Anasayfa / Güncel / Artık israfa “dur” de Çanakkale

Artık israfa “dur” de Çanakkale

sec-3

Pazaryerinde alışverişin sonlanmasının ardından satılmayan ya da görüntüsü kötü olan sebze ve meyveler çöpe atılıyor. Bu israfı gören vatandaşlar, “Özellikle pazar fiyatlarının bu denli yüksek olduğu bu dönemlerde bu atıkların değerlendirilmesi gerekmez mi?” diye sordu.

Pazar yerinde her pazar bitişinde rastladığımız bu görüntülere artık yetkililer dur demelidir. Yaz sezonunun bitmesi ile havaların soğuması, Moodys’nin Türkiye’nin kredi notunu düşürmüş olması, enflasyon, halkın alım gücünün düşük olması gibi sebeplerin pazar fiyatlarını el yakacak dereceye getirdiği bilinen bir gerçek. Peki, yıl boyunca yapılan gıda israfının sebebi ne ve bu israfın maliyeti ne olacak? Bu israfın önüne nasıl geçilecek?

Sadece çöpe giden bu gıdaların yetişmesi için bile tonlarca su harcandığını düşünürsek çiftçiden masamıza gelene kadar geçen süreç için ciddi bir mali hesap ortaya çıkıyor. Dünyada bir milyardan daha fazla kişinin yetersiz beslenme ve açlık sorunu ile karşı karşıya kaldığını da düşündüğümüz de yetkililerin acilen konuyla ilgili harekete geçmesi gerekiyor.

Birgün Gazetesi’nin haberine göre; Geçtiğimiz Eylül, Obama hükûmeti, 2030’a dek yarıya indireceğini vadederek, tarihinde ilk kez “atık gıdayı azaltma çağrısını” yayımladı. İki ay sonra kurultay, dönüm noktası niteliğinde bir mevzuatı onayladı ve atık gıdalarını bağışlayan restoran, manav ve benzeri kuruluşlara yönelik kısıtlamalar azaltıldı, vergi gelirleri arttırıldı.

Osmangazi Belediyesi, pazar yerlerine koyduğu kompost konteynırlarına atılan meyve ve sebze atıkları ile organik gübre imal etmeye bir pilot proje ile başlamıştı.  Bitkisel atıkların çöp olmaktan kurtularak çevreye kazındırılmasının  hedeflendiği  proje ile Osmangazi Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, ilk olarak 55 pazar yerinin belli noktalarına meyve sebze atıklarının atıldığı kompost konteynırlar koydu. 240 litrelik çöp konteynırlarının tabanına ve yan duvarlarına 20’şer delik açılarak hazırlanan özel kompost konteynırların su tahliyesi de ızgaralar sayesinde sağlandı.

Haftada üç gün kurulan Pazar yerinin her bitişinde sıklıkla rastladığımız bu duruma çözüm bulunması gıda israfının önlenmesi ve ekonomi açısından son derece önemlidir. (Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan Çanakkale Kent Konseyi seçimi, Cumartesi günü Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif