Anasayfa / Güncel / Yarım asırlık çınar gündeme damga vuruyor

Yarım asırlık çınar gündeme damga vuruyor

14569032_10154539818873480_663098516_n

Ticaretten savunma sanayine, inşaattan makina ve imalata, turizmden finansa pek çok alanda faaliyet gösteren Nurol Holding, yarım asırlık tecrübesiyle yoluna devam ediyor. Nurol Holding Çanakkale yatırımları ile de tanınırken 15 Temmuz darbe girişimi sürecinde ülke gündemine damgasını vurmasıyla dikkat çekti.

Her zaman başarılarıyla ve gerçekleştirdiği ilklerle adından söz ettiren Nurol Holding İlklerin mimarı Faaliyet yürüttüğü her iş alanında ilkleri başaran Nurol, 15 Temmuz darbe girişiminde memleketi kurtaran zırhlı araçları üretmesiyle de Türkiye tarihine damgasını vurdu.

PKK’NIN ‘EJDER’ KORKUSU

Nurol Holding’in ürettiği ‘Ejder Yalçın’ meydanlarda… Terörle mücadelede en önde görev yapmak için sahaya inen ‘Ejder Yalçın’ mayın ve roket dahil her türlü bombaya karşı tam koruma sağlayabiliyor. PKK’lı teröristlerin bertaraf edilmesinde güvenle kullanılan araç 8,5 metrelik robotik kolu, üzerindeki kameralar ve sensörler sayesinde tehlikeleri yok etmekte üstün performans gösteriyor.

Türk savunma sanayi özellikle 2004 yılından sonra başlatılan yerlileştirme çalışmaları ve 2023 hedefleri doğrultusunda büyük gelişme kaydetti. Teknolojik üstünlük kazandıracak sistemlerin ülkemizde geliştirilmesine yönelik önemli projeler hayata geçirildi ve çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Anayurt güvenliği kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın ana yüklenicisi ve önemli oyuncularından biri olan Nurol Makina ve Sanayi A.Ş savunma sanayinin yapı taşı ve ihtiyaçlarından olan zırh çelikleri ve zırhlı araç alt sistemlerini en özgün şekilde üretiyor. Bu kapsamda üretilen Ejder Yalçın 4X4, askeri birliklerin ve güvenlik güçlerinin kırsal ve kentsel alanlardaki harekat ihtiyaçlarına cevap veren, her türlü arazi ve çevre koşulunda dinamik ve atik, yüksek balistik zırh ve mayın korumasıyla güvenli, modüler, çok yönlü, bakımı ve idamesi kolay bir muharebe aracı olarak dikkat çekiyor.

OLAYA EN ÖNDE MÜDAHALE EDİYOR

Bölgesel gelişmeler ve terör faaliyetlerinin artmasıyla özel harekat birliklerinin yaşadıkları olaylardan yola çıkılarak üretilen Ejder Yalçın, el yapımı patlayıcı tespit ve imha sistemine sahip. Son derece güven telkin eden araç harekat sırasında, o bölgenin yerleşim ve yapısına uygun olarak dar sokaklardaki temizleme harekatında güvenlik güçlerinin en önünde olayın içine sokuluyor. Teröristlerin bertaraf edilmesinde güvenle kullanılan bu aracın çekilmesiyle diğer araçlar müdahale ediyor.

CUNTACI TANKLARINI ‘EJDER’ DURDURDU

15 Temmuz gecesi Ankara üzerinde jetlerin alçak uçuş yapması üzerine Gölbaşı’ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda ortaya çıkan durum masaya yatırıldı. Darbe girişimine karşı koymak için yapılan planlamada tankların karşısına ekip otolarıyla çıkılamayacağını belirten Daire Başkanı, hali hazırda Sincan’daki fabrikada Nurol Firması’nın ürettiği zırhlı araç Ejder’leri gündeme getirdi. Anlaşma gereği Doğu Anadolu’ya gidecek olan Ejder’lerin 50’si daha önce teslim edilmişti. Geriye kalan 10 aracın ise testlerin ardından bu ay sonunda bölgeye gönderilmesi bekleniyordu. Başkan Nurol’u aradıVatan’da yer alan detaylara göre; Daire Başkanı, hemen Nurol Makina Fabrikası yetkililerini aradı. Araçlarla ilgili bilgi aldı. Yetkililer yeni banttan indirilen 10 Ejder’in test sürüşlerinin bittiğini ve kullanıma hazır olduğu bilgisini verdi. Bunun üzerine yirmi kişilik bir özel harekat timi gizli görevle Sincan’a, Ejder’leri almaya gitti. Sivil araçlarla Sincan’a giren birlik gece yarısını geçerken Ejder’leri de alarak Ankara’ya doğru yola çıktı. Ejder Timi yoldayken Gölbaşı Özel Harekat Merkezi uçakla bombalandı. Video: Gölbaşı Polis Özel Harekat Merkezi’nin bombalanma anı Karartma yapıp girdilerEjder timi Sincan’dan karartma yaparak Ankara’ya ulaştı. Plakasız olarak ilerleyen birlik ne asker tarafından ne de polis tarafından biliniyordu. Ejder Birliği konvoyu Ankara içine dağıldı. Askeri kamuflaja boyanan Ejderleri askerin zanneden halk, bazı yerlerde timin önünü kesmeye çalıştı. Ancak gerçek kısa süre sonra anlaşıldı. Ejder Timi polisin askerle karşı karşıya geldiği noktalarda ön saflardaki yerini aldı. Ejderlerden birinin Beştepe’deki helikopterin halka ateş açmasını önlediği öğrenildi. Polis logosu yapıştırıldıDarbe girişiminin büyük oranda önlendiği 16 Temmuz sabahı Ankara Jandarma Genel Komutanlığı’ndaki cuntacılar, Ejder eşliğinde teslim alındı. Halkın Ankara sokaklarında gezen araçları darbeci askerlerin sanmasını önlemek için de yan tarafına polis logosu yapıştırıldı.

4 TON YÜK TAŞIMA KABİLİYETİ VAR

Sınıfının en geniş iç hacmine sahip olan Ejder Yalçın, 4 tona kadar faydalı yük taşıyabiliyor ve farklı silah entegrasyonuna olanak sağlıyor. ‘Keşif’, ‘Komuta-Kontrol’, ‘İç Güvenlik’, ‘Ambulans’ vb. uygulamalar için ideal bir platform oluşturan aracın ergonomik tasarımı, kullanımını kolaylaştırıyor.

ÜSTÜN KORUMA ÖZELLİKLERİ

Ejder Yalçın 4×4’ün öne çıkan en önemli özelliklerinden bir tanesi içindeki personelin yüksek koruma altında görevlerini yapabilmesi. Yüksek balistik korumaya sahip araç, aynı şekilde “V” yapılı gövde tasarımı, özel koltukları ve yüzer taban sistemi ile mayına ve el yapımı patlayıcılara (IED) karşı yüksek koruma sağlıyor. Yüksek faydalı yük taşıma özelliği nedeniyle kullanıcı isteklerine göre ilave zırh takılabilme imkanı mevcut olan araçta ayrıca “bird cage” (kuş kafesi) uygulaması ile RPG saldırılarına karşı da koruma sağlanabiliyor. Aracın üzerinde yer alan sis havanları/ bomba atar aracın bekasında yardımcı unsurlardan birisidir.  (Cemal Oral)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan

Kent Konseyi’ne Yeni Başkan Çanakkale Kent Konseyi seçimi, Cumartesi günü Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif