Anasayfa / Güncel / Hızlı ve eşit adalet istediler

Hızlı ve eşit adalet istediler

sec%cc%a7-1

Eğitim Sen üyeleri, önceki gün Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’ya “hoş geldin” ziyaretinde bulundu. Gerçekleştirilen ziyaret sonrası Eğitim Sen Şube Başkanı Telat Koç ve üyeler Valilik önünde ziyaret ile ilgili basın açıklaması yaptılar. Yapılan açıklamada Koç; “Biz özellikle şunun altını çizdik. Ülkenin her tarafında, dünyanın her yerinde de olduğu gibi Çanakkale’de de istediğimiz tek şey, herkese eşit ve hızlı adalettir. Hukuki süreçlerin sağlıklı işlemesidir” diye konuştu.

Ziyaret sonrası basına konuşan Şube Başkanı Koç, şunları söyledi:

“Sayın valimize ‘hoş geldiniz’ demek ve eğitim-öğretim sorunlarını paylaşmak için ziyarette bulunduk. Özellikle şunu paylaşmak istiyoruz; valimiz geldiğinde bu talebi ilettiğimizde kısa sürede iletişim kanallarını oluşturmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Eğitim-Sen’in hem tarihi süreçte hem de şuan ki duruşunun bilimsel temelli olduğunu, buradan hareketle de temel hedefinin hem eğitim ortamının hem de eğitim çalışanlarının sorunlarına çözüm üretmek olduğunun altını çizdik. Türkiye genelinin durumunun ötesinde biz daha çok özellikle yerelde, Çanakkale’de yaşadığımız sorunların altını çizmeye çalıştık. Eğitim-Sen olarak bilimsel düşünce ve sorgulayıcı aklı esas aldığımız için bizim en önem verdiğimiz şey iletişim kanallarının açık olması ve her konuda devamlı iletişim içinde olmamızdır. Vali beye ilettiğimiz temel konulardan birisi, özellikle milli eğitim müdürünün Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi’ne bütün iletişim kanallarını kapatmış olması ve defalarca kendisinden randevu talep etmemize rağmen hiçbir şekilde buna yanıt alamamamızdır. Çünkü bizim birinci sorumluluğumuz, eğitimin, bilimin iyi olması ve öğrencilerimizdir. Bu doğrultuda Çanakkale’deki eğitim sürecine, milli eğitim müdürlüğü kanallarını açmadığı sürece hiçbir katkı veremiyoruz. Çünkü, bilgilenmemiz gerekiyor ki, konuları sağlıklı değerlendirelim”

TÜRKİYE’NİN OHAL’E İHTİYACI YOKTUR

“Biz özellikle şunun altını çizdik. Ülkenin her tarafında, dünyanın her yerinde de olduğu gibi Çanakkale’de de istediğimiz tek şey, herkese eşit ve hızlı adalettir. Hukuki süreçlerin sağlıklı işlemesidir. Öncelikle ifade etmek gerekiyor ki, Türkiye’nin OHAL sürecine ihtiyacı yoktur. Türkiye’nin hukukun işlemesine ihtiyacı vardır. Bu şartlarda biz, hiçbir gerekçe gösterilmeden, görüşlerine başvurulmadan üyelerimizin açığa alınmalarını anlayabilmiş değiliz. Üyelerimizin açığa alınmalarının üzerinden yaklaşık iki buçuk ay geçmesine rağmen hiçbir şekilde soruşturma ve hukuki süreç başlatılmadı. Bu aslında evrensel hukuktan doğru bakarsanız, bir mobbingtir, bezdirme yıldırma sürecidir. Bizim mücadelemizden hiçbir şey bezdiremez. Ancak bu sürecin, hak kayıplarının giderilmesi birinci önceliğimiz oldu. Çünkü, böylesi bir süreç yaşanıyor ama bize dönülüp hiçbir şekilde bilgilendirme yapılmıyor. Bu hak, hem öğretmen arkadaşlarımızın hem de öğrencilerimizin hakkıdır. Çünkü bizim yerimiz dersliklerdir, laboratuarlardır, öğrencilerimizin yanıdır. Bunun altını çizdik. Sendikamızın üyesi açığa alınan 10 arkadaşımızın listesini Vali beye ilettik. Devamında da üniversite ortamının daha iyi gelişmesi noktasına ‘ne yapılabilir?’, Laçiner döneminde neydi, şimdi nasıl gelişiyor bunlarla ilgili değerlendirme yaptık. Kendisinin bu iletişim kanallarını açmasının önemli olduğunu söyledik, beraber çalışabileceğimizi özellikle eğitim ve bilimi hedefleyen herkes ile birlikte çalışabileceğimizi ifade ettik. Aslında zamanın bize haklı da çıkardığını özellikle ifade ettik. Çünkü 4+4+4 sürecinde olsun, sözleşmeli öğretmenlikte, iş güvencesinde ya da mülakatta olsun, zaman bizi hep haklı çıkarıyor. Bu konularda çözüm üretmek için birlikte çalışabileceğimizi ifade ettik, kendisi de konuya ilgi gösterdi. İletişim kanallarının ise açık olacağını ifade etti” (Eren Aşnaz)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan Çanakkale Kent Konseyi seçimi, Cumartesi günü Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif