Anasayfa / Güncel / Palamut bolsa kış serttir

Palamut bolsa kış serttir

1

10 yılda bir görülen palamut bolluğu bu yıla denk geldi. Hem vatandaşlar palamutla hasret giderdi. Hem de balıkçılar uzun zamandır görmedikleri ilgiyi tezgâhlarında gördüler. Palamudun bol olması hem vatandaşları hem de balıkçıları sevindirirken, aynı zamanda kışın sert geçtiğinin habercisi olduğu sorusunu da yine balıkçılara sorduk. Yılların balıkçıları bizlere bunun sadece bir deyim olmadığı, yıllardır bu duruma şahit olduklarını söylediler. Vatandaşların hiç görülmediği kadar bol görülen palamudun bu yıl görüldüğünü belirtirken vatandaşlara da hazırlıklı olun uyarısında bulundular. 

Balıkçılar gazetemize tecrübelerini şöyle aktardılar:

Muammer Taşkıran: Ben 50 senedir bunu böyle bilirim. Palamut çok olduğu zaman kış zorlu geçer. Genelde böyle olur. Biz bunu balıkçı olduğumuz için bunu görebiliyoruz. Eskilerde bunu böyle söylerler. Tabi Allah’ın hikmeti, bir bakarsın bu sene olmaya da bilir. Ancak genelde böyle olur. Biz şu ana kadar her palamut fazla olduğunda buna şahit olduk.

Tuncay Dinç: Böyle bir tabir var. Palamut çok olunca kış fazla olur denir. Buna katılıyoruz. Şahit de oluyoruz. Bu palamut 10 yılda bir bolluk yapar. Bu da bu seneye rast geldi. Daha önceki yıllarda bu yoktu. Belki on gün sonra bu bolluğu bulamayız. Küçüklüğümden beri biz böyleyiz bunun bu şekilde olduğunu biliyoruz.

Mehmet Varol: Bu kış sert geçecek. Vatandaşları biz uyarmış olalım. Ne zaman palamut bol olsa kışlar sert geçer. Daha önceki bolluklarda da bu böyle olur.  Yıllardır bu işin içindeyiz henüz palamut bolluğu olup da kışın sert geçmediği bir zamana denk gelmedim.  (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif