Anasayfa / Güncel / Ölen Adsız’lar yıl dönümlerinde anıldı

Ölen Adsız’lar yıl dönümlerinde anıldı

Ölen Adsız’lar yıl dönümlerinde anıldıo%cc%88len-adsizlar-yil-do%cc%88nu%cc%88mlerinde-anildi-2

Sendikalar, odalar ve sivil toplum kuruluşu üyeleri, 10 Ekim ‘Emek, Barış ve Demokrasi’ mitinginde hayatını kaybeden 101 vatandaş ve EMEP İl Başkanı Ercan Adsız için yürüdüler.

10 Ekim’de Ankara’da gerçekleştirilmek istenen Emek, Barış ve Demokrasi mitingine bombalı saldırı düzenlenmiş, barış ve demokrasi isteyen 101 insan patlama sonrası hayatını kaybetmişti. Hayatını kaybedenlerin arasında EMEP Çanakkale Şube Başkanı Ercan Adsız da bulunuyordu. Sendikalar, Odalar ve Sivil Toplum Kuruluşları saldırıyı kınamak ve ölenleri anmak amacı öncelikle Golf aile çay bahçesinden İskele Meydanı’na doğru gerçekleştirdiler. Gerçekleştirilen yürüyüşe, CHP Milletvekili Muharrem Erkek, Belediye Başkan Vekili Rebiye Ünüvar ve Belediyespor Başkanı İsmet Güneşhan ile çok sayıda vatandaş katıldı. Adsız’ın ve ölenlerin fotoğraflarının taşındığı yürüyüş sonrası Meydanda Eğitim Sen Şube Başkanı tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Yapılan açıklamada Koç, şöyle konuştu:

BARIŞ VE DEMOKRASİYİ HEDEF ALDILAR

“Çanakkale’de yaşıyoruz. Bir dönem karşınızdaki feribotların yan tarafına Türkçe ve İngilizce, ‘Barış Mümkün’ yazmışlardı. Hani derler ya, ‘kapitalizm satamadığı ağacı keser’ diye. Barışı satamadılar, şimdi savaşı satıyorlar. Gençlerimizi, fidanlarımızı satıyorlar, öldürüyorlar. 10 Ekim 2015 saat 10:04, emperyalizm ve uşakları ile faşizm bütün çirkin yüzünü Türkiye tarihinin en büyük katliamı olarak gösterdi. Ne istemişti bu insanlar? Bir miting yapıyorlardı, adı ‘Emek, Barış ve Demokrasi’. Biz bu kavramları okullarda, derslerde, sınıflarda anlatıyoruz. Bütün dünya böyle olsun istiyoruz. Emek, barış ve demokrasi… Bir dönem kullanmak için bunu yazıyorlardı. Buna emek veren, Türkiye’nin her tarafından, her köşesinden, bütün renkleri ile bütün çeşitleri ile kimseyi ayırt etmeden gelen insanlar, ‘Emek, Barış ve Demokrasi mitinginde kol kola, omuz omuza, halaylarla, türkülerle oradaydı ve hazırlamışlardı çirkin planlarını. Sonraki süreçlerde çok iyi biliyorsunuz ki, bugün Ankara’da da olduğu gibi her şeyden haberleri vardı. Her şeyi planlıyorlardı. Pek çok gazetede, pek çok yayın organında, şimdi susturdukları yayın organlarında bunların delilleri tek tek çıktı. Kendileri yönlendirdiler ve neyi hedef aldılar? Çatamadıkları, daha sonra savaşa satmaya karar verdikleri ‘emek, barış ve demokrasi’yi hedef aldılar.

ÜLKENİN EMEK, DEMOKRASİ VE BARIŞA İHTİYACI VAR

Barışın kentindeyiz, kardeşliği hedef aldılar. Bu süreçte her şeye rağmen oradaki insanlar bu güzel değerler için halaylar çekerken, kol kola türküler söylerken, barış için, emek için, demokrasi için, oradan aldıkları güçle Türkiye’nin her tarafını barış, emek ve demokrasinin egemen olduğu bir yer haline getirmeye çalışırken, kendi yönlendirdikleri barışı hedef aldılar. O katliamdan ders alındı mı? Hayır. Bugün yine emek, demokrasi ve barışı hedef aldılar. Burada barış, emek ve demokrasiyi hedef alan faşizm, katliamı gerçekleştirdikten sonra bu coğrafyanın güzel insanları bütün renk ve çeşitleri ile şu kararı aldılar, gerçekten doğru şeyleri söylüyorlardı. Çünkü bu ülkenin emek, demokrasi ve barışa ihtiyacı vardı. Sistem ve katiller, kendi karanlık noktalarına, çamurlu bataklıklarına çekmek istiyorlardı. Buna rağmen emekçiler, halklar, ‘birleşe birleşe kazanacağız’ diyerek, daha sonra emek, demokrasi ve barış mücadelelerini güçlendirdiler. Bunun üzerine daha çılgınlaşan, daha azgınlaşan sistem, şu anda kendi yönlendirdiği tröstler kontrolünde ve devamında emekçileri farklı yöntemlerle hedef almaya başladı. Bu da yetmiyormuş gibi ülkede hukuk askıya alındı, Anayasa askıya alındı, uluslararası sözleşmeler askıya alındı ve tam anlamı ile demokrasi askıya alındı. Buda yetmiyormuş gibi, canımızı elimizden aldığı gibi, işimizi, ekmeğimizi elimizden aldı ve bunu hiçbir hukuki gerekçe gösteremeden, hatta zorlandığında daha önceki sendikal mücadelelerimiz gerekçe gösterilerek yapıldı. Mutlaka kazanacağız. Buradasınız ve burada bu kavramları, bu düşünceleri göğsümüz açık, boynumuz dik, gururla söyleyebiliyorsak, mutlaka kazanacağız. Çünkü bizim derdimiz, ülkemize emek vererek barışı ve demokrasiyi getirmektir. Bunun için buradayız ve bu nedenle Türkiye tarihi boyunca, bu coğrafyanın tarihi boyunca bu mücadeleye emek veren insanlar hep bunun için uğraştılar. Emperyalizmin paylaşım savaşları bu coğrafyanın kaderi değil.” (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Diplomatik Misafir” Star Morre

“Diplomatik Misafir” Star Morre İngiliz Büyükelçi Richard Moore’un, engelli eşinin köpeği için çıkarılan “diplomatik misafir” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif