Anasayfa / Güncel / Özer’den GESTAŞ’a salvolar

Özer’den GESTAŞ’a salvolar

1

İl Genel Meclisi Ekim ayı toplantıları, dün Başkan Ömer Şahin başkanlığında başladı. MHP’li Özer’in İl Özel İdaresi’nden bağımsız bir şekilde ve AK Parti İlçe Başkanlığı gibi hareket ettiğini iddia ettiği GESTAŞ tartışması, toplantının gündemine oturdu.

Gündem maddelerinin sona ermesinin ardından gündemdışı söz alan MHP Grup Başkan Vekili Recep Cahit Özer, ülke gündemindeki terör, MHP’li Gökçeada Belediyesi’ne verilmeyen ve Belediye Başkanı Ünal Çetin’in sitem etmesine neden olan altyapı ödeneği gibi konular ile konuşmasına başlarken, GESTAŞ ile son erdirdi.

Gündemdışı konuşmalarda söz alan ve “33 yıldır bu ülkede Kürt Sorunu yoktur, Terör sorunu vardır söylemimize bugün Başbakan Binali Yıldırım’ın da aynı söylemleri söylemesinden dolayı gurur duyduk. Kendisini Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı olarak tebrik ediyorum; doğru yola geldiği için.” diyerek konuşmasına başlayan MHP’li Recep Cahit Özer, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“GÖKÇEADA BELEDİYESİNE YAPILAN MOBBİNG’TİR”2
“Çanakkale’de tüm belediyelere biz MHP olarak bugüne kadar bu belediye şu partilidir bu partilidir şeklinde hiçbir ayrım yapmadık. Bayramiç belediyesinin talepleri oldu ses çıkarmadık kabul ettik. Ezine Belediyesinden gelen talepler oldu karşı çıkmadık, destek olduk. Ne yazık ki kandırarak kendi partinize kattığınız belediyeler haricinde elimizde kalan tek belediye olan Gökçeada Belediyesine yapılan baskıyı kınıyorum.
Devletten gelen, AK Partiden gelen değil, Türkiye Cumhuriyetinin gönderdiği 500 bin lirayı siyasi baskı yaparak özel idareye, oradan da kullanılmak üzere Kaymakamlığa aktarılmasını kınıyorum. Bu bir mobbing uygulamasıdır, bu belediyeye yapılan bir baskı uygulamasıdır. Gökçeada’da yaşayan herkes MHP’li değildir. CHP’ye de oy veren, AK Partiye de oy veren vatandaşlarımız var ve bu vatandaşlarımız cezalandırılıyor. Bunu yapmayın arkadaşlar, o paralar adanın alt yapı ihtiyaçları için verildi. Bu uygulamanızı MHP grubu olarak kınıyoruz” dedi.

“GESTAŞ’IN BİR AK PARTİ İLÇE BAŞKANLIĞI GİBİ ÇALIŞTIĞINI BİLİYORUZ”
GESTAŞ’ın yüzde 99.9’unun Özel İdareye ait olduğunun altını çizen Recep Cahit Özer; GESTAŞ’ın İl Özel İdarenin onayı olmadan Teknopark’ın yüzde 53.4’üne ortak olamayacağını belirtti. Aksi takdirde yapılan uygulamanın yasal olmadığını meclis üyelerinin kanun karşısında cezalandırılabileceğine dikkat çekti. Özer, yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Yıllardan beri yapılan, devri geçtiğimiz yıl üç partinin de anlaşmasıyla kanunu duruma uygun hale getirerek ihale açtık. GESTAŞ’ın bir AK Parti ilçe başkanlığı gibi çalıştığını da biliyoruz, buna da tamam. İstediğiniz elemanı alıp istediğinizi işten atabiliyorsunuz, buna da tamam. Tamam, iktidarsınız; bunun nimetlerini paylaşacak, bal tutan parmağınızı yalayacaksınız. Buna da tamam.

“AK PARTİ İÇERİSİNDE GESTAŞ’I YÖNETECEK KAPASİTEDE KİMSE YOK MU?”
GESTAŞ’ın başına İstanbul’dan bir adam getireceksiniz; Çanakkale çocuğudur, buna da tamam. GESTAŞ’ın müdürlüklerine İstanbul’dan adamlar getireceksiniz. Burada durmak lazım! Sizin içerinizde; AK Parti içerisinde GESTAŞ’a müdürlük yapabilecek, yönetecek adam yok mu? Müdürlerin işlerini, görevlerini yapabilecek yetenekte adam Çanakkale’de bitti de İstanbul’dan mı getiriyorsunuz? Buna da tamam diyelim. Geçtiğimiz günlerde yüzde 99.9’u Çanakkale İl Özel idaresine ait olan GESTAŞ AŞ ilk 7 aylık karını 4,3 milyon lira olarak açıkladı. Büyük para. Bu parayı da görünce Yüzde 53,6 oranında Teknoparka en büyük ortak oldu. Daha önce taşınır taşınmaz malların devrinde, demirlerin devrinde itiraz ettiğim birçok noktada dediğim noktalara geldiniz, bazılarında da inat ettiniz. Sizleri bir kez daha uyarıyorum; yüzde 99,9’u il özel idareye ait olan GESTAŞ’ın ortaklık kararını yönetim kurulu alamaz.”

y“SİZLERİ BEN BİLE KURTARAMAM”
Recep Cahit Özer, GESTAŞ Yönetim Kurulu’nun ortaklık kararı alamayacağını ise şu sözlerle açıkladı; “Biraz önce İçişleri Bakanlığı Mahalli idareler uzmanı ile görüştüm. Bunun karar mercii İl Genel Meclisidir. Mahalli İdareler Kanunu’nun 10.maddesine göre bu yapılan yasal değildir. İl özel idarenin sahibi olduğu bir şirketin, il özel idarenin izni olmadan başka bir ortaklık anlaşması yapamayacağını açıklıyor. 4046 sayılı Özelleştirme kanunun 26.maddesinin hükmüne göre yerel idareler, belediyelerin bünyesinde kurulan veya kurulacak şirketlerin Bakanlar Kurulunun onayına tabi olduğu belirtilmektedir. Bu maddeler hükmünce GESTAŞ’ın böyle bir ortaklık yapması yasal değildir, bu karardan bir an önce dönülmesi gerekmektedir. Bu hata GESTAŞ’ı büyük bir töhmet altında bırakır. GESTAŞ’ın mülkiyeti İl Özel İdaresidir. İl Özel İdaresinin malını kimse bir başka şirkete meclis kararı olmadan devredemez. Buradan kasaya girecek 1 lira bile sermaye artırımı demektir ki; bu da GESTAŞ’ın sermaye artırımına gittiği anlamına gelir. Bunu da meclis ve Bakanlar Kurulu’nun onayı olmadan yaparsanız sizleri ben bile kurtaramam. MHP Grubu olarak sizlere uyarı görevimizi yapıyoruz; Çanakkale halkının ayağına hizmet götürmesi gereken İl Özel İdarenin parasının çarçur edilmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.

KORKMAZ: “HİÇ BİR BELEDİYEYE AYRIMCILIK YAPMIYORUZ”

AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Korkmaz söz alarak MHP Grup Başkan Vekili Recep Cahit Özer’in Gökçeada Belediyesi ve GESTAŞ ile ilgili olarak yaptığı eleştirilere cevap verdi. Korkmaz; “Terör örgütü ile ilgili Recep Cahit Özer beyin söylediği konuları bizler yıllarca burada tartıştık. Terörü bitirmek için elimizden geleni yaptık. Avrupa’da yapıldığı gibi oturup konuşalım, kan dursun diye çalıştık ama terör örgütü yine ihanet etti. Başbakanımız hakkında söylediği şeyler içinde kendisine teşekkür ediyorum.”

“Gökçeada ile ilgili eleştirilere gelince; Gökçeada Belediyesi için gönderilen 500 bin lira Turizm bakanlığınca tahsis edilmiştir. Benim aldığım bilgilere göre bütçedeki yanlışlıklar nedeniyle, bu bütçe yanlışlıkları düzeltilinceye kadar İl Özel İdare’de tutulmasına karar verilmiştir. Yazışmalar devam ediyor, yanlışlıklar düzeltildikten sonra bu para Gökçeada halkı için kullandırılacaktır. Bizim hiçbir belediyeye CHP’lisiz, MHP’lisin şeklinde ayrımcılık yapmıyoruz. Gelibolu, Kepez gibi belediyelerimize araç verdik, alt yapı yardımları yapıldı. Gelibolu kaymakamlığının eski arazisinin tahsisini yaptık. Böyle bir ayrımcılık yoktur. Milletvekillerimizde her konuda her belediyemize destek veriyor, vermeye devam edecektir” dedi.
AK Parti grup Başkanvekili Bülent Korkmaz GESTAŞ ile ilgili olarak ise şunları söyledi; “GESTAŞ konusunda dediğiniz gibi kanuna aykırı bir durum varsa gerekli mercilere başvurularınızı yaparsınız. Gerekli merciler bu konuda araştırmalarını yaparlar” dedi. İl Özel İdaresi Meclis Başkanı Ömer Şahin ise GESTAŞ ile ilgili olarak şunları söyledi; “GESTAŞ’ın ortaklığı ile ilgili olarak mevzuata aykırı olunduğu söylendi ama burada bahsedilen kanun İl Özel İdaresi kanunudur. GESTAŞ Tüzel bir şirkettir, söylenenler ise burada çelişmektedir. GESTAŞ’ın tüzel kişiliği ile İl Özel İdaresinin tüzel kişiliği birbirinden farklıdır. GESTAŞ Türk Ticaret Kanunu ile kurulmuştur. Bizle hukuki anlamda bizimle bir alakası yoktur” dedi.

GESTAŞ’A SAYIŞTAY ŞOKU
“Burada Sayın Recep Cahit Özer’in okuduğu kanun ise İl Özel İdaresi şirketlerine ait hükümlerdir. Ortak olan GESTAŞ’tır, İl Özel İdaresi ortaklık kurmuyor. GESTAŞ’ın kendi tüzüğünde de bir şirket kurmasında yada ortaklık kurmasında bir sakınca yoktur. Bu ortaklığa yasal bir engel yoktur, yapılan işlem yasalara uygundur” dedi.
Bu açıklamalar üzerine söz alan Recep Cahit Özer ise “Mülkiyetinin yüzde 99,9’unun il özel idaresine ait olduğu bir şirketin ihale ile vermiş olduğu şirketin durumundan bahsediyoruz. Örneğin 3 yıl sonra bu şirketi İDO alırsa; buradaki ortaklık durumu ne olacak? Teknopark aynı amaçla faaliyet gösteren bir şirket değildir, aynı olsa bile hem il özel idaresi hem de Bakanlar Kurulu kararının onayı alınmak şartı ile Teknoparka ortak olabilir” diyerek eleştirilerini sürdürdü. Konuşmaya daha sonra CHP’li İl Genel Meclis üyeleri de dahil olurken, MHP’li Özer konu ile ilgili sayıştaya başvuracaklarını belirtti. (Eylem Gözeldere)

Hakkımızda Gündem

Bu Haber Çok Okundu

Devlet; Parti Devleti Oluyor!

Devlet Parti Devleti Oluyor! CHP  Çanakkale Milletvekili Adayı Metin Ümit Ural, “Demokrasi, Değişim ve Reform …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/courier_180x450.gif http://canakkalegundem.net/wp-content/uploads/2017/04/hukuk_180x450.gif