Anasayfa / Güncel / Vurucu: “Esnaf sabırlı olmalı”

Vurucu: “Esnaf sabırlı olmalı”

2-mustafa-vurucu-1

Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Vurucu, Çanakkale esnafının ekonomik süreci ile alakalı değerlendirmelerde bulundu. “Nimeti de külfeti de iyi değerlendirmek gerekir” diyen Vurucu, hükümetin esnafın yanında bir tutum sergilediğini ifade etti.

“Çanakkale huzurlu bir kenttir; birlik ve beraberliğin yoğun olduğu bir kenttir. Ülkemizin Olağanüstü haline rağmen, OHAL’e rağmen Çanakkale’de olağanüstü bir hal yok. Esnafımız işler kötü diyemez” şeklinde düşüncelerini ifade eden Vurucu, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Zaman zaman tabii ki de ekonomik sıkıntılar olur ancak esnaf demek kendi kendini istihdam ederek devletten yükü alan insan demektir. Esnaf olarak yeni istihdam alanı oluşturarak işsizliğe katkı sağlamış olursunuz. Bazı süreçlerde esnafımız bu yükümlülüğünü bilerek sabırlı davranmak durumundadır. OHAL’in dışında da ülkemizde bir olağanüstü hal var. 15 Temmuzdan sonra bu ülke için canını malını feda eden insanlarımızla beraber, esnaf ve sanatkarlarımız da devletine, milletine sahip çıkmıştır. Sıkıntılar tabi ki var; ama bunlara sabır göstermek durumundayız. Çanakkale huzurlu bir kent, birlik ve beraberliğin yoğun olduğu bir kent. Ülkemizin Olağan üstü haline rağmen, OHAL’e rağmen Çanakkale’de olağan üstü bir hal yok.  Esnafımız işler kötü diyemez. Ortadoğu ülkelerinden binlerce insan geldi. Ülkemizde çokça yaşanan olaylar var. Bu ülkeye sahip çıkma adına fedakarlık ve sabır göstermeliyiz. Tüm bunları atlatacağız diye düşünüyorum.

“ESNAFIMIZ BİRAZ SABIRLI OLMALIDIR”

“Nüfus sayımına göre belirlenen en fazla esnaf ve sanatkarın olduğu il iki ay öncesine kadar Çanakkale idi. Şimdi en fazla esnaf ve sanatkar Muğla’da, Çanakkale ise ülke genelinde ikinci sırada yer alıyor. Artık esnaf ve sanatkarlar sicillendirildi. Herkes yaptığı mesleğe göre kayıt olmakla yükümlüdür. Bu kayıtlara göre; Çanakkale’de bu yıl ilk altı ay da esnaf ve sanatkarlar odasında 2181 tescil yapıldı. Bunların sadece756’sı tescilini sildirdi. 2015 yılı boyunca 2412 tescil yapıldı, bunların da 996’sı tescilini sildirdi. Çanakkale esnafı çok kötü değil, şükretmek gerekir diye düşünüyorum. Herkes bir şeyler söylüyor. Esnafımızın biraz sabırlı olması lazım.”

NİMETİ DE KÜLFETİ DE İYİ DEĞERLENDİRMEK LAZIM”

“Esnaf ve sanatkarlar yerel yönetim ve genel yönetim tarafından korunup kollanmalıdır. Devletin işsizini önleyen, devletten iş aş beklemeyen esnafı korumak ülke ekonomisini güçlendirir. Hükümetin bu alanda çok iyi çalışmaları var. SGK borçları yapılandırılıyor, girişimcilere destek kredileri ve hibeler veriliyor. Cumhuriyet döneminde ilk defa sıfır faizli krediler veriliyor. Teşvik kredileri veriliyor.  Nimeti de külfeti de iyi değerlendirmek lazım.”

ÇARŞI ESNAFINI PAHALI BULANLAR AVM’DEN ALIŞVERİŞ YAPIYOR”

“Çanakkale esnafını, çarşıyı pahalı bulanlar bugün AVM’de bir bardak çaya üç lira veriyorlar. Bir gün AVM’de alışveriş yapın, yiyin için gezin, bir gün de Çanakkale’de çarşı içinde alışveriş yapın, karşılaştırın. O yüzden halkın alım gücü aslında düşük falan değil. 2002’den bu yana baktığımızda ülkemizde büyük gelişmeler var. Esnaf yazarkasa fırlattı diye memleket krize girerdi, şimdi darbe girişimi oldu ne kriz var ne bir şey… Hala yatırım ve üretim devam ediyor. Ülkede ve dünyada bir sıkıntı var, ekonomik istikrarımız devam ediyor. Bu Çanakkale için de geçerlidir. Doların hızla yükselmesi ekonomik bir kriz doğurur mu sorusu akıllara geliyor; doların yükselmesi tabii ki piyasa değerlerini değiştirir; ancak bir krize yol açacağını zannetmiyorum.” (Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan Çanakkale Kent Konseyi seçimi, Cumartesi günü Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif