Anasayfa / Güncel / Zeytinde talanın önü açılacak

Zeytinde talanın önü açılacak

zeytinlikler-2

Birçok kurum ve kuruluş tarafından Ekonomik Reform Paketi Kanun Tasarısı Taslağı ile birlikte özelikle zeytinlik alanların yasanın değişmesi ile talan olacağı görüşü, zeytincileri ve doğa severleri korkutuyor. Konu ile ilgili olarak görüşlerini aldığımız Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Şube Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş, taslak ile zeytinlik ve tarımsal alanlarının talanının hızlanacağı açıklamasını yaptı.

“Zeytin yasası bunları bir yerde engelliyordu. Ama şimdi bunların önü daha kolay açılacak ve doğanın tahrip olmasına da sebep olacak. Dolayısı burada oluşacak sorun tek yönlü değil. Doğanın tahrip olması demek tarımsal alandaki diğer alanlarında tehdit altında olması anlamına geliyor” diye konuşan Savaş, konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Çıkartmak istedikleri taslağın içerisinde bir şey daha var. 25 dönümün altındaki yerler zeytinlik olarak kabul edilmiyor. Tabii bizim bölgemiz için özellikle körfeze doğru ilerledikçe oralarda yazlık nedeni ile bir baskı var. Öyle ya da böyle kitabına uyduranlar oralarda böyle bir talana girişmiş durumdalar. Dolayısı ile bunun önü çok daha kolaylaşacak ve hızlanacak. Hâlbuki bu arazilerde başka türlü bir tarımsal üretim de yapılamaz. Buradaki insanların geçim kaynağı bu. Bir kere birçok yönü ile bu bitki nerede ise orman vasfı görüyor. Çok uzun ömürlü, deyim yerinde ise kutsal bir bitki. Gıdası çok. Uzun süreler ile üretimi yapılabilen, bize nitelikli gıda sunan bir bitki. Dolayısı ile bunun yerine ne yaparsanız yapın, çok uzun vadede düşündüğünüzde ekonomik anlamda bunların karşılığını dahi alamazsınız.

TALAN ENGELLENİYORDU ARTIK ÖNÜ AÇILACAK

Şimdi birde bunun üzerine sadece yazlıklar değil, maden enerji şirketleri, taşocakları vs bütün bunlar çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşebilecek. Zeytin yasası bunları bir yerde engelliyordu. Ama şimdi bunların önü daha kolay açılacak ve doğanın tahrip olmasına da sebep olacak. Dolayısı ile burada oluşacak sorun tek yönlü değil. Doğanın tahrip olması demek, tarımsal alandaki diğer alanlarında tehdit altında olması anlamına geliyor. Bir taraftan ikincil konutların bütün tarımsal alanların üzerinde ki baskısı artacak. Öbür taraftan diğer faaliyetler doğayı, yaşam alanlarımızı kirletecek ama onun ötesinde tarımsal alanları da tehdit altına alacak.

KORUNMALI Kİ KARNIMIZI DOYURALIM

Hâlbuki bizim artık nüfus artışına karşılık bir metrekare tarım arazisi kaybetmememiz gerekiyor. Artık şu anda mevcut araziler bizleri doyurmak için yeterlidir. Ancak bu nüfus artışını göz önüne aldığımızda bundan sonra bu arazilerin titizlikle korunması gerekiyor. Çok üzerine titremesi gerekiyor ki yarın karnımızı doyurmaya devam edelim. Bu nedenle bu yasa tasarısı ile yapılmak istenen daha doğrusu önü açılan, o işin üzerinde ki olumsuzluklar bütün bu söylediklerimi tarım arazilerinin kaybına en başta neden olacağında, hızlanacağından diyelim. Artı, doğanın tahrip olması yaşam alanlarımızın, havamızın, suyumuzun dolaylı yönden hizmet edeceğinden, çok büyük olumsuzluk teşkil ediyor. Zeytini kendi başına bir orman olarak düşünün, yüzde yüz oksijen deposu, üreten bir santral. Ama bunları kaybedeceğimiz gibi daha da büyük sorunlar katlanacaktır.”

Öte yandan İl Genel Meclis Üyesi Hicri Nalbant, Ekim ayı toplantılarında yasa değişikliğine yönelik geniş kapsamlı bir açıklama yaparak tüm partileri zeytinliklerin korunması için ortak bir basın açıklaması yapmaya davet etti. (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kordonda Çocuk Kahkahaları

Kordonda Çocuk Kahkahaları Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları,  “23 Nisan Mutlu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif