Anasayfa / Eğitim / Kitaplar ücretsiz ama yardımcıları değil

Kitaplar ücretsiz ama yardımcıları değil

1

Yeni eğitim öğretim yılı zengin bir eğitim-öğretim materyali ile başladı. MEB’in ücretsiz dağıttığı kitapların yanı sıra satın alınması istenen yardımcı ders kitabı, akıllı defter ve test kitapları velileri zor durumda bıraktı. Durumu olmayan vatandaş ise “Bunları almak zorundaysak, ‘ücretsiz kitap veriyoruz’ demenin anlamı ne?” diye sitem etti.

2016-2017 eğitim öğretim yılının başlaması ile beraber kırtasiyeler ve kitapçılar doldu taştı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2003 yılında başlattığı “İlköğretim Öğrencilerine Ücretsiz Ders Kitabı Temini Projesi” ve 2006 yılında ortaöğretimlere de ücretsiz kitap dağıtılması kapsamında, ders kitaplarını dağıtıyor olmasına rağmen birçok yayınevinin de çıkardığı  yardımcı ders kitapları, eğitim-öğretimde materyal kabul ediliyor.

Ayrıca Fatih Projesi ile başlatılan akıllı tahta uygulamasına ek olarak akıllı defterler de eğitim öğretim için önemli bir materyal haline geldi.  Öğrencinin defterinde olması gereken konu anlatımlarının, soru çözümlerinin, örneklerin yer aldığı dijital bir defter olan ve içerisinde hali hazırda bilgileri barındıran akıllı defter işlenen dersle ilgili konu müfredatına içinde yer veriyor. Akıllı defterin satış fiyatı ise 8-20 TL arasında değişiyor.

Temel Eğitimden Orta öğretime geçiş sınavı için kullanılması gereken test kitapları da işin içine girince veliler ekonomik bir zorluk ile karşı karşıya kalıyor. Öğrenci velileri ile konuyla ilgili röportaj yapılmak istendiğinde, veliler ya çekingen davranıyor ya da konuşmak istemiyor. Bu durum her ailenin çocukları konusunda fazla hassas olmasına ek olarak mevcut sistemden de çekinmelerinden kaynaklanıyor.

“YA MİLLİ EĞİTİM DAĞITSIN YA BİZ ALALIM”

Gülten Gözen; “Milli eğitim bakanlığı tarafından dağıtılan kitaplar yeterli olsa öğretmenlerimizin zaten kaynak kitap talep edeceğini düşünmüyorum.  Milli eğitim Bakanlığı ya bu uygulamadan vazgeçecek, ya da müfredatı yeniden gözden geçirerek içeriği eğitim öğretime uygun hale getirecek. Biz MEB’in kitaplarına ek olarak, hem kaynak kitap hem de test kitapları alıyoruz.  Bir öğretmenimiz seçmeli Matematik dersi için ‘siz bilirsiniz’ dedi. Ben bunu da anlamıyorum. Tek bir kitaptan ders vermek bence daha uygun olacaktır. Matematik dersi için hesap makinesi istediler onu da aldık. Biz sürekli bize verilen listeleri hazırlıyoruz. Bir ortaokulda sınıf mevcudu 55 kişi olduğu için ben çocuğumu başka bir okula aldım. Şimdi de çocuklarımızı İngilizce kursuna yazdırdık. Çünkü okullardaki İngilizce eğitimi hiç yeterli değil.” dedi.

“DEMEK Kİ İÇERİK YETERLİ DEĞİL”

Neslihan Acar; “MEB’in dağıttığı kitapları bence öğretmenlerimiz yeterli bulmadığı için kaynak kitap istiyorlar. Bu durumu çocuklarımızın fiziki sağlığı açısından da sakıncalı buluyorum. Her ders için istenilen kitapları ve defterleri her gün okula taşımak zorunda kalıyorlar. Artık akıllı tahta ve akıllı defterler de var. 55 kişilik sınıflarda ders verilen okullar var. Eğitim sistemi nereye doğru gidiyor ben anlayabilmiş değilim. Eski sistem çok daha iyiydi. Bize tek bir liste versinler, ne gerekiyorsa alalım. Bu şekilde hem devlete hem biz velilere masraf oluyor. Tek seferde 150 TL’lik kırtasiye alışverişi yaptım.  Daha da yapacağım.” dedi. (Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif