttırılacağı ileri sürülmüştür. Zorunlu BES, ücretle çalışanların ücretlerinden kanun zoruyla yapılacak prim kesintilerinin üzerine kurulmaktadır. Hükümet’in ekonomide tasarruf oranlarını yükseltmek için bulabildiği tek kaynak işçi ücretleri olmuştur. İşçi kendi yaşamında yapamadığı tasarrufu kanun zoruyla sermaye sınıfı için yapacaktır.”

“BURADA ANAYASA İHLALİ VAR”

“Ülkemizde 5 milyona yakın işçi asgari ücret düzeyinde ya da altında ücret geliriyle yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşamaktadır. Zorunlu BES ile asgari ücretlilerin gelirinden yüzde 3’lük bir kesinti yapılacaktır. Bu durumda asgari ücretle çalışan işçilerin ücretinden bugünkü hesaplamayla aylık 50 TL, yıllık 600 TL kesinti yapılacak ve Bireysel Emeklilik Fonuna aktarılacaktır. Zorunlu BES Sosyal Devlet İlkesine Aykırıdır! Anayasa’ya göre “herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir ve devlet bu güvenliği sağlayıp gerekli teşkilatı kurmakla yükümlü” dür. Zorunlu bireysel emeklilik, adı üzerinde, sosyal güvenlik uygulaması değildir; bireysel nitelikte bir uygulamadır. Bu özelliğiyle ne sosyal güvenliğin ne de sosyal politikanın konusudur. Zorunlu olması da bu nedenlerle sosyal güvenlik ilkelerine aykırıdır; dolayısıyla Anayasa ihlali söz konusudur.”

“13 MİLYON İŞÇİYİ ZORLAMAK MÜLKİYET HAKKINA AYKIRIDIR”

“Zorunlu BES kapsamına girecek çalışan sayısı bugün itibariyle 13 milyonu aşmış durumdadır. Bu kadar sayıda çalışanı zorla sisteme dahil etme ve prim ödetme, emekçilerin hem sözleşme serbestisine hem de mülkiyet hakkına aykırıdır. Uygulama 1 Ocak 2017’de başladığında, 45 yaş altındaki her işçi otomatik olarak sisteme dahil edilecektir. İşçilerin bu süreçte “ben istemiyorum” deme hakkı yoktur. Ancak uygulama başladıktan sonraki 2 ay içinde (2 ay sonra değil) sonra işçiler cayma hakkını kullanarak sistemden ayrılabilir.”

ZORUNLU BES, YANDAŞ SERMAYEYE KAYNAK YARATMANIN ARACIDIR!

“Kanuna göre zorunlu BES için çalışanlardan yapılan kesintiler, Hazine Müsteşarlığı’nın uygun gördüğü şirketlerce emeklilik planı haline getirilecektir. Bu durum Hükümet’in emekçilerin sırtından yandaş şirketlere kaynak aktarmasına dönüşecektir.” (Haber Merkezi)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif