Anasayfa / Yazarlar / KENTSEL DÖNÜŞÜM VE SULUKULE ÖRNEĞİ

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE SULUKULE ÖRNEĞİ

1

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE SULUKULE ÖRNEĞİ

Dünyadaki gelişim süreci içinde kentsel dönüşüm yaklaşımı, sefalet mahallelerinin yıkılıp temizlenmesi anlayışından ortaklık modellerine dayalı sosyal öncelikli dönüşüm uygulamalarına evrilmiştir. Tüm bu zaman içinde, yapılan uygulamalarda baş aktör devlet olmakla beraber, yerel katılımcıların yer almadığı projelerin başarıya ulaşmadığı görülmüştür.

Türkiye’de benimsenen yaklaşım ise, yanlış devlet politikaları sonucu kent çeperlerinde gecekondu olarak kurulan mahalleleri ve kent merkezlerindeki eskimiş tarihi dokuları yıkıp yeniden yapmaktır. Yaşayanların, yerel özelliklerin, sosyal ve ekonomik yapının göz ardı edildiği, fiziki mekanı değiştirme projelerinden ileri gidemeyen bu yaklaşım, mevcut sorunların artarak bir bölgeden başka bir bölgeye taşınmasına neden olmaktadır.

Dönüşmesi gereken “Kentsel Dönüşüm” anlayışının kendisidir. Kentlerdeki yoksulluk ve yoksunluk alanlarındaki sorunların tümüne müdahale edebilecek, bu alanlardaki sorunların tümüne çözüm üretebilecek, sosyal çözüm anlayışı haline gelmelidir.

Kentsel dönüşüm projeleri, sivil toplum kuruluşlarının görüşünü ve desteğini almalıdır. Yerel halkın katılımı sağlanmalıdır. Kente ve uygulandığı bölgeye artı değer katmalıdır. Öncelik mutlaka kamu yararı olmalıdır ve yaratılan rant halka mal edilmelidir.

Sulukule’de halkın sağlıksız yaşam koşulları ve fiziki imkansızlıklar nedeniyle başlayan kentsel dönüşüm çalışmaları sonucunda, eski yapılar yıkılmış ve yaklaşık 300 hane TOKİ evlerine yönlendirilmiştir. Ancak düzenli gelirleri olmaması nedeniyle hemen hepsi haklarını satmışlar veya icralık olmuşlardır. Kısa süre sonra -ne yazık ki- daha zor yaşam koşullarına sahip noktaya ulaşmışlardır. Sulukule’de kentsel dönüşümün sosyal öncelikli hiçbir hedefi olmadığı görülmektedir. Kentteki bir bölgenin yeniden kente kazandırılması ve bunu bölge halkı ile birlikte yapma kaygısı güdülmemiştir. Bölge halkı adına yaşam şartlarını iyileştirici önlemler ve projeler geliştirilmemiştir. Bölge fiziksel olarak değişmiş ancak bölge halkının yaşam şartları gelişmemiştir. Bölge halkı sıkıntılarıyla birlikte başka bir alana taşınmıştır. Kentsel dönüşüm projeleri sadece fiziksel koşulları iyileştirme değil, sosyal sorunları çözme ve bölge halkının yaşam standartlarını yükseltme odaklı bir anlayış olmalıdır.2

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

KENT KONSEYİ SEÇİMİ NEYİ GÖSTERDİ?

KENT KONSEYİ SEÇİMİ NEYİ GÖSTERDİ? Öncelikle kimlerin nerede nasıl ve ne şekilde durması gerektiğini, ardından …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif