Anasayfa / Güncel / Dr. Neumann: “Çanakkale önemli bir geçiş güzergahıdır”

Dr. Neumann: “Çanakkale önemli bir geçiş güzergahıdır”

1

Uluslar Arası Anıtlar ve Sitler Konseyi  ICOFORT’un  üyeleri, Çanakkale’de 5 gün süreli bir inceleme gezisi gerçekleştirdi.

ICOMOS’un ihtisas komitelerinden Uluslar Arası Askeri Miras ve Savunma Yapıları Komitesi (ICOFORT) nin Alman üyelerinden Dr. Ing.Hans-Radolf Neumann’ın tasarısı  olarak hazırlanan ve yaklaşık bir yıldır Türkiye’den uzmanlar ve kurumlar ile kurulan koordine sonra Ekim ayı içerisinde tamamlanması planlanan gezi  01 Ekim 2016’da profesyonel tur rehber sayın Hikmet Köksal’ın  kolaylaştırıcılığında yerel uzmanların katılımı  ile Edirne deki askeri kültür mirası içinde yer alan kale ve tabyaların gezilmesi ile başladı.

Gezinin koordinatörü Dr. Neumann, önemli bir kültür mirası olan askeri yapıların yalnızca yapıldıkları döneme ait bölgelerinin stratejin durumu değil bu yapıların mimari ve teknik öğeleri ile de önemli bilgileri içerdiğini belirtirken bu ziyaret süresince karşılıklı bilgi paylaşımları ile gerçekleştirilen inceleme gezisinin çok önemli olduğunu ifade etti. Çanakkale dünya üzerindeki önemli geçiş bölgelerinden biri olması nedeni ile de tarih döneminde savunama yapısına sahip olduğu ve çok zengin bir koleksiyon ile oldukça kıymetli olduğunu ifade etti. Bu zenginliğin yalnız askeri kültür değeri olarak görülmesi korunmasının önemli olduğunu ancak bu korumanın hayatın içine katılması gerekliliğini çok önemsediğini de ifade etti. Bu amaç ile 2013 yılından buyan UNESCO’ya bunu proje olarak sunulduğunu ve bu kapsamda Avrupa da mevcut turistik amaçlı tur güzergahlarına bu yapılarında dahil edilmesi öneri ve projeler geliştirildiğini belirti ve Çanakkale’nin bu iş için önemli ve değerli bir koleksiyona sahip olduğunu yerinde yaptıkları incelemelerde gördüklerini belirti. Böylece askeri amaçlar doğrultusunda kentleri korumak için yapılmış olan kale ve diğer askeri kültür varlıklarının turizm kazandırılması ile turizmin insanlar arasında oluşturdukları iletişim ile kültürlerin ve de insanların bir birlerini daha yakından tanıma olanağını üzerinden yeni dostluklara köprü olasın sağlaya bileceğini düşündüğünü söyledi. 11 Eylül 2016’ya kadar İstanbul’da kaldıktan sonra Türkiye’den ayrılacaklarını ama projenin hayata geçmesi için çalışmalarına aralıksız devam edeceklerini tur süresince yerel katılımcılar ile paylaştı. (Haber Merkezi)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Hedefe Doğru Adım Adım

Hedefe Doğru Adım Adım İşsizliğin azaltılması ve istihdamın artması hedefine yönelik başlatılan ‘Çalışma Hayatında Milli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif