Anasayfa / Güncel / Sur-Kayyum-Pilav üçgenini aşamadılar

Sur-Kayyum-Pilav üçgenini aşamadılar

1

Çanakkale Belediyesi Ekim Ayı Meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda uzun süre Çanakkale Belediyesi’nin ulusal basında hangi konular ile anıldığı üzerine yapılan tartışmalar yer aldı. Ekim ayı meclisinde önceki aylarda olduğu gibi Sur-Kayyum-Pilav üçgenini yine aşamadılar.

Çanakkale Belediyesi Ekim Ayı Meclis Toplantısı Belediyenin Eylül ayı boyunca gerçekleştirdiği etkinlik ve faaliyetlerini meclis üyelerine sunması ile başladı. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yaptığı açılış konuşmasında yeni eğitim öğretim yılında tüm öğretmen ve öğrencilere başarılar dileyerek; “Belediye olarak ‘Kreş ve Gündüz Bakım Evi’ açılışını gerçekleştirdik. Eğitim ve öğretimi her alanda katkı sağlamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 28 dakikalık açılış ve bilgilendirme konuşmasının ardından bir buçuk saat Sur Belediyesi kardeşliği, kayyum açıklaması ve pilav dağıtımı gibi konular gündemi meşgul etti.

İlk olarak belediye başkanının konuşması ile başlanan toplantıda, Başkan Gökhan şunları söyledi:

Öncelikle Eylül ayında kaybettiğimiz Atatürkçü ve Devrimci oyuncu Tarık Akan’a Allah’tan rahmet diliyorum. Ölümünün ardından kendisinin ardından yapılan eleştirileri de kınıyorum. Geçtiğimiz ay Bebek Bakım ve Emzirme Kabinlerimizin açılışlarını yaptık. Cennet Otoparkı olarak hizmet veren alana yapılacak Katlı Otopark ve Ticaret Merkezi için mülkiye sahipleri ile anlaşmaya vardık. Işıklar Köyü-Dörtyol mevkiinin Çanakkale Belediyesi sınırları içerisine alınması ile Işıklar Köyüne gittik. Ben Umurbey’e kadar da gidilmesinin taraftarıyım. Tekel Şarap Fabrikası’nın olduğu yere bir Bilim Merkezi projesi düşündük. Son olarak belirtmek istiyorum ki 30 Eylül günü belediyede görev süremizde iki buçuk yıl doldurduk.”

KENTTE BİTEN VE DEVAM EDEN PROJELER

Açılış konuşmasının ardından biten ve devam eden projelerle ilgili bir sunum gösterildi. Başkan Gökhan; “Kentsel yenileme ve gelişim alanında belediye sınırlarını genişletmeye devam ediyoruz. Cevatpaşa Sahil Bandını yenilemeye devam ediyoruz. Karacaören Kentsel Çevre Üretiminde imar uygulamaları tamamlandı. Teknik altyapı çalışmalarına başlamak üzereyiz. Sosyal konutlarda kentsel yenilemeye başladık. Eski sanayi bölgesi kentsel yenilemeye devam ediyoruz. İnşaat başladı; inatla terk etmeyen bir yapı var ancak görüşmeler devam ediyor. Çünkü mal sahibi 120.000 TL Para istiyor.  Fevzipaşa Özel Koruma Alanı Kentsel Yenileme üzerine 2017 yılı için bir proje düşünüyoruz. Deprem olduktan sonra gündeme gelen riskli yapılar kapsamında; Barbaros 54 Evler ve Esenler Güven Evler yapılarının çalışmalarını bitirdik. Kentsel tasarım alanında, İskele Meydanı ve Cumhuriyet Meydanı için 2017 yılında başlanacak bir projemiz var. Tekel Şarap Fabrikası noktasında Bilim Merkezi projemiz var. Sarıçay için bir projemiz var. Belediye Hizmet Binasına başladık devam ediyoruz. Kadın El Emekleri Sergisi için çalışmalar başladı. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri için bir sunum da hazırladık. Açık Yeşil Alanlar kapsamında evcil hayvan gezi ve oyun parkları, hobi bahçesi ve yörem meyve bahçesi projelerini bitirdik. Yürüyüş ve Koşu Parkurları yapılmaya devam ediyor. Sağlıklı yaşam parkı yapımına başladık. Çanakkale Akıllı Bisiklet Projesi, Barbaros Mahallesi Ulaşım Alt yapı Projesi ve Atatürk Köprüsü Yenileme çalışmalarını bitirdik. 2017 için Troya Köprüsü yenileme ve IV.Taşıt Köprüsü için proje aşamasındayız. Afet Bilgi Sistemi ve Barajdan üstten su alma yapısı projelerini bitirdik. Altın Yıllar Yaşam Merkezi, Kreş, Gündüz Bakım Evi ve Çocuk Kültür Evi, İş Kariyer Ofisi ve Adnan Menderes Halı Saha Tesisi projelerini bitirdik. 2017 yılı için bir Gençlik Merkezi ve Kadınlar İçin Sağlıklı Yaşam ve Spor Merkezi projeleri düşünüyoruz. Başlangıçta dile getirdiğimiz 74 projeden 47 tanesi biten ve devam eden projelerdir” diyerek başlayan ve biten projeler hakkında bilgi verdi.

KENTLİ KARDEŞ OLMAK İSTİYOR MU İSTEMİYOR MU?

Konuşmasını bitiren Başkan Gökhan sözü meclis üyelerine bıraktı. Hem açılış konuşması hem de iki buçuk yıllık faaliyetlerin sunumu 28 dakika sürerken, Sur kardeşliği, kayyum açıklaması, pilav dağıtımı gibi başlıklı konuların tartışması bir saati aştı. İlk sözü alan AK Parti Grup Başkan Vekili Tülay Ömercioğlu; “Geçtiğimiz hafta sonu Gelibolu Maraton Fuarında yaptığınız konuşmada Demokrasi Meydanındayız ifadesini kullandınız. Bu ifadeniz için sizi kutluyorum. Devletin atadığı kayyumu tanımıyorum dediniz. Biz belediyemizin YPG ile PYD ile sizi tebrik eden eş başkanlarla anılmasını istemiyoruz. Demokratik haklarınızı kullanıyor olabilirsiniz ancak siz devletin atadığı kayyumu tanımıyorum diyerek ülkede gündem konusu oldunuz. HDP eş başkanı sizi bizzat kutladı, zaten başka kutlayan da olmadı. Aydınlık Gazetesi yazarlarından da kınama aldınız. Sur Belediyesi ile kardeşlik atışmaları yeniden gündeme geldi. Biz bunlardan son derece rahatsız oluyoruz. Bununla ilgili Çanakkale halkında referandum yapalım. Bizler tek karar merci değiliz. Halkımıza soralım, Sur belediyesi ile kardeş olmak istiyor mu istemiyor mu?

GÜLER: “AK PARTİ ALGI SİYASETİ YAPIYOR”

CHP Grup Başkan Vekili Adnan Güler yaptığı konuşmada, “Özellikle AK Parti sözcüsünün ve bu partide siyaset yapan İlçe Başkanlarının, milletvekillerinin son iki yıldır, sürekli olarak, Sur Belediyesi kardeşliği, kayyum açıklamaları gibi açıklamalarla CHP’yi, özellikle sizi, terör örgütleri ile beraber anarak böyle bir algı yaratma gayreti çok boş bir siyaset tarzıdır. CHP’nin tarih boyunca terör ile yan yana gelmesi görülmemiştir, göremezler. Ama kendilerine bir baksınlar. Çözüm sürecinde kimlerle gizli kapaklı pazarlık yaptıkları ortaya çıktı. Ülkemizin yaşadığı en büyük terör eylemi olan 15 Temmuz günü yaşanan her şeyin sorumlusu AK Partidir. Onlar Türkiye’yi Sevr şartlarına taşımak istediler. Bizi artık terör ile yan yana anmayın. Yoksa geçmişte olanları biz de anlatmaya başlarız, yüzleşirsiniz. Eleştiriler tabiki olacak çamur siyaseti yapmayacak. Kişiye iftira atarak kul hakkı yemeyin. Çanakkale için neler yaparız onları konuşalım” dedi.

“PİLAVI SİZ DAĞITTINIZ, BİZ DAĞITMADIK”

Meclis üyelerinden bazılarının fikirlerini ifade etmesinin ardından tekrar söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Ömercioğlu, “HDP’nin barajı geçmesi üzerine pilav dağıtan sizdiniz, biz değildik. Bizim derdimiz Kürt vatandaşlarımızla değil, bizim derdimiz PKK iledir. Sizi tebrik eden Eş Başkan sırtını PYG’ye dayadığını söylüyor. Siz HDP barajı geçti diye pilav dağıtıyorsunuz.”

“REFERANDUM İÇİN İKİ BUÇUK SENE BEKLEYECEKSİNİZ”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan söylenenlere tek tek cevap verdi. Başkan Gökhan; “Ben belediyelere kayyum atanmasını o belediyenin halkına saygısızlık olarak görüyorum.  Sizler demokrasi meydanında günlerce nöbet tuttunuz. Demokrat davranmanız gerekir. Sur Belediyesi ile kardeşlik hususunda biz halkların kardeşliğinden yanayız. Madem referandum istiyorsunuz, iki buçuk sene daha bekleyeceksiniz.” (Dilek Akşen)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı” Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif