Anasayfa / Güncel / Çanakkale’yi Türkiye’ye yayalım

Çanakkale’yi Türkiye’ye yayalım

3

Fox TV Çalar Saat programının sevilen sunucusu Gazeteci – Yazar İsmail Küçükkaya, Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen “Türkiye’de Basın Özgürlüğü ve Sansür” konulu söyleşi yapmak üzere hafta sonu kentimize geldi. Çanakkale ile başladığı söyleşilerini Türkiye genelinde devam ettireceğini belirten Küçükkaya, hem vatandaşın sorunlarını dile getirmek istediğini hem de kısa süre sonra başlayacak olan seçim sürecinde haber takibi ve sandık sorumluluğu konusunda bilinç oluşturmayı planladığını ifade etti.

 Gazeteci – Yazar İsmail Küçükkaya, ÇOMÜ İçdaş Kongre Merkezi’nde, Çanakkale halkı ile buluştu. 19:30’da başlayan etkinliğe kentli büyük ilgi gösterdi. Küçükkaya, seçim sürecinde il il gezerek bilinç oluşturmaya çalışacağını ifade ederek, “Çevremde çok var ‘Televizyon izlemiyorum’ diyen. Bununla bir yere varamayız. Haber izleyeceğiz, aktif olacağız, düşüneceğiz, konuşacağız, sorgulayıp soracağız.” dedi. Ben bu gezileri her yerde yapacağım ve herkese de aynı çağrıyı yapacağım. Böyle küsmek, darılmak, boykot yok. Herkes sandığa gidecek.” dedi. Yaklaşık 1 saat konuşan ve sonrasında soru-cevap olarak devam eden başarılı sunucu, “Her şeyin bol bol var olduğu cennet bir ülkede yaşıyoruz.” diyen kentli vatandaşa hak veren Küçükkaya, “Çanakkale’deki yaşantıyı Türkiye geneline yayabilelim yeter.” dedi ve ekledi: “Çanakkale’de gerçekten şanslısınız. Ne bir bisiklet yolu ne bir yeşil. İstanbul’da böyle bir şans, böyle bir hayat yok. Ben başkanınızı ilk defa görüyorum. Sadece taradığımız haberlerde görüyorduk. Kendisini duyarlılığından dolayı görmeden takdir etmiştim.”

 

ÜLKE MEDYA OPERASYONU İLE YÖNLENDİRİLİYOR

Toplumun bu dönem bir travma yasadığını ifade eden Küçükkaya, “Toplumlar böyle yasamaya devam etmezler. Kendi kendini tedavi ederler, insan gibidirler. Önümüzdeki iki yıl içerisinde yerel yönetimler, cumhurbaşkanlığı ve hükümet seçimleri yasayacağız. Sizden üst düzey bir bilinç istiyorum. Çok sayıda insanın moralinin bozulduğunu görüyorum. Etrafımda çok var. Televizyon izlemiyorum çizgi film izliyorum diyorlar. Televizyon izlemiyorum ile bir yere varamayız. Alzheimer doktoru bile gecen hafta televizyon izleyeceğiz haber izleyeceğiz, aktif olacağız, düşüneceğiz, konuşacağız sorgulayıp soracağız.” dedi. Gezileri her yerde yapacağını ve herkese de aynı çağrıyı yapacağını belirten Küçükkaya, “Böyle küsmek, darılmak, boykot yok. Herkes sandığa gidecek. Size öyle bir dünya sunuluyor ki… Siz şimdi bu pazar seçim olsa yüzde 50 sanıyorsunuz dimi? Aslında böyle bir şey yok. Ama seçim sonuçlarını manipüle etmek öncesinde başlıyor. Medya dünyasında söyle bir görüntü sunuyorlar. Bu iktidar yüzde elli ile geliyor. Siz bunu anladığınız zaman buradakilerin yarısı sandığa gitmiyor. Öbür taraf ben kazanıyorum diyor. Her zaman diyorum anket yayınlamamamız lazım. Ben yayınlamıyorum. Çünkü medya operasyonu ile yönetiyorlar memleketi. Çok açık soyluyorum bizim medyamız sahtekar. Utanarak soyluyorum ama sahtekar. Halka gerçeği göstermiyorlar. Memlekette 9 şehit olmuş gazetede bir tane haber yok. Çünkü gazetelerin birinci sayfalarını yaparken birileri kızmasın diye düşünüyorlar.”

 

ATATÜRK’TEN SONRA DEMOKRATİKLEŞEMEDİK BÜROKRATİKLEŞTİK

“Atatürk’ten sonra biz ülkemizi bürokratikleştirdik, demokratikleştiremedik” diyen Küçükkaya, “21.YY Atatürkçülüğü kurmamız gerekiyor. Bu toprakları vatan belleyen herkesi eşit vatandaş kabul edeceğiz. Modern bir vatandaşlık bilinci oluşturmamız gerekiyor. İl ilçe, kadın erkek, belediye örgütlerini gençleştirmemiz gerekiyor.” sözlerinin ardından siyasetin gençleştirilmesine yönelik yasadığı bir anekdotu anlattı.

Kordon gezisinde geçtiğimiz ay açılışı yapılan Kadın Emzirme Kabinlerini gördüğünü aktaran ve ilk fırsatta programında bu konuyu dile getireceğini söyleyen Küçükkaya, “Bütün belediyeler de bunu örnek alacak” dedi. Başarılı sunucu, sözlerine şu ifadelerle devam etti: “Çanakkale’de gerçekten şanslısınız. İstanbul’da böyle bir şans yok. Ne bir bisiklet yolu ne bir yeşil…”

KÜÇÜKKAYA’DAN GÖKHAN’A DESTEK

Yaklaşık bir saat boyunca görüşlerini, deneyimlerini ve umutlarını paylaşan İsmail Küçükkaya, söyleşinin ilerleyen saatlerinde dinleyicilere de söz hakkı verdi. Soru-cevap şeklinde devam eden söyleşi, samimi ve sıcak bir ortamda gerçekleşti. “Kapatılan gazete ve televizyonlar ile ilgili ne diyeceksiniz?” şeklindeki soruya verdiği cevapta Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın belediyelere kayyum atanmasına karşı çıkışına destek olan Küçükkaya, “Ben başkanınızı ilk defa görüyorum. Görmeden takdir etmiştim. Her haberi tarıyoruz… Başkanınız da kayyum atanan belediyeler ile ilgili dayanışma göstermişti. Başka da yok. Bir de İzmir’de Seferihisar Belediye Başkanı söyledi. Bizim toplumumuzda bir algı oluşmaya başladı. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diye… Türkiye’nin demokratik kazanımları tek tek gidiyor. Medyadaki çoğulculuk gidiyor. Geçmişte cemaat medyası bunları destekliyordu, onları kapattılar. Şimdi Kürt medyasını kapatıyorlar.” dedi.

 

“HALKIMIZIN DA SAHİP ÇIKMASI LAZIM”

“Toplumumuzu bu hale getirdiler. Benim siyasal çıkarıma uyuyorsan ben barış içi yürüyorum. Bana oy vermiyorsan ne barışı kardeşim. Medya böyle yapınca insanımız da susuyor. İnsanımız da korkuyor. OHAL dönemi, bir kişi istediği için istediği televizyon kapatılıyor. Kapatılan televizyonlarla ilgili haber yaptık ama tek biz yaptık. burada halkımızın da sahip çıkması gerekir. O komünist, bu solcu bu sağcı bu cemaatçi. Gerçek demokrasi çoğulcudur, baktığınızda Türkiye’nin tüm renklerini görmemiz gerekir. Ben Atatürk diyorum, Atatürk süeti giyip çıkıyorum. Kafalarına çakmak istiyorum. Eskiden olsa bu kadar çok gösterene kızardım. Şimdi inadına Atatürk diyorum.”

 

“KENDİMİ HİÇ TANIMADIĞIM ANNELERİN ŞEFKATİNE TESLİM ETTİM”

Son olarak programından bahseden ve “farklı bir tarz ortaya koymaya ve farklı olmaya çalıştık.” diyen Küçükkaya, “Kendimi hayatta hiç tanımadığım annelerin şefkatine teslim ettim. Annelere şunu söyledim; çocuklarımıza iki şey öğreteceğiz… Bir teşekkür etmek, iki özür dilemek. Medeniyetin yarısı bu. Sonra Atatürk sevgisini öğreteceğiz, Atatürk’ü anlatacağız. Bütün kalbimle inanıyorum ki geleceğimiz parlaktır. Hayatımızın en zor döneminde olduğumuzu bilerek, bakın çok okuyarak, çok sorgulayarak, çok üzülerek söylüyorum. Gelecek güzel günleri söylüyorum. Geriye dönüp baktığımızda ‘çok acılar çektik diyeceğiz’ ama güzel bir gelecek bizi bekliyor. Biz sadece üzerimize düşeni yapalım.” dedi. (Eylem Gözeldere)

 

 

 

 

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Hedefe Doğru Adım Adım

Hedefe Doğru Adım Adım İşsizliğin azaltılması ve istihdamın artması hedefine yönelik başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif