Anasayfa / Güncel / Enflasyon hedefimiz yüzde 7,5

Enflasyon hedefimiz yüzde 7,5

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Çanakkale Şubesi Başkanı Ali Osman Yıldız, milletvekili genel seçimlerine ilişkin, "Geleceğe umutla bakıyoruz" ifadesini kullandı. (AA - Anadolu Ajansı)
Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Çanakkale Şubesi Başkanı Ali Osman Yıldız, milletvekili genel seçimlerine ilişkin, “Geleceğe umutla bakıyoruz” ifadesini kullandı. (AA – Anadolu Ajansı)

Başbakan Binali Yıldırım, 2017-2019 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programı’nı (OVP) açıkladı. OVP’ye göre GSYH büyümesi bu yıl yüzde 3.2 olarak öngörülüyor. Bu yıla ilişkin enflasyon hedefi ise yüzde 7.5 olarak belirlendi.

MÜSİAD Çanakkale Şube Başkanı Ali Osman Yıldız bu konuya ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Yıldız açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye ekonomisi yılın 2. çeyreğinde %3,1 büyüyerek pozitif büyüme performansını kesintisiz 27 çeyreğe çıkarmıştı. Bununla birlikte, yılın ilk yarısında sağlanan %3,9’luk büyüme oranının, bir önceki Orta Vadeli Program’da belirlenen %4,5 oranındaki yılsonu beklentisine ulaşmak adına zorluklar içerdiğini daha önce de ifade etmiştik. Bu bağlamda, 2016-2019 dönemini kapsayan yeni Orta Vadeli Program’da büyüme tahmininin aşağı yönlü revize edilerek %3,2’ye çekilmesinin olağan karşılanması gerektiğini düşünüyoruz. Biz, iş dünyasının temsilcileri olarak, Türkiye ekonomisinin önümüzdeki çeyreklerde de pozitif büyüme alışkanlığını sürdüreceğini, hatta ivmesini artırarak 2017 için öngörülen %4,4’lük büyüme hedefini aşacağını düşünüyoruz. Gıda fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle son iki ayda azalma eğilimine giren tüketici fiyatlarındaki artış, 7,5 puanlık yılsonu enflasyon hedefinin zaten herhangi bir revizyona ihtiyacı olmadığına işaret etmişti.”

“TÜRKİYE EKONOMİSİ HEDEFLERİNDEN VAZGEÇMİYOR”

“Bununla birlikte 2016 yılının Ocak-Ağustos döneminde önceki yılın aynı ayına göre %2,4 azalan ihracat ve %7,2 oranında azalan ithalat, dış ticaret rakamlarına yönelik önceki programda yer alan tahminlerde revizyonu zorunlu hale getirmişti. 2016 yılının Ağustos ayında %7,7 artan ihracat ve %3,7 artan ithalatla birlikte, kalan 4 ayda dış ticaretin ivme kazanacağını ve güncel OVP kapsamında öngörülen hedeflerin tutturulacağını düşünüyoruz.”

“Yeni Orta Vadeli Program, Türkiye ekonomisinin hedeflerinden vazgeçmediğini göstermekte, kendisine yöneltilen bütün iç ve dış tehditlere rağmen yapısal reformların hayata geçirileceğine ve belirlenen büyüme stratejisinin kararlılıkla uygulanacağına işaret etmektedir.” (Haber Merkezi)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

“Diplomatik Misafir” Star Morre

“Diplomatik Misafir” Star Morre İngiliz Büyükelçi Richard Moore’un, engelli eşinin köpeği için çıkarılan “diplomatik misafir” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif